SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alapozó Terápia: idegrendszerfejlesztő terápia

Családinet [cikkei] - 2020-01-24
Évről évre nő azon gyermekek száma, akiknél iskolaéretlenség és/vagy tanulási problémák jelei mutatkoznak. Folyamatosan nő a SNI-s gyermekek száma. Az ilyen jellegű problémák hátterében sokszor megtalálható, hogy a mozgásfejlődés és az erre épülő anyanyelvi fejlődés nem indult meg időben, vagy nem ment végbe hibátlanul.

Az Alapozó Terápiák Alapítvány az ilyen jellegű nehézségekkel küzdő gyermekeknek dolgozta ki - öt éves kortól - fejlesztési módszerét dr. Marton-Dévényi Éva ideggyógyász és munkatársai vezetésével az 1990-es évek elején.

Az Alapozó Terápia komplex, de elsősorban a mozgásfejlesztésen alapuló ún. mozgásos–érzékszervi (moto-szenzoros) típusú idegrendszerfejlesztés, amely során újraindítják a gyermekeknél az emberi fejlődéstani mozgásmintákat (kúszás, mászás, járás, stb.). Gyakorlatsoraik az emberi agyban a beszéd működéséért felelős területekre visszahatnak, és ez befolyásolja az olvasást és az írást is.

A mozgásügyesség megalapozása után speciális gimnasztikát tanít meg a gyermekeknek, ami kifejezetten az ő idegrendszerük éretlen területeit célozza meg az agyban. Így ez a módszer mintegy még egyszer „belöki” az agy fejlődésbeli lehetőségét és a gyereket a terápia során igen magas fokú mozgásügyességig juttatja el, s az egész idegrendszeri működés összerendezését elősegíti.

Az alapítvány munkája eredetileg többek között Glenn Doman és C.H. Delacato fejlesztési rendszeréből indult ki, melyet az évek során továbbfejlesztett, kibővített, átalakított. A több évtizedes elméletet, terápiás módszert és gyakorlatokat is érintő változtatások okán új terápia jött létre. Egyik lényeges eleme, hogy a különböző mozgásformák újabb idegsejtek közötti összeköttetéseket hoznak létre az agyban.

Ha egy gyermeknek gyenge a mozgáskoordinációja, akkor érdemes behozni az ebben való elmaradást, mert elősegítheti tanulását.

Az anyanyelvi problémákkal élő (beszédfejlődési elmaradás, vagy beszédhiba, olvasás nehézség, írás problémák) és mozgásügyességben elmaradt gyermekek már az óvodába vagy az iskolapadba bekerülve sokszor szenvedhetnek el különböző kudarcokat. Ha a szülő, vagy az értő szemű pedagógus nem észleli kellő időben a problémát, az nem csak a kisfiúk és kislányok tanulását, hanem a lelkét is megviselheti.


Kiknek jó az AT?

  • Megkésett és akadályozott beszédfejlődésű gyerekeknek
  • Kiejtési problémák, hibás beszédfejlődés esetén
  • Diszlexiásoknak (olvasásgyengeség)
  • Alaki diszgráfiánál (az írás ügyetlensége)
  • Szervi eredetű hiperaktív, figyelemzavart mutató gyermekeknek, ha az Alapozó mozgásvizsgálat idegrendszeri éretlenség tüneteit mutatja
  • Fejlődésben, érésben elmaradt óvódásoknak
  • Tanulásban akadályozott gyermekeknek
  • Minden olyan gyermeknek, aki mozgásügyetlenségben szenved.

5-16 éves gyermekeket fogadnak az alapozó terápiás szakemberek, de a gyermekek többsége óvoda nagycsoportos vagy alsó tagozatos.
Az idegrendszer éretlenségével küzdő gyermekek növekvő számára tekintettel az Alapítvány évente tart akkreditált pedagógus képzéseket. Fejlesztőik, terapeutáik hazánkon kívül is, több országban eredményesen segítik a gyermekek fejlődését. A honlapon terapeuta kereső is található.   

web-lap cím: www.alapozoterapiak.com
email cím: info@alapozoterapiak.com

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: alapozoterapiak.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja