SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A nyári gyerekbalesetek megelőzhetőek

Családinet [cikkei] - 2012-06-29
Az iskolások által várva várt nyári szünidő sajnos számos lehetséges veszélyforrást is jelent a kicsik számára. A tapasztalatok szerint, nem csak a kellemes élmények, hanem a gyermekeket ért balesetek száma is növekszik a nyári hónapokban. A csemeték ilyenkor a szokásosnál több időt töltenek a szabadban, többet mozognak és előkerülnek a kerékpárok, gördeszkák, rollerek.

A kellemetlen sérülések szerencsére kellő odafigyeléssel és megfelelő felügyelettel elkerülhetőek. Ebben nyújt segítséget tanácsaival Dr. Krivácsy Péter, a Budai Egészségközpont gyermekgyógyásza.

„A gyerekbalesetek kivédésében a szülőnek van a legnagyobb szerepe. Ez fokozottan érvényes a kisebb gyermekek esetében. Tapasztalatok szerint a súlyos balesetek száma odafigyeléssel és fokozott szülői felügyelettel nagymértékben csökkenthető” – mondta Dr. Krivácsy Péter.


Tanácsok a tipikus nyári gyermekbalesetek elkerülésére:

  1. Tanítsuk meg a gyereknek a helyes közlekedés szabályait! A gondos szülő legfontosabb feladata, hogy megtanítsa gyermekének az alapvető közlekedési szabályokat, illetve a megfelelő védőfelszerelések használatát. Mindezt legkönnyebben és leghatékonyabban játék közben tudja megtenni, hiszen ilyenkor a kicsik fogékonyabbak, ráadásul a közös időtöltés mindenki számára igazi élményt jelent. Továbbá nagyon fontos, hogy a szülő mindig pozitív példát mutasson: például vegye fel a sisakot, kösse be a biztonsági övet.
  2. Mindig legyünk a gyerekek mellett fürdés közben! A medencék és az élővizek komoly veszélyforrást jelentenek a gyerekekre. A vízi balesetek egyik fő kiváltó oka sajnos az elmerülés. Mindig tartsuk észben, hogy akármennyire is sekély az otthoni medence, nagy a fulladásveszély. Ráadásul a víz alá merült gyerek nem tudja megfelelő módon jelezni, ha segítségre szorul. A csecsemők számára az otthoni kis kád is veszélyes, ha nincs mellette valaki. A bölcsődés-óvodás korosztály számára pedig nyáron a kerti medence jelent kockázatot, emiatt javasolt – sőt több országban kötelező is – körbekeríteni a medencét.
     
  3. A kertben is biztonságban! Amennyiben kerti sütést, grillezést szervezünk, próbáljuk meg a gyerekeket távol tartani a tűztől. Elég ugyanis egyetlen rossz mozdulat, és súlyos égési sérüléseket szenvedhetnek.
     
  4. Védekezzünk a napsugarak és a meleg ellen! A kisebbek érzékenyebb bőrük miatt gyorsabban leégnek a tűző napon, és könnyebben kapnak napszúrást. A déli órákban ezért egyáltalán ne tartózkodjanak a napon! Amikor viszont nap éri őket, elengedhetetlen a magas faktorszámú naptej használata. A kiszáradás megelőzése érdekében pedig a nagy melegben a gyerekeknek is kellő folyadékot kell fogyasztani.

„Összefoglalásként a legfontosabb szabály, hogy a kisgyermekeket soha nem szabad magukra hagyni, mert bármelyik pillanatban bekövetkezhet egy baleset. Amennyiben megtörtént a baj, fontos, hogy a segítséget nyújtó felnőtt higgadtan viselkedjen. Ellenőrizze, milyen jellegű a sérülés, eszméleténél van-e a gyermek. Ha komoly vérzése vagy fájdalma van, azonnal hívjon mentőt és próbálja meg minél pontosabban leírni a sérülést. Ha súlyos a baleset, ne a szülő vigye be a kórházba a gyermeket, mert a nem megfelelően rögzített és ellátott sérülések később komoly egészségügyi problémák forrásai lehetnek. Ezen szabályok betartásával bár teljes mértékben nem kerülhetőek el a balesetek, de jelentősen növelhető annak esélye, hogy a nyár a kellemes élmények miatt maradjon emlékezetes” – tette hozzá a doktor úr.

Gondtalan és balesetmentes nyarat kíván a Budai Egészségközpont!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja