Az alkotás öröme
/Antoine de Saint-Exupéry/
Tizenkilenc éve vagyok a budapesti Kincskereső Óvoda Mónika nénije. Jelenleg a Kisvakond, középső csoport egyik óvodapedagógusa. Szem előtt tartva az esztétikumot, az alkotás, kreativitás örömét, mindig is kedves tevékenység volt számomra a rajz, mintázás, kézimunka. A személyiség fejlesztéséhez és fejlődéséhez is elengedhetetlen az önkifejezés, díszítőérzék, finommotorika alakulása, melyet már az óvodásoknak is felkínálunk a kezdeményezések, foglalkozások és játékidő alkalmával. Ahhoz, hogy környezetünk élhető, érdekes lehessen, mindenképpen foglalkoznunk kell a környezetvédelemmel is. Ezen belül az újrahasznosítással. Rengeteget barkácsolunk, olyan használt eszközökből, melyet a szülők segítségével, megyüttműködésével gyűjtünk össze. A kicsik imádják e tevékenységet, főleg ha szabadon alkothatnak, kifejezve a fantáziájukat, képzeletüket, gondolataikat, melyeket kézzel foghatóvá is tehetnek produktumuk révén. A csoportban a nap folyamán jóformán minden olyan eszközt felhasználhatnak, mely segíti alkotó, kreatív munkájukat.
Amit most bemutatok, egyszerűen elkészíthető és az eszközök is könnyen beszerezhetőek. Kapcsolódhat egy bizonyos környezeti nevelés témájához, de csupán játéknak is megállja a helyét. Lehet a csoportszoba és gyerekszoba dekorációja is. A kisvakondokkal az éjjeli állatok kapcsán jutottunk el a barkácsolásig, amihez cipős dobozt használtunk, de számtalan lehetőség alapja lehet melyet a gyerekek fantáziája és képzelőereje elbír /pl.: akvárium, tópart, babaház.../. Készítsétek el ti magatok is, nagy sikere lesz.
1. Gyűjtsetek cipős dobozokat,ehhez kérjetek segítséget a családoktól.
2. Készítsetek elő festékeket/temperát. Mi feketét, zöldet és fehéret használtunk. Fessék ki a gyerekek a doboz belsejét a kívánt színnel, attól függően, hogy barlangot vagy erdőt készítenek.
3. Nyomtassatok, rajzoljatok állatokat, növényeket. Mi bagoly és denevér sablonokat használtunk. Ezeket színezzék ki. Ez idő alatt a doboz is megszárad.
4. A sablonokat kivágtuk. Itt segíthetünk azoknak a gyerekeknek, akik nem tudják önmaguk körbevágni a formákat. A sablonokat cérnára fűzzük majd belekötözzük a dobozba. Így, 3D-s hatása lesz a remekműnek, amit a gyerekek csodálkozva fogadnak.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Közösségi hozzászólások: