SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A jó iskolatáska 4 ismérve

Családinet [cikkei] - 2015-10-12
Egy iskolás mindennapjainak meghatározó része az iskolatáska. Ha belegondolunk, hogy naponta milyen mennyiségű felszerelést kell hordoznia, nyilvánvalóvá válik, milyen nagy hatással van ez a hátára és közvetve az egészségére. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa jó tanácsokkal szolgál a szülőknek.
A jó iskolatáska 4 ismérve

A táska veszélyforrás lehet

A helytelenül hordott, nem megfelelő vagy túl nehéz iskolatáskák jelentősen megnövelik a kényelmetlen érzet, a fáradtság és a mozgásszervi fájdalmak esélyét – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa.

Az amerikai US Consumer Product Safety Commission adatai szerint 2010-ben közel 28 ezer rándulás, húzódás, ficam és törés volt „köszönhető” az iskolatáska viselésnek. Ez a szám is mutatja, mekkora jelentősége van a felszerelésnek és a helyes viselési módnak. Egy nem kényelmes vagy nem az alkathoz illeszkedő táska ugyanis szinte biztosan egészségi problémához, főként hát- és vállfájdalomhoz fog vezetni.
    

A jó táska 4 ismérve

  1. Testalkatnak megfelelő táska
    A legfontosabb, hogy az iskolatáska éppen úgy illeszkedjen a gyerekhez, mint egy új cipő. A jó táska nem lehet hosszabb és szélesebb, mint a gyerek törzse. Körülbelül a lapocka felső szélénél kell, hogy legyen a teteje és legfeljebb a derékrészig szabad érnie az aljának. A méret miatt érdemes a gyerekkel együtt választani, vagy garanciális darabot venni – a csere lehetősége végett.
  2. Megfelelő hordás
    A klasszikus kétpántos iskolatáskát úgy kell hordani, hogy mindkét pánt használatban legyen, mert csak így lehet egyenletes a súly elosztása. A válltáskák és az egy pánttal hordott hátitáskák szinte biztosan egyenetlen terhelést okoznak, ami hosszú távon kényszertartásokat alakíthat ki a gyereknél. Középiskolásoknál már lehetünk megengedőbbek. A mellkason átvetett táska nem kifejezetten rossz, bár az oldalakat váltogatni kell, viszonylag röviden kell tartani a pántot és nem szabad túl nagy súlyt így hordani.
  3. Hasznos segédeszközök
    Ideális, ha a táskán hevederek is vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a vállpántok belemélyedjenek a vállba. Az is hasznos, ha a hátrész stabilan illeszkedik a törzshöz és a táska hátrésze párnázott, hiszen ez kettős támogatást biztosít a viselőjének: extra segítséget jelent a hátnak és megvédi azt az esetlegesen élesebb könyvsarkak szúrásától. Ha van a táskának deréktájon becsatolható pántja, az is jelentősen megkönnyíti a váll és a nyak terhelését és segít megtartani a gyerek egyensúlyát, mint a túrahátizsákoknál.
  4. Maximális terhelés
    Azt is fontos tudni, hogy a táska nem lehet túl nehéz, egy gyereknek optimális esetben csupán a saját súlyának 10-12 %-át lenne szabad a hátán cipelnie. A szülőnek érdemes róla meggyőződnie, hogy a gyerek nem hurcol felesleges dolgokat és ha szükséges, a tanárokkal is érdemes egyeztetni az iskolában hagyható könyvekről. Bepakolásnál arra kell törekedni, hogy a nehezebb könyvek kerüljenek a háthoz közelebb, a könnyebb dolgok pedig a táska másik felére. Fontos, hogy a test középvonalához közel és minél feljebb kerüljenek a tanszerek, mert így kevésbé hatnak a káros erők a gerincre.


Mikor szükséges az ortopédiai szűrés?

- A mozgásszegény életmód, az egész napos tanulás, a rossz vagy rosszul hordott táska miatti fájdalom okozta kímélő tartás következménye lehet a funkcionális gerincferdülés, ami többnyire a kamasz lányoknál jelentkezik.  Ezen kívül előfordulhat még, hogy a gerincferdülés valamilyen veleszületett betegség, rendellenesség tüneteként jelentkezik, de leggyakrabban ismeretlen eredetű, úgynevezett idiopathiás scoliosisrül beszélünk.
Ha tehát azt tapasztaljuk a gyereken, hogy könnyen fárad, hanyagul, „rosszul” tartja magát (például egyik válla lejjebb áll, mint a másik, ferde, görnyedt), fáj a háta, furcsa a járása, mindenképpen forduljunk szakemberhez – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa. - Fontos tudni, hogy a gerincferdülések alapvető terápiája a mozgás, tehát a ritkább, súlyos eseteket kivéve nem indokolt az iskolai testnevelés alóli felmentés, az a célzott gyógytornát jól kiegészíti. Ha időben felismerjük a problémát és a szakszerű kezelést kiegészítjük a gyógytornász által betanított és otthon naponta végzett gerinctornával és úszással, a gerincferdülés gyógyítható is lehet, az állapotromlás megelőzhető.

Forrás: www.oxygenfajdalomcentrum.hu
Fotó: www.flickr.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja