SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A jó iskolatáska 4 ismérve

Családinet [cikkei] - 2015-10-12
Egy iskolás mindennapjainak meghatározó része az iskolatáska. Ha belegondolunk, hogy naponta milyen mennyiségű felszerelést kell hordoznia, nyilvánvalóvá válik, milyen nagy hatással van ez a hátára és közvetve az egészségére. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa jó tanácsokkal szolgál a szülőknek.

A táska veszélyforrás lehet

A helytelenül hordott, nem megfelelő vagy túl nehéz iskolatáskák jelentősen megnövelik a kényelmetlen érzet, a fáradtság és a mozgásszervi fájdalmak esélyét – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa.

Az amerikai US Consumer Product Safety Commission adatai szerint 2010-ben közel 28 ezer rándulás, húzódás, ficam és törés volt „köszönhető” az iskolatáska viselésnek. Ez a szám is mutatja, mekkora jelentősége van a felszerelésnek és a helyes viselési módnak. Egy nem kényelmes vagy nem az alkathoz illeszkedő táska ugyanis szinte biztosan egészségi problémához, főként hát- és vállfájdalomhoz fog vezetni.
    

A jó táska 4 ismérve

  1. Testalkatnak megfelelő táska
    A legfontosabb, hogy az iskolatáska éppen úgy illeszkedjen a gyerekhez, mint egy új cipő. A jó táska nem lehet hosszabb és szélesebb, mint a gyerek törzse. Körülbelül a lapocka felső szélénél kell, hogy legyen a teteje és legfeljebb a derékrészig szabad érnie az aljának. A méret miatt érdemes a gyerekkel együtt választani, vagy garanciális darabot venni – a csere lehetősége végett.
  2. Megfelelő hordás
    A klasszikus kétpántos iskolatáskát úgy kell hordani, hogy mindkét pánt használatban legyen, mert csak így lehet egyenletes a súly elosztása. A válltáskák és az egy pánttal hordott hátitáskák szinte biztosan egyenetlen terhelést okoznak, ami hosszú távon kényszertartásokat alakíthat ki a gyereknél. Középiskolásoknál már lehetünk megengedőbbek. A mellkason átvetett táska nem kifejezetten rossz, bár az oldalakat váltogatni kell, viszonylag röviden kell tartani a pántot és nem szabad túl nagy súlyt így hordani.
  3. Hasznos segédeszközök
    Ideális, ha a táskán hevederek is vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a vállpántok belemélyedjenek a vállba. Az is hasznos, ha a hátrész stabilan illeszkedik a törzshöz és a táska hátrésze párnázott, hiszen ez kettős támogatást biztosít a viselőjének: extra segítséget jelent a hátnak és megvédi azt az esetlegesen élesebb könyvsarkak szúrásától. Ha van a táskának deréktájon becsatolható pántja, az is jelentősen megkönnyíti a váll és a nyak terhelését és segít megtartani a gyerek egyensúlyát, mint a túrahátizsákoknál.
  4. Maximális terhelés
    Azt is fontos tudni, hogy a táska nem lehet túl nehéz, egy gyereknek optimális esetben csupán a saját súlyának 10-12 %-át lenne szabad a hátán cipelnie. A szülőnek érdemes róla meggyőződnie, hogy a gyerek nem hurcol felesleges dolgokat és ha szükséges, a tanárokkal is érdemes egyeztetni az iskolában hagyható könyvekről. Bepakolásnál arra kell törekedni, hogy a nehezebb könyvek kerüljenek a háthoz közelebb, a könnyebb dolgok pedig a táska másik felére. Fontos, hogy a test középvonalához közel és minél feljebb kerüljenek a tanszerek, mert így kevésbé hatnak a káros erők a gerincre.


Mikor szükséges az ortopédiai szűrés?

- A mozgásszegény életmód, az egész napos tanulás, a rossz vagy rosszul hordott táska miatti fájdalom okozta kímélő tartás következménye lehet a funkcionális gerincferdülés, ami többnyire a kamasz lányoknál jelentkezik.  Ezen kívül előfordulhat még, hogy a gerincferdülés valamilyen veleszületett betegség, rendellenesség tüneteként jelentkezik, de leggyakrabban ismeretlen eredetű, úgynevezett idiopathiás scoliosisrül beszélünk.
Ha tehát azt tapasztaljuk a gyereken, hogy könnyen fárad, hanyagul, „rosszul” tartja magát (például egyik válla lejjebb áll, mint a másik, ferde, görnyedt), fáj a háta, furcsa a járása, mindenképpen forduljunk szakemberhez – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa. - Fontos tudni, hogy a gerincferdülések alapvető terápiája a mozgás, tehát a ritkább, súlyos eseteket kivéve nem indokolt az iskolai testnevelés alóli felmentés, az a célzott gyógytornát jól kiegészíti. Ha időben felismerjük a problémát és a szakszerű kezelést kiegészítjük a gyógytornász által betanított és otthon naponta végzett gerinctornával és úszással, a gerincferdülés gyógyítható is lehet, az állapotromlás megelőzhető.

Forrás: www.oxygenfajdalomcentrum.hu
Fotó: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja