SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Háromdimenziós örökfa

Pentelényi Jakab [cikkei] - 2016-11-05
Hogyan tudjuk az évszakokat szemléltetni az óvodai csoportban? A következő cikkben megismerkedhetünk egy lehetőséggel, mely a fa változásán keresztül megfigyelhetik a gyermekek az évszakok váltakozását.

Pentelényi Jakabnak hívnak és a Babaház Óvoda (Budapest, Zugló) óvodapedagógusaként dolgozom harmadik éve. A Madarak és fák napja téma feldolgozása során, mely minden év május 10-én tartunk, a vizuális nevelés alkalmával a gyerekekkel egy három dimenziós fát készítettünk el levelekkel, madarakkal és fészekkel együtt három nap alatt. A következőkben a fa elkészítésének menetét, közben fejleszthető területeket fogom bemutatni.

Eszközök: papírhengerek, újságpapírok, csiriz, barna tempera, papír, olló, zöld festék vagy ceruza, olló, színes papírcsíkok, ragasztó, lufi, zsineg.

A fa elkészítésének menete:

Előkészület:

  1. Fa kérgének a kifestése
  2. Falevelek elkészítése, elhelyezése a fán
  3. Madarak hatogatása
  4. Fészek elkészítése

Előkészület:

A fa elkészítéséhez különböző vastagságú papírhengereket gyűjtöttem, melyet előre fa alakúvá összeraktam (törzs, ágak). Az összeillesztést papírmasé technika alkalmazásával végeztem, melyet egy napi száradást igényel.

Fakéreg kifestése:

Az előkészített törzset a csoport közepére, a földre – nejlonra vagy valamilyen védőfóliára – helyezzük és a gyerekek körbeülve festik ki. A festés közben a témával kapcsolatos verseket, mondókákat mondhatunk, illetve madárhangokat hallgathatunk. 

Falevelek elkészítése, elhelyezése a fán:

Egy levélsablon elkészítése után a gyerekek körberajzolják, kivágják, kiszínezik/festik a levelet, majd száradás után elhelyezik a már megszáradt felállított fán.

Madarak hajtogatása:

Kétféle madarat készítettünk, egyszerűbbet a kicsik (fecske), bonyolultabbat a nagyok (papagáj). Ezt hajtogatással illetve ragasztással alkottuk meg.

Fészek elkészítése:

A fészket úgy készítettük el, hogy félig felfújtunk egy lufit melyre csiriz segítségével zsineget ragasztottunk úgy, hogy a lufira körbe-körbe tekertük a zsineget. 

Az egész fa elkészítése több napot vesz igénybe. Az alkotás közben több eszközzel is dolgoznak a gyerekek: ecset, festék, olló, ragasztó, papír, zsineg, stb. Ezek használatával, számos technikával ismerkednek meg mely fejleszti a gyermek finommotorikáját és felkészíti a gyermeket az írás technikájának kialakítására. De az alkotás közben számos más ismereteket sajátíthat el a gyermek, ilyen például a fák tulajdonságaival kapcsolatos ismeretek, a madarak életével kapcsolatos ismeretek, vagy az énekek, melyeket énekelnek, hallgatnak az óvodapedagógus vezetésével.

Végezetül szeretném megemlíteni, hogy ez a fa tökéletes arra, hogy a négy évszakot – tavasz, nyár, ősz, tél – megkülönböztessük azáltal, hogy minden évszakban máshogy néz ki a fa így folyamatosan lehetőséget ad arra, hogy  a gyermek alakítsa a fa kinézetét: hóval borítsa, terméseket helyezzen el rajta, száradt falevelekkel díszítse, virágokat helyezzen el rajta, stb., így alkotva folyamatos dekorációt a csoportszobának. 


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja