SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ügyeskedjünk! - Tobozanyó

Családinet [cikkei] - 2009-11-06
A színes levelekből, és az őszi természet minden fellelhető kincséből kitűnő dolgokat alkothatnak az apróságok. A tarka-barka zizegő levelek minden gyerek fantáziáját megmozgatják. Jó érzés együtt alkotni csemeténkkel.

Amikor sétálunk vele a parkban vagy az erdőben, rengeteg kincs fogja megragadni a figyelmét: levelek, makk, gesztenye, moha, szép kövek, ágak, fakéreg, toboz.
Ősszel ne menjünk úgy ki a szabadba, hogy ne vágnánk zsebre egy táskát a kincseknek. Amit a gyerek talál, az mind kiváló alapanyag lehet a kreatív alkotásokhoz.


Tobozanyó megmondja, milyen lesz az idő

Természeti kísérlet (4-5 éves kortól).
Tudtátok, hogy a különböző fenyőfélék tobozai kitűnő „mini meteorológiai állomások”?
Kísérlet: Gyűjtsünk néhány fenyőtobozt, tegyük bele egy vízzel teli tálkába. Figyeljék meg a gyerekek, mi történik: fél óra múlva félig becsukódnak, másik félóra elteltével teljesen bezáródnak a lemezkék. A jelenség magyarázata: a tobozok pikkelyei összezáródnak, amikor esik az eső, hogy megvédjék magjaikat a nedvességtől. Napos, száraz időben ismét kinyílnak a termések.

Az anyóka elkészítéséhez a következőkre van szükség:
Egy nagyméretű fenyőtoboz,
fagolyó (kb. 2 cm átmérőjű),
egy nagyobb mogyoró, vagy gesztenye,
filctollak,
pamutszálak,
kevés gyurma,
ragasztó,
szalma, vagy nagyon vékony apró gallyak,
egy kb. arasznyi faág,
vékony drót, vagy rafia.

A gyurmából formáljon a gyermek egy golyót, majd nyomja laposra. Ez lesz a toboz talpa, melyet szélesebb végével állítunk bele függőlegesen. A fagolyónak, mogyorónak, vagy gesztenyének rajzoljunk arcot. A fejre ragasszunk hajat a pamutszálakból, majd erősítsük rá a tobozra. Az anyókának egy anyagdarabból kendőt is készíthetünk. Boszorka is lehet belőle, ha seprűt készítünk hozzá: A nagyobb ág lesz a seprű nyele, az apró gallyak, vagy szalma pedig a feje. Kötözzük rá az ágra az apró gally- vagy szalmaköteget a dróttal, vagy rafiával. Az ágat szintén ezekkel rögzítjük a tobozhoz.
Kész az anyóka!
Tegyük ki a szabadba, egy esőtől védett helyre, hadd jósolja meg az időjárást!

 

 

 


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja