Magyar édesanya figyelmeztet: életveszélyesek lehetnek a kisgyerekekre a gombelemek!
Alexandra először észre sem vette, hogy a gyermeke lenyelt egyet az asztalon felejtett két elem közül, csupán akkor eszmélt, amikor a következő elemet kellett kihalásznia a kislány szájából. Ekkor tűnt fel neki, hogy az első elem hiányzik, és eszébe jutott egy anya Facebook-bejegyzése arról, hogy a gombelem lenyelése következtében veszítette el a kétéves kisfiát.
Alexandra nem habozott, és noha semmi gyanúsat nem vett észre a gyermeken, azonnal a kórházba szaladt vele. Itt kiderült, hogy jól döntött: mire a kislány a műtőasztalra került, bugyogott a hasában az elem, és az orvos szerint kritikus állapotban volt. Mindezt úgy, hogy külső szemlélő semmi aggasztót nem tapasztalhatott még a gyerek állapotán.
Néhány hónappal ezelőtt mi is írtunk a gombelemek veszélyeiről, és arról, milyen "tűzoltó" megoldást találtak ki lenyelés esetére amerikai orvosok. Ezek a tárgyak ugyanis a szervezetbe kerülve hamar nagyon súlyos szövődményeket – akár halált is – okozhatnak, ahhoz pedig, hogy a gyerek lenyelje őket, nem szükséges kirívó gondatlanság.
A kisebb, minden lakásban megtalálható elektromos eszközök – például távirányítók – mellett számtalan gyermekjáték működik gombelemmel. Ha ilyen zenélő, mozgó játékot kapunk vagy vásárolunk, minden alkalommal ellenőrizzük, hogy az elemtartó fedele lepattintható-e. Ha csavarhúzóval van rögzítve, megnyugodhatunk, azt a kicsi nem tudja kinyitni, ha azonban nem, akkor csak felügyelet mellett engedjük ezekkel játszani a gyerekeket! Az esetek többségében ugyanis nem az elöl felejtett elem okozza a balesetet, hanem az, hogy a gyerek kipiszkálja azt a játékából.
Milyen tünetei vannak az elem lenyelésének?
"Szerencsés" esetben az elem megakad a gyerek torkán, azonnal köhögni, fuldokolni kezd. Ekkor a szülő azonnal észreveszi, hogy baj van, és a hát ütögetésével vagy egyéb technikával általában el tudja távolítani azt. Ha azonban ez nem történik meg, az elem először a nyelőcsövet marja fel, ha pedig lejut a gyomorba, ott a gyomorsavval érintkezve bomlásnak indul, és életveszélyes kémiai reakciókat indít el. Az elem egy idő után felrobban, a benne lévő folyadék bejut a gyomorba, a nyelőcső kilyukad, az itt futó fő verőér fala is átszakadhat, ha pedig ez megtörténik, a beteg azonnal elvérzik.
Az alábbi panaszok észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni:
- mellkasi vagy hasi fájdalom
- hirtelen erős nyáladzás
- véres nyál vagy orrváladék jelentkezése
- zihálás
- nyelési nehézség, fulladozás evés közben
Ha felmerül a gyanú, hogy a gyerek lenyelt egy elemet, akkor is azonnal orvosi segítsége kell kérni, ha a kicsi látszólag jól van. Rögtön cselekedni kell: ebben az esetben minden óra késlekedés végzetes lehet!
Indexkép: wikimedia.org
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: