SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket érdemes tudni a lombikprogramról mielőtt belevágunk

Családinet [cikkei] - 2024-07-22
 [X]

A meddőség napjainkban egyre több embert érint idehaza és világszerte egyaránt. Magyarországon a szakemberek szerint mintegy 300.000 pár küzd sikertelen teherbeeséssel. Alighanem ez az oka annak, hogy sosem látott kereslet mutatkozik a meddőségi beavatkozásokra. Ezek közül is a lombikprogram, vagy röviden IVF a legkeresettebb és legnagyobb sikerrel kecsegtető eljárás. Cikkünkből minden fontos tudnivalót összeszedtünk a témával kapcsolatban.

Mi is az IVF?

Az IVF, azaz in vitro fertilizáció a szervezeten kívüli megtermékenyítést jelenti, a köznyelvben azonban csak a lombikprogram kifejezést használjuk. Az eljárás lényege, hogy a petesejteket egy lombikban termékenyítik meg, ellenőrzött, laboratóriumi körülmények között, majd később ültetik vissza a nő szervezetébe. Az IVF az egyik legsikeresebb technikának számít, maga a folyamat viszont igencsak hosszadalmas.

Az első lépés ugyanis mindig az alapos kivizsgálás, ami a pár mindkét tagját érinti. A kezelés csak ezután kezdődik, méghozzá petefészek-stimulációval. Ezzel azt érik el az orvosok, hogy egyidejűleg több petesejt is megérjen, azaz minél több legyen alkalmas megtermékenyítésre. A lombikprogram következő szakasza a petesejtleszívás, amit a spermiummal történő megtermékenyítés követ. 2-6 nappal később ültetik vissza az immár megtermékenyített petesejteket.

Kinek ajánlott?

Lombikra jellemzően akkor kerül sor, amikor az egyéb meddőségi kezelések sikertelennek bizonyultak a párnál. Ilyen lehet a terminált együttlét vagy az inszemináció. Az IFV különösen ajánlott, ha a férfi spermaszáma túlságosan alacsony, és orvosi segítséggel sem lehetséges a növelése. Akkor is a lombikot ajánlják az orvosok, ha a pár női tagjánál mindkét oldali lezárt vagy hiányzó petevezeték, vagy III-IV. stádiumú endometriózis áll fenn.

Léteznek azonban olyan tényezők is, melyek megléténél az IVF ellenjavalt. Ide tartoznak az akut fertőzések, amiket a lombikprogram megkezdése előtt feltétlenül kezelni, gyógyítani kell. Kizáró ok lehet az is, ha a pár női tagja súlyosan allergiás a lombik alatt használt gyógyszerekre, vagy ha a méh alkalmatlan a gyermek kihordására.

Sikertényezők

Számos olyan faktor létezik, ami alapvetően kihat a lombik eredményességére. Elsők között kell megemlíteni az életkort: az IVF átlagos sikerrátája a 37 és 40 év közötti nők esetében 36%, míg a 37 év alatti nők esetében ez az arány 58%-ra emelkedik. 40 éves kor felett egyes klinikákban már nem ajánlják a saját petével történő megtermékenyítést, ilyenkor inkább a petesejt donáció jöhet szóba mint megoldás.

Szintén sokat számítanak a különböző életmódbeli tényezők, például az egészséges testsúly, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás, ahogy a sikeres stresszkezelés is.

Az IVF-re az is igaz, hogy egyetlen kezelés ritkán elegendő. A statisztikákból az derül ki, hogy három próbálkozás után 3-ból 2 nőnek születik gyermeke. Ha a globális trendeket nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy 100 in vitro fertilizációból 25 végződik sikeres szüléssel

Kockázatok

A lombikprogram negyven éves múltra tekint vissza, és az évtizedek alatt az orvostudomány igyekezett kiküszöbölni a kockázatokat. Ezzel együtt napjainkban is számolni kell néhánnyal, például petefészek túlstimulálási szindrómával. Ilyenkor a kezelések miatt a petefészek túlzott aktivációja történik, ami erős fájdalommal, hányással járhat. A petefészek túlstimulálódási szindróma az IVF-ben résztvevő nők 3-5%-át érinti.

Szintén a kockázatok között kell megemlíteni a többes terhesség kialakulását is. Globálisan nézve a lombikprogramok 25-35 százalékában többes terhesség történik, azaz ikrek fogannak meg. Ez – amellett, hogy nagy öröm is lehet – még inkább igénybe veszi a nők szervezetét, és növeli a koraszülés, valamint a terhesség alatti és újszülöttkori szövődmények esélyét.

Pénzügyi vonatkozás

Magyarországon 2022 óta ingyenes a lombikbébi program, legalábbis öt beültetésig. Mivel azonban a várólisták rendkívül hosszúak, sokan döntenek úgy, hogy a megelőző vizsgálatokat magánklinikákon végeztetik el. Ezek ára több százezer forint is lehet, ezért a program anyagilag is megterhelő lehet. Amennyiben pedig öt próbálkozás után sem születik meg a gyermek, az állami rendszerben is fizetnünk kell a lombikprogramért, méghozzá akár több százezer vagy millió forintot.

Az is lehet, hogy különböző okokból – például az életkor miatt, hiszen az ingyenes kezelés a pár női tagjának 45 éves koráig jár – nem vagyunk jogosultak az állami lombikprogramra. Ilyenkor választhatunk a számos külföldi magánkórház közül. Ezek költségeit nehéz meghatározni, de mindenképpen milliós nagyságrendről beszélhetünk.

Pszichológiai tényezők

A lombikprogram hosszadalmas, lelkileg és fizikailag is megterhelő folyamat. Különösen, ha többszöri próbálkozás után sem születik meg a gyermek. A sokadik sikertelen terhesség a pár mindkét tagjánál szorongást, önértékelési gondokat, akár depressziót is okozhat. A testi egészség megőrzése mellett ezért arra is gondolnunk kell, hogy lelkileg is megfelelő állapotban maradjunk, amihez remek támogatást nyújthat az egyéni vagy páros pszichoterápia.

Fontos a tájékozódás a teljes folyamat során

Mind a kezelések megkezdése előtt, mind a lombikprogram során lényeges, hogy hiteles és naprakész információkhoz jussunk. Ne sajnáljuk tehát az időt, hogy alaposan utánajárjunk a témának, és a kezelőorvosunkat is faggassuk ki a lehető legteljesebben.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja