SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Háromdimenziós örökfa

Pentelényi Jakab [cikkei] - 2016-11-05
Hogyan tudjuk az évszakokat szemléltetni az óvodai csoportban? A következő cikkben megismerkedhetünk egy lehetőséggel, mely a fa változásán keresztül megfigyelhetik a gyermekek az évszakok váltakozását.
Háromdimenziós örökfa

Pentelényi Jakabnak hívnak és a Babaház Óvoda (Budapest, Zugló) óvodapedagógusaként dolgozom harmadik éve. A Madarak és fák napja téma feldolgozása során, mely minden év május 10-én tartunk, a vizuális nevelés alkalmával a gyerekekkel egy három dimenziós fát készítettünk el levelekkel, madarakkal és fészekkel együtt három nap alatt. A következőkben a fa elkészítésének menetét, közben fejleszthető területeket fogom bemutatni.

Eszközök: papírhengerek, újságpapírok, csiriz, barna tempera, papír, olló, zöld festék vagy ceruza, olló, színes papírcsíkok, ragasztó, lufi, zsineg.

A fa elkészítésének menete:

Előkészület:

  1. Fa kérgének a kifestése
  2. Falevelek elkészítése, elhelyezése a fán
  3. Madarak hatogatása
  4. Fészek elkészítése

Előkészület:

A fa elkészítéséhez különböző vastagságú papírhengereket gyűjtöttem, melyet előre fa alakúvá összeraktam (törzs, ágak). Az összeillesztést papírmasé technika alkalmazásával végeztem, melyet egy napi száradást igényel.

Fakéreg kifestése:

Az előkészített törzset a csoport közepére, a földre – nejlonra vagy valamilyen védőfóliára – helyezzük és a gyerekek körbeülve festik ki. A festés közben a témával kapcsolatos verseket, mondókákat mondhatunk, illetve madárhangokat hallgathatunk. 

Falevelek elkészítése, elhelyezése a fán:

Egy levélsablon elkészítése után a gyerekek körberajzolják, kivágják, kiszínezik/festik a levelet, majd száradás után elhelyezik a már megszáradt felállított fán.

Madarak hajtogatása:

Kétféle madarat készítettünk, egyszerűbbet a kicsik (fecske), bonyolultabbat a nagyok (papagáj). Ezt hajtogatással illetve ragasztással alkottuk meg.

Fészek elkészítése:

A fészket úgy készítettük el, hogy félig felfújtunk egy lufit melyre csiriz segítségével zsineget ragasztottunk úgy, hogy a lufira körbe-körbe tekertük a zsineget. 

Az egész fa elkészítése több napot vesz igénybe. Az alkotás közben több eszközzel is dolgoznak a gyerekek: ecset, festék, olló, ragasztó, papír, zsineg, stb. Ezek használatával, számos technikával ismerkednek meg mely fejleszti a gyermek finommotorikáját és felkészíti a gyermeket az írás technikájának kialakítására. De az alkotás közben számos más ismereteket sajátíthat el a gyermek, ilyen például a fák tulajdonságaival kapcsolatos ismeretek, a madarak életével kapcsolatos ismeretek, vagy az énekek, melyeket énekelnek, hallgatnak az óvodapedagógus vezetésével.

Végezetül szeretném megemlíteni, hogy ez a fa tökéletes arra, hogy a négy évszakot – tavasz, nyár, ősz, tél – megkülönböztessük azáltal, hogy minden évszakban máshogy néz ki a fa így folyamatosan lehetőséget ad arra, hogy  a gyermek alakítsa a fa kinézetét: hóval borítsa, terméseket helyezzen el rajta, száradt falevelekkel díszítse, virágokat helyezzen el rajta, stb., így alkotva folyamatos dekorációt a csoportszobának. 


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja