SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3+1 fontos lecke, amit a gyermekemnek megtanítok

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-01-19
Legyen szó kisfiúról vagy kislányról, minden kisgyermek számára fontos, hogy olyan alap tudással lépjen ki az otthon melegének védelméből, ami a későbbi élete során a hasznára lesz. Itt most nem arra gondolok, hogy el tudjon számolni 10-ig, vagy kívülről fújja az összes mondókát, hanem tényleg olyan apró, de annál fontosabb tulajdonságra, amit számtalan, mai fiatal csak felnőttkorában sajátít el. Melyek ezek?

Döntés szabadsága

Sok kisgyerek gondolja úgy, hogy nem létezik más nézőpont, csak a sajátjuk, és ehhez foggal-körömmel ragaszkodnak is. Az első, és legfontosabb lecke, amit minden gyereknek tudnia kell, az az, hogy mindannyiunknak megvan a szabad választási lehetősége. Ez számtalan dologra kivetíthető a későbbi életük során, például választhatnak számtalan felsőoktatási intézmény, munkahely, ruha vagy étel közül. Ezzel együtt jár az is, hogy az ő választásuk ne befolyásolja mások döntését, hiszen lehet, hogy ami az egyiküknek tökéletes, az egy másik számára katasztrofális hatással bír. Elfogadás és megértés kéz a kézben járnak.
 

Élethosszig tartó tanulás

Hány általános iskolás kisgyermek mondja otthon az Édesanyjának, hogy ő bizony soha többet nem fog tanulni. Aztán csak elmegy középiskolába, főiskolára, és a végén még egy mesterképzést is elvégez. Ha van lehetősége az életben, mindig tanuljon valamit. Nem kötelező kurzusokon részt vennie, de még csak pénzt sem kell adnia egy-egy hasznosítható leckéért. Tanulja meg egyedül ellátni magát, csekket befizetni, főzni, kereket cserélni. Van olyan tudás, amiért egész életében hálás lesz és egy fillért sem fizetett érte.
 

Segítségkérés

Hány olyan felnőtt dolgozik ma a versenyszférában, aki nem mer, vagy nem tud segítséget kérni? Számtalan kiégett munkavállaló, akik nem tudják mi a probléma, pedig csak egy egyszerű kérés lenne, amit meg kellene fogalmazniuk. Nem hátrány és nem gyengeség az, ha valaki segít neki, hiszen valahogy el kell jutnia A-ból B-be, és ez nem mindig sikerül egyedül. Tudnia kell minden kisgyereknek, hogy a családjára és a barátaira akármikor számíthat, legyen bármekkora a baj.

Kapcsolatépítés

Vannak emberek, akik hozzátesznek az életéhez, és lesznek, akik elvesznek belőle. Ezeket a leckéket csak úgy tanulhatják meg a gyerekek, ha megtapasztalják, milyen egy olyan kapcsolat, ami nem csak őket, de a társukat is felemeli. Ismerkedjenek bátran, vegyék észre, ha nem működik a dolog, és ne barátkozzanak olyanokkal, akik károsak számukra. Nem kell mindenkivel jóban lenniük, de akiket szeretnek, azokat becsüljék is meg. Lehet ez munkatárs, edzőpartner, vagy gyerekkori barát, a lényeg a kölcsönös odaadás és tisztelet.

Indexkép: Paige Cody/unsplash.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja