SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mostohaszülő- a gyermek szemszögéből

Kókai Kata [cikkei] - 2007-03-18
Egy mostohacsalád részévé válni hatalmas megterhelést jelenthet, hiszen egy romba dőlt család alappillérét kell alkotni.

Amikor egy mostohacsaládba kerül valaki, az azt jelenti, hogy a múltban tönkrement egy család. A szülők elváltak, külön utakon járnak, s egyetlen dolog köti össze őket, a közös gyermekük. Ezúttal a gyermekek szemszögéből szeretnénk megközelíteni a szülők kapcsolatát, hiszen nem egy esetben rajtuk áll vagy bukik az új kapcsolat kialakulásának lehetősége.

Válás után- a gyerek közbeszól

A gyermekek legtermészetesebb vágya, hogy szüleiket együtt lássák. Főként a kisebb gyermekek értik meg nehezen az egyik napról a másikra történő hatalmas változást. Az addig látszólag békés család hirtelen felbomlik, az egyik szülő már nem jön haza munka után. A gyermek pedig nem érti meg, miért változott meg minden körülötte; hova tűnt apu, és anyu miért olyan ideges?

Ha pedig túl korán lép egy harmadik fél a családba, az egyenesen tragikus lehet. A szülők általában elkövetik azt a hibát, hogy gyermeküket „úgysem érti meg” címszó alatt nem készítik fel a válásra, így a harmadik fél lesz az, akin csattan az ostor. A gyermek csupán azt látja, hogy amíg a harmadik illető nem tartozott a családhoz, addig minden rendben volt.

A legtöbb szülő egyébként is fenntartással fogadja a válást követő új kapcsolatot, de ha gyermeke szemében tüske a leendő családtag, akkor a kétely akár a kapcsolat rovására is mehet. Éppen ezért fontos, hogy a gyermeket korának megfelelően mindenről tájékoztassuk, s a másik szülőt is bármikor láthassa.

Félelem az új családtagtól

A mostohagyermekek általában igyekeznek alkalmazkodni az új helyzethez, és megfelelni szüleik elvárásának. Nehezítheti a helyzetet azonban a rengeteg rossz történet, amely a mostohaszülőket rossz színben jeleníti meg. Mindenképpen időt kell hagyni számukra, hogy megértésék, mindez csak mítosz, és valójában a mostohaszülő is lehet kedves és szeretetteljes.

Nem szabad erőltetni a közös játékot, a családi vacsorákat, hagyni kell, hogy a gyermek saját tempójában alkalmazkodjon a számára még új helyzethez. Odafigyeléssel és megértéssel hamar rájön majd, hogyan találja meg helyét az új családban.

Új család, viselkedési zavarok

Amikor egy új család alakul, megváltoznak a mindennapok. A gyermek számára nehéz lehet megválni a megszokásoktól, a rutinoktól, így viselkedése megváltozhat. Emiatt nem kell aggódni, természetes, hogy az új család, akárcsak egy költözés, vagy bármilyen nagyobb változás az életében különös viselkedéseket eredményezhet. Időbe telik, mire megszokja, hogy már nem úgy működnek a dolgok, mint korábban, s egyedül szülei segíthetnek abban, hogy átvészelje ezt az időszakot.

Több figyelemre, szeretetre és odafigyelésre lesz szüksége, hiszen biztonságérzete összeroppanhat az új helyzetben. Már nem a jól megszokott apa-anya-gyerek reggeli várja amikor felébred, nem ugyanaz az esti program, sőt, talán még a környezete is új. Fontos az odafigyelés, a rengeteg beszélgetés és szeretet, hogy megtanuljon alkalmazkodni az új helyzethez, s végül győztesen kerüljön ki az élettel vívott csatából.

Kapcsolódó termékek

Fischer Eszter: Modern mostohák-A páromnak gyereke van
Vekerdy Tamás A pszichológus újra válaszol
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja