SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket érdemes tudni a lombikprogramról mielőtt belevágunk

Családinet [cikkei] - 2024-07-22
 [X]

A meddőség napjainkban egyre több embert érint idehaza és világszerte egyaránt. Magyarországon a szakemberek szerint mintegy 300.000 pár küzd sikertelen teherbeeséssel. Alighanem ez az oka annak, hogy sosem látott kereslet mutatkozik a meddőségi beavatkozásokra. Ezek közül is a lombikprogram, vagy röviden IVF a legkeresettebb és legnagyobb sikerrel kecsegtető eljárás. Cikkünkből minden fontos tudnivalót összeszedtünk a témával kapcsolatban.
Ezeket érdemes tudni a lombikprogramról mielőtt belevágunk

Mi is az IVF?

Az IVF, azaz in vitro fertilizáció a szervezeten kívüli megtermékenyítést jelenti, a köznyelvben azonban csak a lombikprogram kifejezést használjuk. Az eljárás lényege, hogy a petesejteket egy lombikban termékenyítik meg, ellenőrzött, laboratóriumi körülmények között, majd később ültetik vissza a nő szervezetébe. Az IVF az egyik legsikeresebb technikának számít, maga a folyamat viszont igencsak hosszadalmas.

Az első lépés ugyanis mindig az alapos kivizsgálás, ami a pár mindkét tagját érinti. A kezelés csak ezután kezdődik, méghozzá petefészek-stimulációval. Ezzel azt érik el az orvosok, hogy egyidejűleg több petesejt is megérjen, azaz minél több legyen alkalmas megtermékenyítésre. A lombikprogram következő szakasza a petesejtleszívás, amit a spermiummal történő megtermékenyítés követ. 2-6 nappal később ültetik vissza az immár megtermékenyített petesejteket.

Kinek ajánlott?

Lombikra jellemzően akkor kerül sor, amikor az egyéb meddőségi kezelések sikertelennek bizonyultak a párnál. Ilyen lehet a terminált együttlét vagy az inszemináció. Az IFV különösen ajánlott, ha a férfi spermaszáma túlságosan alacsony, és orvosi segítséggel sem lehetséges a növelése. Akkor is a lombikot ajánlják az orvosok, ha a pár női tagjánál mindkét oldali lezárt vagy hiányzó petevezeték, vagy III-IV. stádiumú endometriózis áll fenn.

Léteznek azonban olyan tényezők is, melyek megléténél az IVF ellenjavalt. Ide tartoznak az akut fertőzések, amiket a lombikprogram megkezdése előtt feltétlenül kezelni, gyógyítani kell. Kizáró ok lehet az is, ha a pár női tagja súlyosan allergiás a lombik alatt használt gyógyszerekre, vagy ha a méh alkalmatlan a gyermek kihordására.

Sikertényezők

Számos olyan faktor létezik, ami alapvetően kihat a lombik eredményességére. Elsők között kell megemlíteni az életkort: az IVF átlagos sikerrátája a 37 és 40 év közötti nők esetében 36%, míg a 37 év alatti nők esetében ez az arány 58%-ra emelkedik. 40 éves kor felett egyes klinikákban már nem ajánlják a saját petével történő megtermékenyítést, ilyenkor inkább a petesejt donáció jöhet szóba mint megoldás.

Szintén sokat számítanak a különböző életmódbeli tényezők, például az egészséges testsúly, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás, ahogy a sikeres stresszkezelés is.

Az IVF-re az is igaz, hogy egyetlen kezelés ritkán elegendő. A statisztikákból az derül ki, hogy három próbálkozás után 3-ból 2 nőnek születik gyermeke. Ha a globális trendeket nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy 100 in vitro fertilizációból 25 végződik sikeres szüléssel

Kockázatok

A lombikprogram negyven éves múltra tekint vissza, és az évtizedek alatt az orvostudomány igyekezett kiküszöbölni a kockázatokat. Ezzel együtt napjainkban is számolni kell néhánnyal, például petefészek túlstimulálási szindrómával. Ilyenkor a kezelések miatt a petefészek túlzott aktivációja történik, ami erős fájdalommal, hányással járhat. A petefészek túlstimulálódási szindróma az IVF-ben résztvevő nők 3-5%-át érinti.

Szintén a kockázatok között kell megemlíteni a többes terhesség kialakulását is. Globálisan nézve a lombikprogramok 25-35 százalékában többes terhesség történik, azaz ikrek fogannak meg. Ez – amellett, hogy nagy öröm is lehet – még inkább igénybe veszi a nők szervezetét, és növeli a koraszülés, valamint a terhesség alatti és újszülöttkori szövődmények esélyét.

Pénzügyi vonatkozás

Magyarországon 2022 óta ingyenes a lombikbébi program, legalábbis öt beültetésig. Mivel azonban a várólisták rendkívül hosszúak, sokan döntenek úgy, hogy a megelőző vizsgálatokat magánklinikákon végeztetik el. Ezek ára több százezer forint is lehet, ezért a program anyagilag is megterhelő lehet. Amennyiben pedig öt próbálkozás után sem születik meg a gyermek, az állami rendszerben is fizetnünk kell a lombikprogramért, méghozzá akár több százezer vagy millió forintot.

Az is lehet, hogy különböző okokból – például az életkor miatt, hiszen az ingyenes kezelés a pár női tagjának 45 éves koráig jár – nem vagyunk jogosultak az állami lombikprogramra. Ilyenkor választhatunk a számos külföldi magánkórház közül. Ezek költségeit nehéz meghatározni, de mindenképpen milliós nagyságrendről beszélhetünk.

Pszichológiai tényezők

A lombikprogram hosszadalmas, lelkileg és fizikailag is megterhelő folyamat. Különösen, ha többszöri próbálkozás után sem születik meg a gyermek. A sokadik sikertelen terhesség a pár mindkét tagjánál szorongást, önértékelési gondokat, akár depressziót is okozhat. A testi egészség megőrzése mellett ezért arra is gondolnunk kell, hogy lelkileg is megfelelő állapotban maradjunk, amihez remek támogatást nyújthat az egyéni vagy páros pszichoterápia.

Fontos a tájékozódás a teljes folyamat során

Mind a kezelések megkezdése előtt, mind a lombikprogram során lényeges, hogy hiteles és naprakész információkhoz jussunk. Ne sajnáljuk tehát az időt, hogy alaposan utánajárjunk a témának, és a kezelőorvosunkat is faggassuk ki a lehető legteljesebben.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja