SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Már egy vérvétel segíthet a meddőség leküzdésében

Családinet [cikkei] - 2017-07-25
Vérvételre általában reggel szoktunk menni, és azon kívül, hogy ajánlott éhgyomorral érkezni a rendelőbe, sokan mást nem is tudnak a laborvizsgálatról. Tudta például, hogy ha nem sikerül a teherbeesés, akkor érdemes laborvizsgálattal kezdeni az okok feltárását? És hogy nem mindegy mit, és mennyit iszik a vérvétel előtt? Néhány jó tanáccsal segíti Dr. Pácz Alexandra, a Budai Magánorvosi Centrum orvosigazgatója.
Már egy vérvétel segíthet a meddőség leküzdésében

Nem elég, ha csak reggel figyelünk

A statisztikák szerint egyre inkább kitolódik a gyerekvállalás időpontja a nőknél, sokan nem is tudják, milyen vizsgálatra menjenek, ha huzamosabb időn keresztül nem sikerül a teherbeesés. A női meddőség fő okai közt szerepelhet a petefészek elzáródás, a policisztás ovárium szindróma, az endometriózis, a cukorbetegség, az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigy alulműködés és, de okozhatja a glutén intolerancia, az elhízás, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás is.

Férfiaknál a sperma rendellenességei és a genetikai tényezők okozhatnak meddőséget, de a hormonháztartás felborulása is gondot jelenthet: a tesztoszteron, illetve az LH és FSK csökkenése utal erre. Mindkét nem esetében érdemes laborvizsgálattal kezdeni, az eredmény sokat segíthet a további kivizsgálások megtervezésében.
Ha teljes vérképet szeretnénk csináltatni, alapszabály, hogy semmit nem ehetünk a vérvétel előtt, sőt, érdemes már a vacsorára is tudatosan odafigyelni: válasszunk valami könnyű ételt, ne terheljük meg szervezetünket zsíros, túl fűszeres fogásokkal. A vérvétel előtti 10-12 órában már csak vizet szabad inni, a cukros üdítők, teák és kávé torzíthatnak az eredményen – ha mégis előfordulna, hogy fogyasztunk mást is, azt jelezzük az orvosunknak.

Még a rágógumi is befolyásolhatja az eredményt, így a laborvizsgálat előtt hanyagoljuk, a cukormentes változatot is jobb kerülni erre a pár órára. A legjobbat akkor tesszük magunkkal, ha sok vizet iszunk, erre érdemes már a vérvétel előtti nap is figyelni, és közvetlenül a labor előtt is fogyasszunk pár deci tiszta vizet. Ezzel azt érhetjük el, hogy a vér ne legyen túl sűrű, így sokkal előbb túl leszünk a vérvételen. 

Ha gyógyszert vagy vitaminokat, táplálékkiegészítőket szedünk, arról mindenképp tájékoztassuk orvosunkat, bizonyos esetekben kérhetik, hogy csak a vérvétel után vegyük be, míg néhány fajtát nyugodtan ugyanúgy lehet szedni. Amire még fontos figyelni, az a sportolás: a vérvétel előtti nap ne erőltessük meg a szervezetet, az intenzív futás, kimerítő spinning, kerékpározás hatással lehet a mért eredményre.

"Ha cukros italt iszunk vagy bármit eszünk a laborvizsgálat előtt, a vércukor-értékünket rontjuk vele. Ha valaki a szénhidrát anyagcserjére kíváncsi, éhgyomorral kell mennie a vizsgálatra, és valóban az is látszik másnap a koleszterin és triglicerid szinten, hogy mennyit ettünk előző este. Ha reális képet szeretnénk kapni, már előtte nap készülni kell, nem szabad sokat enni vacsorára. Épp emiatt érdemes az évi egy laborvizsgálatot nem januárra időzíteni, a nagy karácsonyi lakomák után általában rosszabb értékeket kapunk, mintha később néznénk meg" – mondja Dr. Pácz Alexandra, a Budai Magánorvosi Centrum orvosigazgatója
 

Ha nem sikerül  a teherbeesés

Ha gyengének érezzük magunkat vérvétel után, ne ijedjünk meg, ez teljesen normális, még akkor is, ha valójában nagyon kevés az a vérmennyiség, amit levettek tőlünk. Pár perc pihenés után hagyjuk csak el a labort, és jó szorosan nyomjuk a vattát a vénára, így elkerülhetjük a napokig látható lila foltokat. 

A vérvételt követő órákban ne erőltessük meg a karunkat, és továbbra is figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre – érdemes a laborba egy üveg vízzel érkezni, és a várakozás alatt, illetve hazafelé menet meginni.

Ha nincs háziorvosi beutalónk, és sürgősen szükségünk van friss vérképre, akkor kényelmesen, sorban állás nélkül is eljuthatunk vérvételre, a Budai Magánorvosi Centrum szakképzett orvosai ebben is segítenek.

"Ha valakinek van egy alapbetegsége, akkor a kezelőorvosa pontosan tudja, hogy mikor kell ellenőrzésre járnia, például cukorbetegséggel, illetve pajzsmirigy alul- vagy túlműködéssel élőknek rendszeresen kell menniük, és azoknak is fontos a monitorozás, akik véralvadásgátlót szednek. Ha valaki makkegészséges, nincsen semmi panasza, akkor is érdemes évente egyszer az alapvető vizsgálatokra elmenni, mert kiderülhet olyan eltérés, amit jobb már a kezdetleges szakaszban kezelni. Magyarországon ilyen a cukorbetegség, ami alattomos módon, évekig nem okoz panaszt, csak a szövődmények járnak látványos tünetekkel" – javasolja a doktornő. 

Forrás: Budai Magánorvosi Centrum, purecom
Kép: Pinterest

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
A szerkesztő ajánlja