SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gondolati teremtés mondókákkal

Végh-Fodor Mónika [cikkei] - 2016-08-16
Hogyan teremtsük meg az egészséges életvitelt és a csodákban való hitet a gyerekünk számára? Ma már közismert tény, hogy a gondolatnak teremtő ereje van.

Ritkán, vagy inkább sosem hallani róla, de ez már a kisgyermekek esetén is igaz. Az ő tudatalattijuk még a felnőttekénél is gyorsabban és több információt képes felvenni. Ezért aztán nem mindegy, hogy milyen szavak és mondatok közegében növekszik egy gyermek. A népi mondókák azt a célt is szolgálják, hogy értelmes, hasznos és az életet támogató információk épüljenek be a kicsik tudatalattijába. Sőt, nekünk felnőtteknek, akik együtt zengjük velük ezeket a néhány soros szövegeket, ugyanúgy a javunkra válik! Nézzük meg, hogy hogyan!
 

Mondókák az egészséges életért

Alma, alma gömbölyű, / piros héja gyönyörű. / Édes húsa ízletes, / kóstoljuk meg gyerekek!

Sok szülő panaszkodik, hogy a gyereke nem eszi meg a zöldségeket, gyümölcsöket. Tésztán, üres kenyéren, chipsen és édességen kívül nem hajlandó mást elfogadni. Mi lehet a megoldás? Mindannyian szeretnénk, hogy gyermekünk ízlése az egészséges táplálkozás felé mozduljon el.
A megoldást gondolati szinten érdemes elindítani. Ahogyan a felnőttekre igaz, hogy "Minden a fejben dől el", úgy a kicsikre is. Tanítsunk nekik mondókákat zöldségekről, gyümölcsökről, és mondogassuk naponta, étkezések közben is - így épül be a tudatalattiba.
Ha azonban a mondókákkal a zöldségeket "reklámozzuk", akkor  a bevásárlókosárba se cukros édességeket tegyünk, és erre kedvesen, de határozottan hívjuk fel a nagyszülők figyelmét is. Hajlamosak vagyunk bagatellizálni: egy kis gumicukor, egy kis fehér kenyér, hadd egye a gyerek, legalább eszik valamit! Pedig a rossz étkezési szokások gyerekkorban kezdődnek. Ha egészséges étkezésre szoktatjuk őket szóval és jó példával is, akkor a felnövekvő gyermek kisebb valószínűséggel fog étkezési zavarokkal küzdeni.
 

Mondókák életkortól függetlenül

Pál, Kata, Péter, jó reggelt! / Már odakinn a nap felkelt. / Szól a kakasunk, az a nagy tarajú, / gyere ki a rétre, kukurikú!

Aktívan és vidáman kezdeni a reggelt már fél siker ahhoz, hogy az egész nap jól teljen! Érdemes gyermekünket (és magunkat is) jókedvre derítő mondókákkal inspirálni.
A tudatalatti úgy működik, hogy képeket és rövid üzeneteket tud a leghatékonyabban feldolgozni - mindkét kritériumnak megfelelnek a mondókák. Fontos tudnunk, hogy ezek a rövid szövegek nem kis bugyutaságok, hanem a népi kultúrában letisztult, életbölcsességeket átadó eszenciák. Igazságtartalmuk életkortól független! A gyerekeknek tanítjuk őket, mert ők nagyon fogékonyak rá, a felnőtt pedig nevetségesnek érzi magát, ha ilyesmit dúdolászik - kivéve, ha a gyermekével teszi.
Hadd oldjam fel ezt a rossz érzést! Nyugodtan mondogassuk, dúdolásszuk gyerekkel és önmagunkban is! Jókedvre derítenek, energetizálnak és csupa pozitív üzenettel árasztják el a tudatalattinkat! 

Este van már, alkonyul, / Nyuszi füle lekonyul, / Dorombol a kiscica, / Aludj te is, kisbaba. 

Miért altatjuk a gyereket altatókkal? A nyugalom megteremtésén túl azért, mert ezzel is strukturálni tanítjuk az időt a gyermek számára. Hallottunk már olyan gyerekről, kiskamaszról, aki fél éjszaka a számítógépén játszik, másnap pedig az iskolapadra borulva alszik? Sajnos, nem ritka jelenség. Az altató mondókákkal azt is beírjuk a tudatalattiba, hogy megvan az ideje a pihenésnek. Az sem mindegy, hogy mikor: részesei vagyunk a természetnek, ezzel a mondókával megtanulja a gyerek, hogy este eljön az alvás ideje (azaz nem hajnali kettőkor). Ez egy olyan életterület, amelynek fontosságát főleg azok érzik át, akik alvásproblémákkal küszködnek. Nagyon érdemes a tudatalattinkat altató mondókákkal is edzeni!

Hátamon a zsákom, / zsákomban a mákom, / mákomban a rákom, / kirágta a zsákom, / kihullott a mákom, / elszaladt a rákom.

A világ ok-okozati működését is meg kell ismernie, és meg kell értenie egy gyereknek. Amikor majd a newtoni fizikai alapelveit tanulja az iskolában, számszerűen is be fogja látni, hogy a fizikai világ jelenségei törvények alapján előre kiszámíthatók. Ezt előlegezzük meg a "Hátamon a zsákom..." típusú mondókákkal.

Mese, mese mátka, / Pillangós madárka, / Ingó-bingó rózsa, / Te vagy a fogócska.

Végezetül utolsó mondókánk azt is megmutatja, hogy van a világnak egy másfajta működése is. Varázslatok, csodák is működnek bennünk és körülöttünk. Megtanulhatjuk azt is (a szülővé válásunk is ezt bizonyítja), hogy számíthatunk a csodákra, az élet tele van csodákkal. Biológiai értelemben szülők lettünk, mert egy petesejt és egy hímivarsejt találkozott, majd embergyerekké fejlődött. De ettől a ténytől még sokkal nagyobb és mélyebb gazdagságot nyertünk, amikor szülők lettünk! Legyünk hálásak érte minden nap!
Ha szeretnél még tovább olvasni a témában, keresd fel meseterápiával foglalkozó blogom.

Fotó: maribu/pixaqbay.com

Végh-Fodor Mónika


Végh-Fodor Mónika
Mesetréner-meseterapeuta, a Mesetréning szerzője

Elérhetőségeim:
E-mail: mesetrening@gmail.com
Blog: http://taltosparipa.cafeblog.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/taltosparipa
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja