Babát szeretnétek? 2. rész: A fogamzás optimális előfeltételei
Biológiai feltételek
Mindenképpen vizsgáltassátok meg magatokat mindketten, nincs-e valami akadálya a termékenységnek!
Kössétek össze a kellemest a hasznossal!
A gyakori szex nem kedvez a termékenységnek. Érdemes a peteérés várható napjaira koncentrálni az együttléteket. Egy kis önmegtartóztatás után még jobban is fog esni. A misszionárius pozíció a legkedvezőbb. A spermiumok az ondófolyadékkal ilyenkor kerülnek legközelebb a méhnyakhoz. Utána tegyél egy párnát a feneked alá, hogy megemeld a medencét, maradj fekve legalább egy negyedóráig, ha lehet, akkor inkább egy teljes órán át.
Állapítsd meg, mikor van peteérésed!
A baba kizárólag a peteérés ideje alatt képes megfoganni.
Ez kb. egy 6 napos időszak, mintegy 18 nappal a menzesz kezdete előtt.
Míg a petesejt hozzávetőlegesen 12 óra időtartamig képes megtermékenyülni, addig a hímivarsejtnek 3 napja van erre.
A 3 tuti tipp:
A tested egyértelmű jelzésekkel mutatja meg neked, mikor vagy termékeny.
Az ébredési vagy bazális hőmérséklet alakulásából, a méhnyakváladék állagából és a méhszáj változásaiból meg tudod állapítani a termékeny napokat.
- Az ébredési hőmérséklet mérése.
Mielőtt felkelnél, a szájban, vagy hüvelyben megméred a tested hőmérsékletét és minden nap feljegyzed. Ahol emelkedést látsz, ott feltételezhető a fogamzó képesség.
- Az ún. „Billings-módszer”.
Nevét egy ausztrál orvos házaspárról kapta 1953-ban. Lényege, hogy a méhnyak váladékának vizsgálatával meg lehet állapítani, mikor vagy termékeny, mikor nem. Vigyázat: ez nem azonos a hüvelyváladékkal. Önmegfigyeléssel információkat tudsz szerezni, éppen hol tart a ciklusod. Néhány hónapra, némi türelemre, kitartásra lesz szükséged. Egy papír zsebkendő vagy az ujjbegyed segítségével meg tudod állapítani, mikor képződik hüvelyváladék, és milyen az állaga. A következő fázisokat különböztetjük meg: víztiszta átlátszó, színtelen tejszerű, fehér, vagy sárga. A sűrűsége szerint lehet: teljesen folyékony, nyúlós vagy tojásfehérje szerű, szálat lehet húzni belőle. A menstruációt követő néhány napon többnyire nincs folyadék kiválasztás. A peteérés ideje körül a méhnyakban lévő mirigyek nyálkát termelnek. Ez kezdetben sűrű, majd ahogy telnek a napok, egyre inkább nyers tojásfehérjére fog emlékeztetni. A peteérés napján víztiszta lesz és szálat fog húzni. A peteérést követő napokban, sok esetben kissé csomós lesz, egyre kevésbé áll össze szállá. Természetesen mindenkinek megvan a saját ciklus-ritmusa. Vigyázat: A hüvelyi fogamzásgátló anyagok (kúpok, tabletták) használata következtében, ill. együttlétek után az ondó miatt folyás képződhet, ami nem tévesztendő össze a méhnyakváladékkal. A hüvelyöblítés nem tanácsos, mivel mindent eltávolít, ami jelezné a termékenységet.
- A méhszáj vizsgálata
A menstruációs ciklus következtében a méhnyak, ill. végén a méhszáj is változik. Ki tudjuk tapintani, ha terpeszbe állunk, egyik lábunkat kissé megemeljük, széthúzzuk a nagyajkakat, másik kezünkkel kitapintjuk a méhszájat. A menstruációt követő napokban általában könnyen elérhető, tapintása kissé kemény, porcos. A középen lévő nyílás, vagyis a méhszáj zárt. Peteéréskor és a következő 2-3 napon át - azonban kissé feljebb húzódik, ilyenkor nehezebben érhető el. Tapintása lágyabb. A középen lévő nyílás kissé kitágul, előfordul, hogy az ujjbegy is belefér.
Ha ezeket az eljárásokat macerásnak tartod,a patikában kapható ovulációs teszt is.
Azt külön nem is kellene említenem, hogy állj le a fogamzásgátlóval. Pár nappal az utolsó tabletta után is bekövetkezhet a terhesség, azonban több hónap is eltelhet, amíg rendeződik a ciklusod. Ha már régóta szeded a tablettát ez egy évig is eltarthat. Vannak nők, akiknél problémákat okoz a”leállás” a havi vérzésnél, ekkor feltétlenül fordulj orvoshoz.
Fontos az egészséges hüvelyflóra
Kedvező feltételek között akár 7 napig is életben maradhat a méhben a spermium, nekünk pedig az a célunk, hogy „minél tovább kitartson”. Nincs más tennivalód, csak lemondasz minden olyan eszközről, amely a hüvely, ill. méh flóráját károsíthatja. Lehetőség szerint kerüld a hüvelyöblítés, síkosító zselé, parfümözött tampon, intim Spray használatát.
A termékenység másik fontos feltétele az egészséges életmód
Itt külön a táplálkozást és a mozgást emeljük ki. Ha eddig nem volt annyira fontos az egészséges táplálkozás, akkor most ez legyen a célod mindenek felett. Felejtsd el a divatos diétáskönyveket, ne hallgass a babonákra és legfőképpen tanulj meg egészségesen táplálkozni.
Alapszabály: legalább napi háromszori étkezés, szerepeljen benne mind a négy alapvető élelmiszertípus, (vitaminok, ásványi anyagok, fehérjék, szénhidrátok). A várandós mamák táplálékában feltétlenül legyen elegendő folsav és kalcium. Előbbi az egészséges magzati szervezet, utóbbi a csontok fejlődéséhez szükséges.
A kismamák számára kifejlesztett vitaminkészítmények mellett is igyál sok tejet, fogyassz citrusféléket, azok levét is. Emellett vegyél fel rendszeresen az étrendedbe salátaféléket, csonthéjasokat, teljes értékű gabonaféléket.
Ha kiegyensúlyozottan táplálkozol, nincs szükség külön vitaminkészítmények szedésére. Ha azonban az émelygés miatt nem tudsz rendesen táplálkozni, az első trimeszterben érdemes folsavat szedni. A folsav azért fontos, hogy rendesen záródjon a velőcső, melyből a gerincvelő és az agy fognak kifejlődni.
Törekedjetek minimálisra visszafogni a kávé, a fekete tea és a kóla fogyasztását - már akkor, amikor mindkettőtökben megszilárdult az elhatározás.
A túlzott koffeinbevitel a nőknél gátolja a fogamzást és a meddőséggel is összefüggésbe hozzák.
Tedd le a cigarettát, alkoholt, és egyéb más káros szenvedélyt!
Számtalan vizsgálat bebizonyította már, hogy ezek kis súlyú születéshez, rendellenességekhez, csecsemőhalálhoz, és magatartási zavarokhoz vezethetnek. Napi 15 szál cigi már kifejezetten ártalmas.
Ha nem bírsz felhagyni a dohányzással, csökkentsd azt minimálisra és csak félig szívd el, mert a káros anyagokat inkább a második fele tartalmazza!
Gondolj a súlyodra!
Egy extrém mértékű súlyvesztéssel, valamelyik drasztikus diéta eredményeként, elvesztheted a szervezeted fontos tápanyagtartalékát.
Ez az alapállás nem kedvez egy terhességnek. A gyermek kihordásának idején sem okos dolog diétázni, mivel a baba így nem fog elegendő ásványi anyaghoz és vitaminokhoz jutni.
A túlsúly következtében gerinced nehezebben fogja bírni a pocakodat.
Aki szeretne fogyni, az tegye meg ezt még a gyermekvállalást megelőző időszakban!
Kezdd zsírszegény ballasztban gazdag élelmiszerekkel! Állíts össze magadnak egy kiegyensúlyozott táplálkozási és fitnesztervet! Heti 1,1 kg súlyveszteséggel számolj, ne többel!
Ha viszont kissé „könnyűsúlyú” vagy, akkor szedj magadra pár kilót, mert a vékonyabb nők ugyan általában egészséges babákat hoznak világra, azonban közöttük több a kis súlyú születések száma. A mértéktelen csoki evés persze nem fog hozzájuttatni a vitaminokhoz. Az extrakalóriákat próbáld mind a négy fő élelmiszertípusból beszerezni!
Megfelelő sporttevékenységekkel is formába hozhatod magad
Egy kiegyensúlyozott tréningprogram kitartóvá, erőssé, mozgékonnyá tesz téged. Ezekre a képességekre mind szükséged lesz a magzat kihordása, a szülés, és a gyermekgondozás idején. Nem fog úgy fájni a derekad a pocakod súlya miatt, mert megerősödik a hátizomzatod, a simaizomzat is megerősödik, jobban fogod tűrni a fájásokat, amikor pedig egész nap futkosnod kell a kis örökmozgó után, jobban fogod bírni a strapát. 3 hónap kell a fittség eléréséhez.
Egy aerobik-program energiával tölt fel, és jó
Hangulatba hoz. Ideális lesz a testsúlyod a gyermek kihordásához. A terhesség alatt hormonlökések érik a szervezetedet, ezeket is jobban fogod viselni, nem leszel olyan ingerlékeny, agresszív és nem fogod az őrületbe kergetni a környezeted.
Egy jó fitnesz-edzéstervben szerepel a tempós gyaloglás, futás, úszás, biciklizés. Ezek közül több sporttípus eléggé megerőltető, ezért ezeket a fogamzás előtt érdemes csinálni. Babával a pocakodban is lehet tornázni, de azt óvatosabban.
Vigyázat: fokozatosan kezdd el a sportolást és ne legyél túl szigorú magadhoz!
Tippek leendő apáknak:
A teremtés koronáinak is van mit tenniük a gondtalan babavárás érdekében!
Fiúk, ti is szálljatok be a készülődésbe!
A termékenység szó hallatán mindig csak a nők szerepelnek a köztudatban, pedig a gyermekhez nektek is van némi közötök. A férfi büszkeség általában megelégszik annyival, hogy: „Jaj de jó, apa leszek! Fiam/lányom született!”
Ha nem következik be a kívánt terhesség, eszetekbe sem jut, hogy rajtatok is múlik. Ti is jelentősen tudjátok befolyásolni a hímivarsejtek mozgását, mennyiségét, minőségét. Napi egy evőkanál csalánmag fogyasztásában rejlik a férfi termékenységének és vitalitásának egyik titka.
A rendszeres mozgás nektek is jót tesz. A testi egészség fenntartása mellett a sportolás megemeli a tesztoszteron (férfi nemi hormon) szintet. Vigyázat: azért ne ess túlzásokba, mert az ellene hat a megtermékenyítő képességnek.
Kerüld a forró fürdőt és a gyakori szaunázást, ez ugyanis növeli a herék hőmérsékletét. A spermiumképződéshez a 33-35 C. fok a megfelelő. Ezért helyezkedik el a herezacskó a testen kívül.
Tedd le a cigarettát! A dohányzás csökkenti az egészséges spermiumok számát, akár 30%-al is redukálhatja a megtermékenyítés esélyét.
A szexben kövesd Martin Luther tanácsait: a jelszó egészséges mértéktartás.
Szerinte „senkinek sem ártott még hetente négy”.
Ne csak az „asszony”, hanem te is vigyázz a súlyodra! A túlsúlyosság vagy a soványság is hátrányosan befolyásolhatják a spermiumok minőségét.
Kerüld te is a stresszt, mert mind a munkahely, mind a családi légkör által kiváltott stresszhelyzetek rossz hatással vannak a hímivarsejtekre és ezzel együtt a termékenységre.
Ha eddig a nadrágzsebedben tartottad a mobiltelefont, sürgősen keress neki másik helyet. Ebben a témában még kevés tanulmány született, de azok megállapítása szerint a zsebben tartott telefonok kedvezőtlen hatással lehetnek a férfiak termékenységére.
Tartózkodj minél többet a napon: ausztráliai tudósok vizsgálatai szerint a D-vitamin hiánya is lehet a terméketlenség egyik oka. A napsugarak arra ösztönzik a szervezetet, hogy előállítsa ezt a vitamint.
A hölgyekkel ellentétben nem kell visszafognod a kávéfogyasztást, sőt egy csésze ráadás a „feketelevesből” még serkenti is a spermiumok mozgását.
A cigaretta viszont nektek sem ajánlott, mert árt a spermiumoknak.
Ha társaddal mindketten együtt kezditek az egészséges életet, sok-sok sétával a friss levegőn, mozgással, kiegyensúlyozott táplálkozással, a babának és magatoknak is jót tesztek. Sok örömet fog okozni az együtt töltött idő, a várakozás - mikor mozdul meg először a kis pocaklakó, nézegetitek az ultrahangon, hogyan növekszik, érzitek, ahogy mocorog, és ha apás szülést választotok, te leszel az első, aki kézbe veheti a várva várt csöppséget.
Sok sikert kívánunk!
A cikk korábbi része:
Babát szeretnétek? 1. rész: Jótanácsok leendő anyáknak, apáknak
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: