SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Leányanyák megpróbáltatásai

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-20
Miért azonosítjuk a leányanyaságot az erkölcstelenséggel? Talán azért, mert nem megszokott jelenség? A leányanyák rengeteg megpróbáltatást állnak ki nap mint nap...

Ha egyedülálló szülőkről van szó, szinte kivétel nélkül a válásra asszociálunk. Pedig nagyon sok olyan édesanya neveli egyedül gyermekét, aki soha nem is házasodott meg.

A leányanyák-akárcsak az elvált nők- egyedülálló szülők, s naponta kell átélniük a legkülönbözőbb megpróbáltatásokat. Míg egy elvált anya az elszakadás okozta fájdalmakat éli át, s a csalódottság érzését, addig egy leányanyának szembe kell néznie környezete ellenszenvével is. Hiszen mára sokkal nyíltabb társadalmunkban is sokan még mindig "szégyenfoltnak" vagy éppen erkölcstelenségnek tartják a leányanyaságot.

De miért kéne szégyenkeznie egy olyan anyának, aki egyedül vállalja gyermeke felnevelését? Egy olyan anyának, aki vállalta a nehezebb utat: nem dobta el gyermekét akkor sem, ha erre kell áldoznia az életét.

Az elmúlt években ugrásszerűen megnövekedett a házasságon kívül született gyermekek, és a leányanyák száma. A leányanyaság (és az ezt elkerülendő végrehajtott abortuszok) száma leginkább a felsőoktatásban részt vevő nők körében ugrott magasra.

Egy lányanya története

Az egyszerűség kedvéért nevezzük Erzsébetnek.

Erzsébet és barátja már évek óta együtt jártak. Már megvolt az eljegyzés, minden harmonikus volt, mindkét család imádta egymást... Mígnem egy nap Erzsike rájött, hogy gyermeket vár. S ekkor jöttek a problémák: egyik oldalon erkölcstelen dolognak tartották a házasságon kívüli terhességet; másik részről pedig presztízs kérdés volt, hogy a gondosan eltervezett esküvőt időben megrendezzék.

A szülők - és a leendő rokonok - abortuszra bíztatták a lányt, aki érthető módon nem egyezett bele. Végül gyermeke apját anyósék sikeresen elhidegítették tőle, saját szülei pedig morálisan ledegradálónak érezték a helyzetet, így megromlott a kapcsolatuk. Végül megszületett a baba, de Erzsébet senki segítségére nem számíthatott.

Ez csak egy a számtalan megtörtént eset közül: hányszor esik szó arról, hogy egy jól működő kapcsolatnak a terhesség vetett véget? Vagy egyszerűen az apa félt a számára addig ismeretlen felelősségtől, esetleg már párkapcsolatban élt, s a gyermekáldás véletlenül következik be; de az édesanya mindenképpen világra szeretné hozni a kisdedet.

Ha megkérdeznénk egy leányanyát mit tanácsol, legtöbb esetben az lenne a válasz, hogy egyetlen férfi sem megbízható. De érdemes egész életünk magányosan leélni? Minden azon múlik, mennyire találjuk meg az összhangot, s véget tudunk-e vetni egy olyan kapcsolatnak, mely egyértelműen működésképtelen.

Fotó: Simona Balint/FREEIMAGES

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja