Miért fontos letakarni gyermekeink webkameráját?
Videohívások, szelfik, vlogolás - a telefonok és számítógépek kamerái által nyújtott szabadságot különösen élvezik a gyerekek és a tizenévesek. Ezt viszont a szélhámosok is igyekeznek kihasználni. Az ESET szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a bűnözők rosszindulatú kódokkal betörhetnek az eszközökbe, és az áldozatok tudta nélkül bekapcsolhatják a kameráikat, életük legbensőségesebb helyzetei után kémkedve.
Motivációik változatosak: egyesek egyszerűen csak izgalmasnak találják, hogy titokban másokat figyelhetnek, mások viszont a felvételekkel pénzt akarnak kizsarolni az áldozataiktól. Már maga az ötlet is hátborzongató, pláne ha belegondolunk, hogy a támadók gyerekeket is megpróbálhatnak ily módon kihasználni.
Elővigyázatos szülőként érdemes megfogadnunk a szakértők alábbi tanácsait:
- Tanítsuk meg gyermekeinknek, hogy ha nem használják a webkamerájukat, mindig takarják le azokat. Erre a célra már öntapadós webkamera takarókat is vásárolhatunk.
- Győződjünk meg arról, hogy gyermekeink webkameráinak alapértelmezett beállítása a „kikapcsolt”.
- Használjunk megbízható, naprakész internetbiztonsági szoftvert, amely webkamera védelmet is tartalmaz, például figyelmeztet, ha egy program hozzá szeretne férni a kameránkhoz, és lehetővé teszi a letiltását.
- Győződjünk meg arról, hogy gyermekeink ne rakjanak olyan helyre webkamerát vagy kamerával ellátott okoseszközt, ahol azok intim helyzeteket rögzíthetnek.
- Tanítsuk meg gyermekeinknek, hogy semmi olyat ne tegyenek egy fedetlen webkamera előtt, amit akkor sem tennének, ha valaki nézné őket.
- Mutassunk jó példát számukra, és tartsuk be mi is ezeket a szabályokat!
Biztonság az egész családnak
Az ESET családi oldalán gyermekeknek szóló játékos videókat találunk, amelyekkel az egész család együtt ismerheti meg a legfontosabb IT biztonsági témákat.
A vírusvédelemben most segítséget nyújt iskolakezdési akciójuk is, melynek keretében 1 helyett akár 3 eszközt védhetünk a támadások ellen, ezzel is nagyobb biztonságban tudva családtagjainkat.
További részletek az ESET oldalán!
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Engedhetjük a gyerekeket TikTokozni?
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: