SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 lépés önálló, felelősségtudó gyerekek neveléséhez

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-01-08
Az önállóságra nevelést nem lehet elég korán kezdeni. A cél nem az, hogy minél kevesebb dolgot kelljen a gyerek helyett elvégezni, hanem az, hogy felnőttként elég önbizalommal rendelkezzen ahhoz, hogy képes legyen megállni a saját lábán.


1. Engedd, hogy maga végezze el azt, amire képes!

Valóban gyorsabb, ha te adod rá a cipőjét, te nyomod rá a fogkeféjére a fogkrémet, és mindig te töltesz neki italt a poharába – de vajon jót is teszel ezzel? A gyerek többre képes, mint gondolnád: ez főleg akkor szokta arcul csapni a szülőket, amikor kiderül, hogy az otthon száz százalékosan kiszolgált gyermekük az oviban, vagy akár már a bölcsiben is önállóan eszik, öltözik. Vedd rá, hogy a képességeit veled együtt is kamatoztassa, és ezzel az önbizalma is növekedni fog!


2. Hamar vond be a házimunkába!

Már 3 éves korától kaphat a gyerek apróbb feladatokat, 10 évesen pedig már komoly segítsége lehet a szüleinek. Rakjon rendet maga után, terítsen és szedje le az asztalt, teregessen, vigye le a szemetet. Aki abba nő bele, hogy segít a szüleinek, annak ez válik természetessé, később pedig nagy előnnyel indul az életben, ha nem a különköltözéskor szerencsétlenkedik először a házmunkával.

Házimunka

Kép: Zurijeta / shutterstock


3. Add meg neki a választás szabadságát!

Józan keretek között engedd, hogy maga döntse el, mit vesz fel az óvodába, mi legyen farsangon, akár azt is, hogy milyen színű legyen a szobája fala. Hagyd azt is, hogy saját vágyaitól vezérelve válasszon hobbit és barátokat! Könnyen előfordulhat, hogy téged egy világ választ el a futballtól, és még az apja sem tud felsorolni egyetlen focicsapatot sem, de a gyerek mégis egész nap a labdát akarja kergetni. Támogasd benne akkor is, ha kicsit idegenkedsz a témától – talán ő lesz a focicsapat legnagyobb tehetsége. Ha pedig mégsem, akkor is a lényeg, hogy ő maga találja meg az örömet benne.


4. Engedd hibázni!

„Más kárán tanul az okos” – tartja a mondás, de ez nem feltétlenül igaz: néha muszáj a saját bőrünkön megtapasztalni a kellemetlen következményeket is. A tanulási folyamat azzal jár, hogy néha leesünk, rosszul reagálunk, rossz barátokat választunk, de mindezt nem lehet – vagy inkább nem érdemes – kispórolni a gyerekkorból.


5. Ne válaszolj helyette!

Apró hiba, amit rengeteg szülő elkövet: hogy a gyereknek címzett kérdésekre inkább ő maga felel. Pedig fontos lenne, hogy a gyerek képes legyen önállóan megszólalni akár felnőtt társaságban is. Ez fejleszti a kommunikációs képességét, és segít, hogy nyitottabb személyiséggé váljon.


6. Engedd egyedül közlekedni!

Kényes téma, amellyel kapcsolatban nem lehet konkrétumokat mondani, hiszen bizonyos környékeken akár már az első osztályos is járhat egyedül a közeli iskolába, máshol még a felső tagozatost sem engedi el szívesen a szülője. Egy azonban biztos: előbb-utóbb az önálló közlekedés ideje is eljön. Ha azt látod, hogy az osztálytársai már szinte mind egyedül járnak, és a gyereked is szívesen tartana velük, érdemes megpróbálni, hogy elengedd a kezét. Eleinte természetesen aggódni fogsz nagyon, de ez a szülői lét velejárója.


7. Az iskola az ő felelőssége!

A kezdetektől érdemes a gyereket rászoktatni az önálló leckeírásra, a táskája összepakolására és a ceruzái rendben tartására. Ha szükséges, utólag le lehet ellenőrizni, de hosszú távon jobban jár az a kisgyerek, aki néhány fekete pont után magát szoktatja a kötelességtudatra, mint az, akinek ugyan hiány nélkül, de a szülei tartják kézben az egész iskolai életét.

Iskola

Kép: Evgeny Atamaneko / shutterstock


8. Tanítsd meg az ügyintézésre!

Az önálló életet kezdő fiatalok legnagyobb nehézsége gyakran az, hogy képtelenek az ügyintézésre: félnek felhívni a bank ügyfélszolgálatát, vagy már egy egyszerű időpontkérés gondolatára kiveri őket a víz. Hogy ne egyben szakadjon rá mindezek felelőssége, tanítsd meg a nagyobb gyereket a hivatalos ügyek intézésére!

14 éves korától járhat önállóan orvoshoz, ahol összeszedetten el kell tudnia mondani, mi a problémája. Elmehet a postára befizetni a csekkeket, be is vásárolhat (és nem csak chispet és kólát).

18 évesen a legtöbb fiatal még bőven középiskolában tanul, otthon lakik, és továbbra is gyerekstátuszban van. Azonban ettől az életkortól főleg támogatni kellene, hogy a saját ügyeit kézbe vegye, hiszen ilyenkor már jogilag is minden lehetősége megvan rá.


9. Bízz benne!

Mindennek a kulcsa a bizalom. Hogy ha aggódsz is olykor, hiszel benne, hogy gyermeked lassan képes lesz leválni rólad, és olyan emberré felnőni, aki önállóan dönteni és tetteiért felelősséget vállalni is tud majd.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: AnikaNes / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja