A női meddőség hátterében álló leggyakoribb pszicho-neuro-endokrin problémák 4. rész: Az életmód; a meddőség kezelése
Életmód és meddőség
Helyes életmód, táplálkozás, étrend fogantatás elősegítéséhez
- Fogyasszon tápláló és kiegyensúlyozott ételeket, ne hízzon el!
- Egyen sok bioételt: gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonákat
- Zárja ki az étrendjéből a nem tápláló ételeket, mint a vörös húsok, mesterséges édesítők, egyszerű szénhidrátokat, ill. előre elkészített ételeket
- A fő tápanyagokat az ételekkel vigye be a szervezetbe, kiegészítve magzatvédő vitaminnal, Omega-3 készítményekkel, C vitaminnal és cinkkel, foláttal (a folsav nem elegendő!), szelénnel
- Igyon sok vizet a megfelelő hidratáció érdekében, a tápanyagok megfelelő felszívódásához és a méreganyagok kiürüléséhez.
- Ne dohányozzon, ill. hagyja teljesen abba.
- Semmilyen alkoholtartalmú italt nem fogyasszon.
- A koffein, kávébevitel csökkentés maximum 1-2 csésze kávéra
A női meddőség kezelésének legfontosabb kiegészítő formái
A meddőség kezelése helyett a legjobb megoldás a természetes úton való teherbe esés lenne. De ha egy pár már több mint 2 éve hiába próbálkozik, a luthealis támogatás, a peteérést serkentő szerek, a refertilizációs műtét, az inszemináció és még számos lehetőség is szóba jöhet a meddőség sikeres kezelésére. Ehhez bizonyos tényezők pontos ismerete szükséges, de nagyon fontos a spontaneitás. Különösen a 20-30-as éveiben járó pároknál fölösleges a kapkodás, az idegeskedés, esetleg a túlzott "kivizsgálás" és terápia. Nyugalom, türelem, semmi stressz és görcsösség. A lelki tényezők, a túlzott "akarás" sokszor gátja lehet a sikernek.
A spontán fogantatáshoz a spermiumok és a petesejt megfelelő időben, megfelelő helyen és környezetben való találkozása szükséges, a fogamzásgátlásnál leírtakat itt éppen ellenkező előjellel használjuk ki. Tudni kell, mikor van a peteérés (ovuláció), ehhez nyújt segítséget többek között a http://www.intima.hu/intim-naptar is. A menstruációs ciklus 28 napját három fázisra osztjuk fel. Az első fázisban a petefészkek petesejtet érlelnek, közben a méh nyálkahártyája vastagodik a beágyazódáshoz szükséges mértékben. A 28 napos ciklus közepén a petefészekben megérett tüszőből megtermékenyülésre váró petesejt szabadul ki. Ha a ciklus hosszabb, akkor ez néhány nappal később következik be (a 32 napos ciklusnál pl. a 18. napon). A megtermékenyülés a várható peteérés körül, 48-72 órán keresztül a legvalószínűbb. Amennyiben bekövetkezik a megtermékenyülés, az elő embrió a petevezetőn keresztül vándorol a méh felé, s kb. 5 nappal később történik meg a beágyazódás a méh üregében.
A méhen kívüli terhesség (extrauterin graviditás) akkor jön létre, ha az elő embrió lassabban vándorol, hosszú kanyargós lefutású, vagy részben beszűkült, gyulladásos, esetleg renyhén mozgó kürt miatt a beágyazódás a kürtben kezdődik meg. Ez életveszélyes állapot - hasűri vérzést okozhat. Leggyakrabban műtéti megoldás javasolt még mielőtt megreped a kürt, hogy csonkolás nélkül tudjunk gyógyítani. A méhen kívüli terhesség diagnosztikájában az un. béta-HCG meghatározás és a hüvelyi ultrahang játszik szerepet. Eközben a petefészekben fejlődésnek indul a sárga test, mely által termelt hormon elengedhetetlen feltétele az egészséges terhességnek, illetve a méhnyálkahártya megfelelő megvastagításának - ezt bizonyos gyógyszerekkel elő lehet segíteni.
Szexuális tanácsadás
Fontos lehet a szexuális élet időpontjának és formájának, gyakoriságának megválasztása a spontán teherbeesés elősegítése céljából. A termékeny periódus a várható menzeszt megelőző 14 nap körül van (ez 28 napos ciklusnál félidőben, azaz a 14. napra esik), a termékeny peridus így a 12-16 nap közzé tehető. Hőmérőzéssel és egyéb módszerekkel, pl. follikulometria (a peteérés ultrahangos követése) segítségével a hatásfok növelhető. Sok népi praktikus gyógymód is alkalmazható, pl. hogy a házasélet után ne keljen fel, maradjon fekve 1-2 óráig, és ne alkalmazzon hüvelyöblítést. Úgynevezett magzatvédő vitaminok és E vitamin alkalmazása, vagy a kis dózisú aspirin is elősegítheti a sikerességet.
Lutealis támogatás
A ciklus második felében - a peteérés után - a megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest a kialakuló terhességek hormonális fenntartásában lényeges szereppel bíró progeszteront termel. A progeszteron tehát a méhnyálkahártya szerkezetét az embrió befogadására alkalmassá teszi. Amennyiben a termelt progeszteron mennyisége nem megfelelő, vagyis sárgatest elégtelenség áll fenn, akkor szabálytalan havi ciklus, teherbeesési nehezítettség, illetve fennálló terhesség esetén vetélés következhet be. Ezen hormon pótlása által (luthealis támogatás) orvosolhatjuk a fenti problémákat. Az ezt elősegítő készítmények: Utrogestan, Duphaston.
Peteérést serkentő gyógyszerek - ovuláció indukció
Leggyakoribb a tablettás (ilyen pl. a klomifen-citrat-Clostylbegyt) illetve injekciós hormonális stimuláció. Ultrahang vizsgálattal, follikulometriával a folyamat végigkövethető, így pontosan meghatározható a teherbeesés szempontjából optimális időszak. A várható peteérés idejétől a kezelést kiegészítve sárgatest hormonkezeléssel a ciklus második felében a sikeresség tovább növelhető.
Refertilizációs műtétek
Az átjárhatatlan petevezetők műtéti átjárhatóvá tétele az IVF-ET programokkal háttérbe szorult. Részben a költségek, részben a megterhelés és a komoly szakember és felszerelésigény (operáló mikroszkóp, hosszú altatás) miatt, valamint bizonytalan kimenetel miatt.
Inszemináció
A homológ vagy heterológ művi inszemináció mesterséges ondóbevitel (saját vagy idegen spermiummal), amelyet a petefészek stimuláció-ovuláció indukció után végeznek mester-ségesen dúsított vivő-tápanyaggal ellátott spermiummal. Lényege tehát az, hogy a spermát a méhnyakba vagy a méhűrbe juttatják vékony szonda segítségével a tüszőrepedés idején. A spermiumok származhatnak férjtől vagy ismeretlen donortól.
Mesterséges ondóbevitel a következő esetekben ajánlott:
- A sperma minősége és/vagy mennyisége nem megfelelő
- Közösülési képtelenség szervi elváltozás vagy pszichés ok miatt
- A sperma a méhszájon keresztül nem tud feljutni a méh üregébe (nem megfelelő minőségű és/vagy mennyiségű a méhszájat kitöltő nyák, spermiumellenes ellenanyag van a nyákban)
- Immunológiai okok fennállása esetén. Ismeretlen eredetű meddőség (teljes körű kivizsgálás után a meddőség tényleges okát nem sikerült kideríteni). Ilyenkor a stimulációval egybekötött insemináció jelentősen növelheti a teherbeesés esélyét.
IVF-ET (In Vitro Fertilizáció Embrió transzfer)
Amennyiben terhességet a korábban felsorolt módszerekkel sem sikerül elérnünk, a párt a kezelés csúcsának nevezhető IVF-ET (In Vitro Fertilizáció Embrió transzfer), azaz lombikbébi programban ("Lombikban történő megtermékenyítés a megtermékenyített petesejt vissza ültetésével") kezelhetjük. Ennek számos módja van, de az alapfolyamat hasonló: stimulációt követően a petesejteket un. punkcióval leszívják, s azt megfelelő táptalajon saját vagy spermabankból származó spermiummal megtermékenyítik, és a megtermékenyített petesejteket néhány nap múlva visszaültetik.
Az ikerterhesség asszisztált technika esetén gyakoribb a szokásosnál. Sokféle technikával lehet kiegészíteni a kezelést, különösen, Intra-Citoplazmatikus Spermium Injektálás - a spermium a petesejtbe juttatása (ICSI) segítségével. A gyenge minőségű spermakép esetén szükség lehet arra, hogy a spermiumokat bejutassuk a petesejtbe. A mikro manipulációs eljárás során a petesejtet egyik oldalon egy eszközzel rögzítik, és vékony tűvel, direkt bejuttatják a spermiumot a petesejt belsejébe
Az ICSI indikációja:
- Alacsony spermiumszám
- A mozgó spermiumok számaránya 20%-nál kevesebb
- Nagyszámú abnormális spermium (több mint 70% kóros)
- Gyenge célirányos (progresszív) mozgás esetén
- Ha az előző IVF ciklusban a petesejtek egyáltalán nem termékenyültek, vagy nagyon alacsony (20%-nál kevesebb) volt a spontán megtermékenyült petesejtek aránya
- Az un. azoospermia esetén, amikor az ejakulátumban egyáltalán nincs spermium, az ICSI eljárás akkor is végrehajtható a heréből, ill. mellékheréből biopsziával nyert szövet segítségével, amelyből a spermiumok kinyerhetők.
Asszisztált hatching (AHA)
A petesejteket, és megtermékenyülés után az élő embriókat egy védőburok, úgynevezett zóna pellucida veszi körbe, melynek vastagsága fontos szereppel bír a megtermékenyülés folyamatában. Azokban az esetekben, amikor a páciens 35 év feletti, második sikertelen IVF ciklus után van, vagy ha mikroszkóppal vastag zona pellucidát mérnek, egy másik technika segíthet sikeres terhesség létrejöttében: az asszisztált hatching (AHA) technika. Ez egy olyan mikromanipulációs eljárás, amely során az embriót körülvevő zóna pellucidán kis nyílást ejtenek, közvetlenül az embrió visszaültetés előtt. Az embriótranszfert követően ezen a kis nyíláson keresztül az embrió könnyebben szabadul ki a burokból és tapad meg a méhnyálkahártyán. Erre többféle módszer is lehetséges: mechanikus, kémiai és a lézeres hatching.
Ezzel az eljárással az embrió beágyazódása, így az IVF-ET kezelések sikeressége jelentősen növelhető. A sikerességet és az egészséges utódok arányát, valamint a genetikailag beteg embriók kiszűrésének hatásfokát növelhetik a nagy anyagi ráfordítást, magas szintű technikai és személyzeti követelményeket támasztó preimplantációs genetikai diagnosztika vizsgálatok (PGD - a visszaültetés előtti genetikai diagnosztika).
A meddőség lelki háttere
A mindennapi gyakorlatban a lelki folyamatok vizsgálata gyakran nem kap kellő hangsúlyt. Ennek több oka is lehet. Az egyik nem lényegtelen magyarázat, hogy az evidenciákon laboratóriumi adatokon alapuló orvosi szemlélet gyakran kizárja a pszichés okok vizsgálatát, mivel nincs olyan teszt, amely nagy bizonyossággal jelezhetné ennek a fontos tényezőnek a lehetséges kiváltó szerepét meddőségben. Ennek a témakörnek könyvtárnyi irodalma van, de terjedelmi okok miatt csak a leglényegesebbeket említem meg:
- Várandóssággal kapcsolatos szorongás (pregnancy related anxiety) koncepciójának átfogó elemzésekor az alábbi következtetésekre és definí¬cióra jutottak. A várandóssággal kapcsolatos szorongás önálló szorongásforma. A várandósság¬gal kapcsolatos szorongás a csecsemő és az anya esetleges betegségeivel, az egészségügyi el¬látórendszerrel kapcsolatos negatív tapasztalatokkal, a várandós¬sággal, szü¬léssel és a gyermekneveléssel kapcsolatos szorongást és félelmeket valamint a mindezekhez társuló túlzott aggodalmat és szomatikus tüneteket foglalja magában. A szorongásnak ez a formája összefügg a váran¬dóság észlelt kockázataival és veszélyeivel, az alacsony kontrollérzettel és az ezekkel kapcsolatos túl¬zott aktivitásával. A szorongás specifikus for¬máit illetően elmondható, hogy a szüléssel kapcsolatos félelmek összefüggést mutattak a szülés módok (spontán szülés, császármetszés) választható formáival, valamint a vetélés, a fejlődési rendellenességek vélt lehetőségeivel.
- A szexuális egészséggel kapcsolatos aggodalmak a nők körében gyakoriak. Ha egy szexuális probléma komoly szorongást és károsodást okoz, ezt szexuális diszfunkcióként lehet diagnosztizálni. A nők szexuális rendellenességeit alapvető gondozási körülmények között lényegében gyakran nem ismerik fel és értelemszerűen nem kezelik őket. Azok a klinikusok, akik nem specializálódtak a szexuális gyógyászatban, nem foglalkoznak a nők szexuális egészségügyi problémával. A női szexuális diszfunkcióknak külön osztályozása, meghatározása és diagnosztikai kritériuma van ennek ismertetése meghaladja ennek az írásnak a kereteit. Fontos azonban kiemelni, hogy a szexuális szorongás kulcsfontosságú elem a női szexuális diszfunkció (FSD) meghatározásában és diagnosztizálásában. Általában a stressz, aggodalom, boldogtalanság, frusztráció, harag vagy reménytelenség jellemzik. Olyan szorongó viselkedésként nyilvánulhat meg, mint például a szexuális aktivitás csökkenése. A személyes szorongás összekapcsolható a nők saját szexuális problémáival, vagy partnerével és kapcsolataival való esetleges hatásaival.
- A nők szexuális működését számos bioszociális tényező befolyásolja. Legismertebb kockázati tényezők a depresszió, a rossz önértékelés, a szorongás, az alacsony iskolai végzettség, a partner szexuális problémái, a szexuális visszaélés, a házassági nehézségek, a stressz, az antidepresszánsok használata, a rossz egészségi állapot, a rák, a vizeletinkontinencia és a krónikus betegségek, például a cukorbetegség, neurológiai betegségek és fájdalom. A megoldásra több modellt dolgoztak ki, ezek lényege, hogy a probléma narratív ismertetése hatással van a beteg életére, érzelmi állapotára és kapcsolataira. A cél az, hogy segítsen a betegnek felfedezni és leírni szorongását, funkcionális károsodását és a probléma életére gyakorolt hatását.
A szexuális diszfunkcióhoz hozzájáruló tényezők, betegségek
- Szív-és érrendszeri betegségek
- Cukorbetegség
- Pajzsmirigy betegség
- Elhízás
- Krónikus fájdalom
- Vizelettartási nehézség
- Gerincvelő sérülés
- Sclerosis multiplex
- Neuromusculáris rendellenességek
- Prolaktinoma
- Nőgyógyászati rendellenességek: endometriosis, PCOS
Gyógyszerek szedése
- Antikonvulzánsok: karbamazepin, fenitoin, primidon
- Szív- és érrendszeri gyógyszerek: amiodaron, β-blokkolók, kalciumcsatorna-blokkolók, klonidin, digoxin, hidroklorotiazid, sztatinok, metildopa
- Hormonális szerek: antiandrogének (flutamid, spironolakton), gonadotropint felszabadító hormon agonisták, kombinált hormonális fogamzásgátlók, tamoxifen
- Fájdalomcsillapító gyógyszerek: nem szteroid gyulladáscsökkentők, opioidok
- Pszichotropikus gyógyszerek: antipszichotikumok, benzodiazepinek, lítium, szelektív szerotonin-újrafelvétel-gátlók, szerotonin- és norepinefrin-újrafelvétel-gátlók, triciklusos antidepresszánsok
A fentiek alapján egyértelmű, hogy a meddőségben szenvedőknek pszichés támogatásra, kezelésre lehet szüksége.
A pszichológiai konzultáció általában a következőket tartalmazza és egyértelmű előnyökkel jár:
- Segít a pároknak olyan stratégiák elsajátításában, amelyek a gyermektelenséggel való megküzdést segítik.
- Segít feltárni a funkcionális meddőség hátterében rejlő lelki okokat.
- Segítséget nyújt a helyzet kezelésével kapcsolatban, illetve a lehetséges megoldási lehetőségekkel kapcsolatos döntéshozatali folyamatokban.
- Segít a párkapcsolati konfliktusok elkerülésében vagy kezelésében.
- Segít a partnerek egymásközti, az orvosokkal és másokkal való kommunikációjának javításában.
- Segít az orvosi kezelés sikertelenségének elfogadásában és a kudarcok feldolgozásában.
- Segít a stressz kezelésében és csökkentésében.
Összegezve: egyértelmű, hogy a meddőség komplex problémáját holisztikus megközelítéssel, a pszicho-szomatikus állapot feltárásával és orvoslásával team munkában oldhatjuk meg.
Kapcsolódó cikkeink:
- A női meddőség hátterében álló leggyakoribb pszicho-neuro-endokrin problémák 1. rész
- A férfi életkora is hatással van a mesterséges megtermékenyítés sikerére
- Az apák nemzőképességének problémáit öröklik mesterséges megtermékenyítéssel született fiaik is
- Férj és feleség, akiknek azelőtt született meg közös gyermekük, hogy találkoztak volna egymással
Kép: Maxx-Studio / shutterstock
Endokrinológus
A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!
Közösségi hozzászólások: