SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ovuláció hiányát cukorbetegség is okozhatja

Családinet [cikkei] - 2018-02-01
Akár teherbe szeretne valaki esni, akár nem, fontos, hogy ha a normálisnál eltérő a ciklusa, mindenképp vizsgáltassa ki magát, ugyanis akár súlyos betegséget is jelezhet! Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondása szerint meglehet, hogy cukorbetegség áll a hátterében.

Amikor nincs peteérés

Amennyiben valaki családot szeretne alapítani, fontos, hogy megfelelő legyen a peteérése, ugyanis ennek hiányában nincs megtermékenyítésre váró petesejt. Az ovuláció általában a ciklus közepén, a 14. napon történik, ám bizonyos problémák esetén meglehet, hogy a tüszőérés zavart szenved, és nem történik meg a tüszőrepedés. Ennek jele a legtöbb esetben a kimaradt menstruáció, illetve a túl rövid vagy túl hosszú ciklus, ám előfordulhat, hogy semmi jel nem mutat az anovulációra, csupán a terhesség elmaradása. Viszont fontos tudni, hogy megbízható tájékoztatást csak a peteérés ultrahangos nyomon követése adhat! Amennyiben a tüsző nem tud megrepedni, úgy az folyadékkal teli cisztává alakulhat, így PCOS léphet fel. (policisztás ovárium szindróma).


Cukorbetegség is okozhatja

Anovuláció egészséges nőknél is előfordulhat (pl. stressz hatására), ám jellemzően valamilyen betegség okozza a problémát. Ez jellemzően valamilyen hormonális zavar, és az esetek nagy részében kiderül, hogy a szénhidrát háztartás zavara húzódik a hátterében, pl. valamilyen prediabetes-es állapot (pl. IR, IGT, IFG) vagy cukorbetegség. Mivel ezen állapotok gyakran semmilyen tünettel, panasszal nem járnak, ezért sokáig rejtve marad a beteg előtt, és csak vérvétel után szembesül a problémával.

A szénhidrátháztartás zavarai ugyanis fokozzák a PCOS kialakulásának kockázatát, ráadásul felborítják az LH/FSH egyensúlyát is, valamint megnövelik a tesztoszteron szintjét is. Fontos tudni, hogy a kóros állapotok nem csupán anovulációt, de vetélést, koraszülést is okozhatnak, ezért jobb, ha mielőbb fény derül a problémára - figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
 

Mikor gyanakodjak prediabetes-re, illetve cukorbetegségre?
 

  • anovuláció, meddőség
  • PCOS
  • gyakori fertőzések
  • gyulladások
  • túlsúly
  • zsíros, pattanásos bőr
  • fokozott szomjúság és gyakori vizelési inger
  • szájszárazság
  • hajhullás


Nincs peteérésed? Deríts ki az okát!

Hogy bebizonyosodjunk, hogy a peteérés hiányát prediabetes vagy cukorbetegség okozza, ahhoz terheléses vércukor mérésen kell részt vennie (OGTT), melynek során a glükóz értékek mellett az inzulin szintjét is figyelembe veszik. Ha valóban fennáll a szénhidrátháztartás zavara, úgy az eredményektől függően életmódterápiára vagy/és gyógyszeres, illetve inzulinos kezelésre van szükség a vércukorszintek normalizálásához. Amennyiben ez helyreáll, úgy visszatér a normál ciklus, megfelelő tüszőréréssel-és repedéssel.

Forrás: Cukorbetegközpont
Fotó: jaytaix / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja