SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Testvérnevelés - Betolakodó kistestvér

Kókai Kata [cikkei] - 2005-04-20
Ha új baba érkezik a családba, a nagyobb gyermek gyakran úgy gondolja, a kis jövevény elveszi szüleit, s ő kevesebb törődést kap.

A testvérféltékenység elég gyakori, főleg a második gyermek megszületésénél. Nehéz egy kisgyermeknek elmagyarázni, miért is kell többet foglalkozni testvérével. Persze sokan szeretettel fogadják a kis testvért, örömmel várják hazaérkezését, mégis fontos, hogy megértse a gyermek, ettől nem szeretik őt kevésbé. Ez a féltékenység, az új helyzethez való nehéz alkalmazkodás teljes természetes mindaddig, amíg nem árt ezzel a családnak.

Gyakran megfigyelhető, hogy a nagyobb testvér nyíltan ellenségessé válik a kisebbel szemben. Ez legtöbbször a szülők oda nem figyelésének köszönhető. Ha a kisbaba sokkal több szeretetet és odafigyelést kap, akkor okkal alakul ki a féltékenység. Egy kis törődéssel, ésszerű magyarázattal kiküszöbölhető. Ha elmagyarázzuk a gyermeknek, hogy testvére nem tud magára vigyázni, védtelen, és csak a szülőkre támaszkodhat, a nagyobb gyermek könnyebben megérti, miért is kap kevesebb figyelmet.

Ennek hiányában előfordulhat, hogy a gyermek "visszafejlődik", kisbabaként próbál viselkedni, vagy rossz fát tesz a tűzre, hogy szülei rá figyeljenek. A gyermeket nem szabad meggátolni a féltékenység kimutatásában, mert a folyamatos szidalmazás, a kiabálás nem szerethetővé, hanem még utálatosabbá teszi a kis jövevényt, aki miatt a szülők ilyen csúnyán bánnak vele.

Ne próbáljuk meg rákényszeríteni arra, hogy egyformába ruhákban járjanak, egy baráti körük legyen. Hagyjuk, hogy saját igényeiknek megfelelően éljenek. Pszichológusok szerint kevésbé fordul elő féltékenység, ha a gyermekek között nagyon kevés, vagy négy évnél több a korkülönbség. De a testvérek közötti kapcsolat milyensége függhet az öröklött természettől. Akár a gyermek neme is befolyásolhatja a féltékenységet, ha lánygyermek után várva-várt fiú érkezik, a szülők még nagyobb örömmel fogadják, mely kiválthatja a kisgyermek ellenszenvét.

Sokat segíthet a szülők jó kapcsolata, és az, ahogyan gyermeküket felkészítik az új helyzetre. Fontos, hogy a nagyobb gyermeket se "adjuk le" a nagymamánál, ne gondolja azt, hogy útban van. Próbáljuk már a várandósság alatt elmagyarázni neki, milyen egy kis testvér, mennyi munka lesz vele, s mennyire oda kell figyelni rá. Ha megérti, s kiveheti részét a feladatokból (odaviheti a pelenkát, énekelhet a kisbabának, stb.) akkor kevésbé érdekli hogy rá kevesebb idő jut, hiszen anyukáját utánozva ő is vigyázhat a babára.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja