SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családtervezés mesterfokon

Családinet [cikkei] - 2013-05-23
Arra a kérdése, hogy valaki tervez-e családot különböző válaszok jöhetnek a leesett álltól kezdve a konkrét részletekig pl. 3 gyereket szeretnék, 2 lányt és egy fiút, a nevük pedig... Szóval elég vegyes a kép, de a családtervezés címszó alatt valami ilyesmit értünk a köznyelvben, hogy szeretnénk-e gyereket, mikor és mennyit tervezünk.

Azt, hogy mikor jön a gyerkőc, nem olyan könnyű eldönteni, a véletlen teherbeeséstől kezdve a tudatos próbálkozásokig széles a skála. A tudatosabban tervező párok többségénél valahogy eljön egy időpont, amikor azt mondják, hogy jó, mostantól jöhet a baba és várják a pozitív eredményt. Viszont ennél tudatosabb szintre ritkán megyünk, mivel nincs is benne a mindennapi gondolkodásban. Pedig lehetőség és valószínűleg igény is lenne rá.

Figyelmet érdemlő tény, hogy tudatosabb felkészüléssel, a nők terhesség előtti egészségi állapotának javításával számos veleszületett rendellenességnek, terhességi komplikációnak, vetélésnek és koraszülésnek csökkenthető a kockázata. A tudatos családtervezés célja tulajdonképpen az egészséges gyermek születése.


A családtervezési ellátás három lépcsőből áll, melynek első állomása a termékenységi állapot felmérése, amit a fogamzásra való felkészülés, majd a koraterhesség fokozott védelme követ. A családtervezési programban dolgozó szakemberek célja az anya és gyermek egészségét veszélyeztető lehetséges rizikófaktorok feltárása és kiküszöbölése, a védőfaktorok megerősítése, valamint betegségek esetén a korai felismerés és megfelelő kezelés biztosítása. A környezeti ártalmak elkerülésére adott tanácsadáson felül különböző szűrővizsgálatokkal, oltásokkal, a meglévő anyai betegségek adekvát kezelésével, valamint szakemberek nyújtotta speciális tanácsadással segíti a program a családtervező párokat. A vizsgálatokat és a konzultációkat képzett védőnők, valamint szakorvosok (genetika, nőgyógyászat, andrológia, pszichiátria, szexuál-medicina) tartják kiegészülve dietetikussal és pszichológussal. Az ellátás a tervezett terhesség előtti 3. hónaptól a fogamzást követő 3. hónapig biztosít speciális figyelmet, ami a családtervező párnak biztonságos, szakszerű hátteret nyújt. Végezetül pedig remélni tudjuk, hogy a közös munka gyümölcseként egy egészséges csecsemőmosoly lesz az ajándék.

Angyal Mónika – pszichológus
Országos Gyermekegészségügyi Intézet

Kép: photostock, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja