Meddőséget okozhat a pajzsmirigy betegség
A nehézséget az okozza – kezdi az elejéről dr. Rencz Rita -, hogy nem mindenkinél jelentkezik tünetekkel a pajzsmirigyhormon-hiány. Így a probléma olykor valóban akkor derül ki, amikor a gyermekáldás késedelme vagy koraidős vetélés kapcsán kerül endokrinológushoz a beteg. Persze súlyosabb esetek már járhatnak panaszokkal, de ekkor is előfordul, szerencsére ritkán, hogy nem kerül időben felismerésre a pajzsmirigy betegség.
Miért fontos a felismerés?
A pajzsmirigyhormon a szervezet valamennyi sejtjének működését szabályozza. Elősegíti az oxigénfelvételt, gyorsítja az anyagcsere folyamatokat, a szervezet energiafelhasználását. Fontos szerepet tölt be a sejtek normál differenciálódásában, fejlődésében. Hiányában romlik a fogamzó képesség, a progeszteron elválasztás elégtelenné válik, gyakoribb a megtapadási nehézség illetve a koraidős vetélés.
A másik probléma – mondja az endokrinológus doktornő -, hogy nagyon fontos szerepük van a magzat egészséges testi és szellemi fejlődésében, ezért a spontán vetélésen túl halvaszületés, koraszülés, illetve fejlődési rendellenességek is gyakrabban fordulnak elő a hiányukban.
Gyanú esetén mi a teendő?
A legfontosabb a kivizsgálás – mondja dr. Rencz Rita - ez vérvételből, hormon- és szükség szerint antitest meghatározásból valamint pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatból áll.
A leletek birtokában mi a következő lépés?
Igazolt pajzsmirigy alulműködés esetén a kezelést meg kell kezdeni és a normál hormonszintek elérése után lehet terhességet vállalni. Fontos megjegyezni, hogy a terhesség alatt fokozott figyelemmel kell kísérni a pajzsmirigy működését, a kezelést szükség szerint módosítani kell. Összességében elmondható, hogy a pajzsmirigy alulműködés egy jól kezelhető betegség, gondozás mellett nem kell aggódnunk a kisbabánk egészségéért.
Végezetül elmondanám, hogy természetesen meddőség illetve vetélés esetén részletes, egyéb okokra is kiterjedő kivizsgálás szükséges – teszi hozzá Rencz doktornő.
Szerző: Svábhegyi Gyógyintézet
Fotó: George Hodan / PublicDomainPictures.net
Családinet hozzászólások:
A meddőség kialakulásában két fő tényező szerepét bizonyították:
Hipotireózis, azaz a csökkent pajzsmirigy működés
A pajzsmirgy autoimmun gyulladása
A pajzsmirigy csökkent működése gyakori oka a meddőségnek. A gondot az jelenti, hogy a csökkent működésnek nincsenek feltétlen, ún. ordító jelei, hanem alamuszi módon ún. szubklinikus formában van jelen. Ez nem csak a tünetek hiányát jelenti, hanem azt is, hogy az egy-egy alkalommal végzett TSH és T3, ill. T4 eredmények nem mindig elegendőek. A helyzete bonyolítja, hogy a szűrő vizsgálatokhoz jól használható TSH értékek a várt terhesség esetén célszerű az ún. normál tartománynál alacsonyabb szintre beállítani (0,5-2,5 IU helyett 1,5-0,4 IU közé). Fontos tudni azt is, hogy a TSH mellett más hormon is a kívánttól eltérő lehet (pl. prolactin). Meddőség esetén feltétlen célszerű a TSH és a pajzsmirigy hormonjainak a vizsgálata.
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma (szubklinikus) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre (destruktív hyperthyreosis).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
Autoimmun antitesteknek is több típusa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek membránját bombázzák és elpusztítják a sejteket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is igényelhet.
Mindezek figyelembe vételével egyénre szabott kezelés javasolható.
Prof. Dr. Balázs Csaba
Közösségi hozzászólások: