SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Magyar édesanya figyelmeztet: életveszélyesek lehetnek a kisgyerekekre a gombelemek!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-06
Néhány napja egy magyar anya, Zsuzsandor Alexandra Facebook-posztja tartja lázban a közösségi oldalt. Az asszony arról a félelmetes élményéről ír, amit azután tapasztalt meg, hogy észrevette: kislánya lenyelt egy gombelemet. Tapasztalatait eddig közel tízezren osztották meg.


Alexandra először észre sem vette, hogy a gyermeke lenyelt egyet az asztalon felejtett két elem közül, csupán akkor eszmélt, amikor a következő elemet kellett kihalásznia a kislány szájából. Ekkor tűnt fel neki, hogy az első elem hiányzik, és eszébe jutott egy anya Facebook-bejegyzése arról, hogy a gombelem lenyelése következtében veszítette el a kétéves kisfiát.

Alexandra nem habozott, és noha semmi gyanúsat nem vett észre a gyermeken, azonnal a kórházba szaladt vele. Itt kiderült, hogy jól döntött: mire a kislány a műtőasztalra került, bugyogott a hasában az elem, és az orvos szerint kritikus állapotban volt. Mindezt úgy, hogy külső szemlélő semmi aggasztót nem tapasztalhatott még a gyerek állapotán.

Néhány hónappal ezelőtt mi is írtunk a gombelemek veszélyeiről, és arról, milyen "tűzoltó" megoldást találtak ki lenyelés esetére amerikai orvosok. Ezek a tárgyak ugyanis a szervezetbe kerülve hamar nagyon súlyos szövődményeket – akár halált is – okozhatnak, ahhoz pedig, hogy a gyerek lenyelje őket, nem szükséges kirívó gondatlanság.

A kisebb, minden lakásban megtalálható elektromos eszközök – például távirányítók – mellett számtalan gyermekjáték működik gombelemmel. Ha ilyen zenélő, mozgó játékot kapunk vagy vásárolunk, minden alkalommal ellenőrizzük, hogy az elemtartó fedele lepattintható-e. Ha csavarhúzóval van rögzítve, megnyugodhatunk, azt a kicsi nem tudja kinyitni, ha azonban nem, akkor csak felügyelet mellett engedjük ezekkel játszani a gyerekeket! Az esetek többségében ugyanis nem az elöl felejtett elem okozza a balesetet, hanem az, hogy a gyerek kipiszkálja azt a játékából.
 

Milyen tünetei vannak az elem lenyelésének?

"Szerencsés" esetben az elem megakad a gyerek torkán, azonnal köhögni, fuldokolni kezd. Ekkor a szülő azonnal észreveszi, hogy baj van, és a hát ütögetésével vagy egyéb technikával általában el tudja távolítani azt. Ha azonban ez nem történik meg, az elem először a nyelőcsövet marja fel, ha pedig lejut a gyomorba, ott a gyomorsavval érintkezve bomlásnak indul, és életveszélyes kémiai reakciókat indít el. Az elem egy idő után felrobban, a benne lévő folyadék bejut a gyomorba, a nyelőcső kilyukad, az itt futó fő verőér fala is átszakadhat, ha pedig ez megtörténik, a beteg azonnal elvérzik.

Az alábbi panaszok észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni:

  • mellkasi vagy hasi fájdalom
  • hirtelen erős nyáladzás
  • véres nyál vagy orrváladék jelentkezése
  • zihálás
  • nyelési nehézség, fulladozás evés közben

Ha felmerül a gyanú, hogy a gyerek lenyelt egy elemet, akkor is azonnal orvosi segítsége kell kérni, ha a kicsi látszólag jól van. Rögtön cselekedni kell: ebben az esetben minden óra késlekedés végzetes lehet!

Indexkép: wikimedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja