SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

30 éve lefagyasztott embriókból születtek egészséges ikrek

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-11-29
Az embriókat még 1992-ben fagyasztották le. Hihetetlen, de a babák örökbefogadó apja mindössze 5 éves volt akkor, amikor a kicsik megfogantak. A fagyasztott embrió-átültetéseknek csak a 25-40 százalékából lesz élve születés.

/Kiemelt képünk illusztráció/

5 éves volt az apa, amikor az ikrek megfogantak 

Lydia és Timothy Ridgeway október 31-én látták meg a napvilágot. A kicsiket még 1992-ben fagyasztották le embrióként, így ők lehetnek a világon a leghosszabb ideig lefagyasztott embriókból született gyerekek – írja a CNN.

Az ikreket örökbefogadó apa szerint döbbenetes, hogy ő mindössze 5 éves volt, amikor a gyermekei megfogantak. A párnak egyébként még négy gyereke van, akik 8, 6, 2 és 2 évesek: ők nem donor segítségével fogantak.
 


 

Nem az volt a célunk, hogy a leghosszabb ideje lefagyasztott embriók legyenek a mieink

Az embriókat 1992. április 22-én fagyasztották le, és 30 éven át tárolták, míg elérkezett az ő idejük, és egy házaspár örökbe fogadta őket. 

Az apa, Philip Ridgeway azt mondta, egy olyan adatbázisból válogattak, amiben nem tüntették fel, hogy mennyi ideje vannak lefagyasztva az embriók. 

"Nem az volt a célunk, hogy a világon a leghosszabb ideje lefagyasztott embriók legyenek a mieink" – mondta, majd hozzátette: olyanokat szerettek volna választani, akik már nagyon régóta várnak.

Az adatbázisban szerepelt az életkor, a magasság, a testsúly, az etnikai hovatartozás, valamint a genetikai és az egészségügyi előzmények is.
 

Nem befolyásolja a gyerek egészségét, hogy milyen régóta van lefagyasztva az embrió

A házaspár végül kiválaszotta az embriókat, amiket ezután február 28-án kiolvasztottak. Az ötből kettő nem volt életképes. Szakemberek szerint a felolvasztott embriók esetében 80 százalékos a túlélési arány. 

Az orvosok azt ajánlották, hogy csak egyet ültessenek be, hiszen így lesz a legtöbb esélyük arra, hogy életben is marad a magzat. Ők azonban nem akartak választani közülük, ezért azt kérték, hogy mind a hármat ültessék be. 

A háromból pedig kettő meg is tapadt, és világra is jöttek a kicsik, egészségesen. Mindketten megfelelő súllyal és mérettel születtek. 

A fagyasztott embrió-átültetéseknek egyébként csak a 25-40 százalékából lesz élve születés. 

Az, hogy az embrió mennyi ideje van lefagyasztva, nem befolyásolja a baba egészségét. Sokkal fontosabb részlet az, hogy mennyi idős volt a nő, aki a petesejtet adományozta. 

Indexkép: Juan Luis Torres képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja