SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ideális pillanat babavárásra

Családinet [cikkei] - 2006-02-20
Manapság sokszor a karrier az első egy nő életében, és csak utána következik a gyerek. Általában szerencsésebb 30 alatt szülni, de azok a nők, akiknél csak hosszas várakozás után kopogtat a gólya azt állítják: későn is jobb, mint soha.

A legtöbb szakember szerint 22 és 26 év között a nő fizikailag a csúcson van. Szervezete beérett, állapota ideális a gyermekvállalásra: szíve, keringési rendszere érintetlen, medenceizomzata teherbíró, csontozata erős. Ebben a korban átlagosan két hónapra van szükség a teherbeeséshez. Bonyodalmak a legritkábban fordulnak elő, sérült gyermek születésének kockázata csaknem a nullával egyenlő. Gyakran előfordul azonban, hogy a húszas évei kezdetén a nő még nem elég erős lelkileg. A terhelést - gyermeket nevelni, partneri kapcsolatot fenntartani, a munkában további karriert befutni - sokan nem bírják. A válási arány kétszeres a tíz évvel idősebbekéhez képest.

Ha a feleség már elmúlt 30, kiegyensúlyozottabb. A legtöbb párnak érzelmileg és anyagilag biztos háttere van, s az anya többnyire már nem érzi azt, hogy valamit elmulaszt a szülés miatt. Sok nő megkísérli tökéletesre tervezni az életét, képzettség, karrier, és csak utána jöhet az utód. Így sok pár - akaratlanul - gyermektelen marad. A fogamzás esélye ugyanis a harmincas évek közepétől jelentősen csökken, átlagosan kétszer annyi idő kell a teherbeeséshez, mint tíz évvel korábban. A férfiak spermiumszáma évente két százalékkal csökken, a kromoszómaelváltozások kockázata viszont 35 évtől rendkívül megnő. 190 csecsemő közül egy valamilyen kromoszóma-rendellenességgel jön világra.

Tíz esztendeje még teljesen szokatlan volt, hogy valaki 40 éves korban szüljön. Bár még ma is kivételes, de általában már nem okoz igazi problémát. Aki tudatosan ilyenkor alapít családot, pontosan felkészül a terhességre és a szülésre. A szülők anyagilag legtöbbször jó helyzetben vannak. Egy negyvenes asszony nem akar már (újabb) karriert. A nőgyógyászok mégis kockázatos terhességről beszélnek. 45 éves kortól rendkívüli mértékben megnő a kromoszómaelváltozások esélye. Húszból egy megtermékenyített petesejt sérült! (A nőgyógyászok ma már a magzatvíz vizsgálatából idejekorán felismerik az esetleges károsodást.) A teherbeesés valószínűsége nagymértékben csökken: csak 10 százaléknak sikerül az első három hónap alatt. A terhességi és gyermekágyi depressziós esetek száma is emelkedik.

Minden életkorban érdemes alaposan átgondolni, mikor ideális az idő a gyermekvállalásra. A legtökéletesebb persze az a pillanat, amikor a leendő apa és anya is egy szívvel akarja.

www.nana.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja