SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kutyával asszisztált foglalkozások jótékony hatása az oktatás-nevelés folyamatában

Antalka Zsoltné [cikkei] - 2016-10-28
Kutyaterápia fejlesztő és jótékony hatásai az óvodás (SNI) gyerekek fejlődésében.

Kutyával asszisztált foglalkozások fejlesztő hatása az óvodában

Antalka Zsoltné vagyok Várpalotán élek és dolgozok. Többségi óvónőként kezdtem  szakmai pályámat 25 évvel ezelőtt. Azóta gyógypedagógusi és fejlesztő pedagógusi képesítést szereztem és eltérő tantervű intézmény (Bartos Sándor Óvoda, Általános Iskola és EGYMI), óvodai tagozat szakmai munkáját vezetem, illetve ezen belül a speciális óvodai csoportomat. A terápiás kutyák alkalmazása kezd egyre jobban elterjedni az országban. Számtalan tudományos tanulmány és felmérés bizonyítja a kutyák pozitív hatásait a fejlesztő foglalkozások folyamán.

Ezek vezéreltek engem, mint gyógypedagógus-óvodapedagógust, amikor nyolc évvel ezelőtt a sérült gyermekeket foglalkoztató óvodai tagozatunkon   ezt a módszert elkezdtem használni.
A Doktor Mancsok  Alapítványán keresztül találtam meg azt a felvezető szakembert Skobrák Helga személyében aki Shony nevű kutyájával tökéletes társam volt a fejlesztő fogalakozások felépítésénél. A kutyus megérkezésekor sok kisgyermek félelmét is le kellett győzni ahhoz, hogy közelébe tudjuk varázsolni és az ő segítségével fejlesztő helyzetet teremtsünk meg.
Ebben a helyzetben a gyermekek úgy dolgoznak, hogy nem érzik feladathelyzetben magukat, több a sikerélményük, nem szorongnak, az állat jelenlétének köszönhetően jól motiváltak, és magabiztosabbakká válnak.
A terápia folyamán sokkal magasabb a motivációs szintjük a kutya jelenlétében, így kedvvel, örömmel vesznek részt a foglalkozásokon, szívesebben végeznek feladatokat, melyeket  a kutyával való játéknak tekintenek. A terápiás kutya sokoldalú hatást fejthet ki a gyermekek fejlesztésében. A kutya, mint személyiségfejlesztő tényező hatással van a gyermek szociális- és érzelmi fejlődésére, elősegíti a társas kapcsolatok kialakítását, azok alakulását. Javítja a gyermekek önértékelését. A kutya motiváló erő a gyermekek számára, aki elősegíti a gyermeknek a feladatra való figyelmének összpontosítását, így a tanulásra jobban motivált gyermek nagyobb előrehaladást érhet el.

A csoportomban autista, beszédfogyatékos enyhe és középfokban sérült, mozgássérült kisgyermekek jártak és járnak. Fontosnak tartom a mai napig olyan módszerek és eszközök becsempészését a hétköznapok oktató-nevelő munkájába, amelyek által a gyermekek különleges és nem mindennapi módszerek és lehetőségek által fejlődnek. Nagyon sok olyan élménnyel gazdagodtam a nyolc év alatt, amely egyszerre volt szívmelengető és egyszerre volt humoros.

Előfordult, hogy a terápiás helyzetben olyan kisgyerekünk szólalt meg hosszú hónapok után a kutya jelenlétében, aki addig megkésett beszédfejlődéséből adódóan nem beszélt és a kutyaterápiának köszönhetően beszéde beindult. De olyan humoros helyzet is előfordult, hogy egy autista kisfiú a foglalkozás közben megharapta a kutyust. Ezt Shony egy rezzenés nélkül tolerálta. A foglalkozásokat mindig igyekszem az éves tervhez illesztve felépíteni. Ezt azért tartom fontosnak, hogy ne csak fejlesztést, hanem tananyag átszármaztatást, ismeret átadást is tudjak biztosítani a gyerekeknek. Egy-egy foglalkozás a játékos feladatokon keresztül kapcsolódik az adott tematikus egységhez. Az évszakok változásával a feladatok is változnak, kiegészülnek. A témákban elrejtve a fejlesztési területek stimulálása is megvalósul. A téri tájékozódás,a testséma fejlesztése, a beszédszervek tökéletesítése, fejlesztése, a szeriális észlelés, figyelem, memória fejlesztése mind-mind olyan terület ,melyek szinte minden foglalkozáson fejlesztés alá esik. A mozgáskészség fejlesztésére a kutyás terápián a természetes mozgáskészséget használva hozzuk helyzetbe a gyermeket

A kutyás terápia alkalmazási területei

sajátos nevelési igényű gyermekeknél

  • tanulásban akadályozott gyermekeknél,
  • mozgásban akadályozott gyermekeknél,
  • megkésett beszédfejlődés

súlyosan vagy halmozottan sérült gyermekek fejlesztése esetén

  • autista, vagy autisztikus tüneteket mutató gyermekek korai fejlesztése esetén,
  • tanulási zavarral küzdő gyermekeknél (diszlexia, diszgráfia),
  • hiperaktív, vagy fokozott mozgásigényű gyermekek fejlesztése esetén,
  • antiszociális, magatartászavar, vagy beilleszkedési problémákkal küzdő gyermek fejlesztése esetén (érzelem, empátia, szociális készségek fejlesztése)
  • nevelőszülőknél elhelyezett gyermekek szocializációjának elősegítése

Tevékenységek alapján

  • Prevenció
  • Reedukáció
  • Habilitáció
  • Rehabilitáció
  • Részképesség fejlesztés
  • Terápia

A kutyás terápiákon alkalmazható fejlesztés fő területei

  • motoros és orientációs képességek (testtudat kialakítása, alapmozgások és egyensúlyérzék fejlesztése, téri tájékozódás fejlesztése, finommotorika, kognitív (megismerő) funkciók fejlesztése (érzékelés, észlelés, figyelem, emlékezet, gondolkodás fejlesztése),
  • beszédfejlesztés, beszédmegindítás, artikuláció, logopédiai fejlesztés (fúvó, szívó, légző-gyakorlatok, artikulációs izmok erősítése)
  • szociális készségek

A terápia pozitív hatásai

Célzottan fejleszthető a mozgáskoordináció, az egyensúlyérzék, az izomerő, a nagymozgások, a taktilis és kinesztétikus készségek, szem kéz koordináció, szem láb koordináció, a térbeli és síkbeli tájékozódás, a saját testen való tájékozódás, a testséma, az önmagunkhoz való viszonyítás képessége, mely által jobban tudunk tájékozódni. 

A kutyával való közvetlen érintkezés stressz-csökkentő hatása révén, normalizálódik a vérmérséklet, a vérnyomás, a szívfrekvencia, a légzés és a pulzusszám, így oldottabb és a nyugodtabb állapotba kerül a gyermek. A görcsös izmok ellazulnak, a figyelem fejlődik. Olyan élményekkel gazdagodnak, melyeket a hétköznapi helyzetben ne élhetnénk át.
Egyfelől anyagi lehetőségei annyira szűkösek, hogy ezt a fejlesztő terápiás módszert sosem tudná a szülő megfizetni a gyermekének, másfelől sok   esetben a szülő saját félelmei egy új helyzettől,- akadályt gördítenek egy terápiás szituáció elébe. Sok év tapasztalata után miután én is megszereztem időközben a kutyával asszisztált foglalkozás vezetés jogosultságát is egy olyan módszert ismertem meg általa, mely azon túl, hogy változatos és egyedi olyan érzelmi töltést  hordoz magába, hogy szinte elő sem fordul olyan, hogy ne idézne elő pozitív fejlődést, elmozdulást a gyermekek.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja