SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Meddőséget okozhat a pajzsmirigy betegség

Családinet [cikkei] - 2017-10-19
A meddőségnek nagyon sok oka lehet, ezeknek egy része hormonális eredetű, amelyek között gyakori a pajzsmirigyhormon-termelés elégtelensége. Dr. Rencz Rita endokrinológus, a Svábhegyi Gyógyintézet szakorvosa naponta találkozik olyan fertilis korú páciensekkel, akiket az első találkozástól a gyermekvállalás örömteli híréig vezet végig. Az endokrinológus doktornő a folyamatról és a lehetőségekről beszélt interjúnkban.

A nehézséget az okozza – kezdi az elejéről dr. Rencz Rita -, hogy nem mindenkinél jelentkezik tünetekkel a pajzsmirigyhormon-hiány. Így a probléma olykor valóban akkor derül ki, amikor a gyermekáldás késedelme vagy koraidős vetélés kapcsán kerül endokrinológushoz a beteg. Persze súlyosabb esetek már járhatnak panaszokkal, de ekkor is előfordul, szerencsére ritkán, hogy nem kerül időben felismerésre a pajzsmirigy betegség.


Miért fontos a felismerés?

A pajzsmirigyhormon a szervezet valamennyi sejtjének működését szabályozza. Elősegíti az oxigénfelvételt, gyorsítja az anyagcsere folyamatokat, a szervezet energiafelhasználását. Fontos szerepet tölt be a sejtek normál differenciálódásában, fejlődésében. Hiányában romlik a fogamzó képesség, a progeszteron elválasztás elégtelenné válik, gyakoribb a megtapadási nehézség illetve a koraidős vetélés.

A másik probléma – mondja az endokrinológus doktornő -, hogy nagyon fontos szerepük van a magzat egészséges testi és szellemi fejlődésében, ezért a spontán vetélésen túl halvaszületés, koraszülés, illetve fejlődési rendellenességek is gyakrabban fordulnak elő a hiányukban.


Gyanú esetén mi a teendő?

A legfontosabb a kivizsgálás – mondja dr. Rencz Rita - ez vérvételből, hormon- és szükség szerint antitest meghatározásból valamint pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatból áll.


A leletek birtokában mi a következő lépés?

Igazolt pajzsmirigy alulműködés esetén a kezelést meg kell kezdeni és a normál hormonszintek elérése után lehet terhességet vállalni. Fontos megjegyezni, hogy a terhesség alatt fokozott figyelemmel kell kísérni a pajzsmirigy működését, a kezelést szükség szerint módosítani kell. Összességében elmondható, hogy a pajzsmirigy alulműködés egy jól kezelhető betegség, gondozás mellett nem kell aggódnunk a kisbabánk egészségéért.

Végezetül elmondanám, hogy természetesen meddőség illetve vetélés esetén részletes, egyéb okokra is kiterjedő kivizsgálás szükséges – teszi hozzá Rencz doktornő.

Szerző: Svábhegyi Gyógyintézet
Fotó: George Hodan / PublicDomainPictures.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja