SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mostohacsalád

Kókai Kata [cikkei] - 2007-03-14
Nem egyszer előfordul, hogy valaki különleges helyzetbe keveredik, olyan társsal hozza össze az élet, akinek már van gyermeke.

Azt mondják minden kezdet nehéz, főként, ha valaki szülővé válik. Mostohaszülők esetén még nehezebb a helyzet, hiszen nem áll rendelkezésre kilenc hónap, szinte lehetetlen felkészülni. Ráadásul az elvált szülők nagy része nem csecsemővel a karján távozik a kapcsolatból. Ilyenkor az új partner vállára nagy felelősség nehezedik, hiszen el kell fogadnia, hogy társának már van egy gyermeke, s ha a kapcsolat komolyra fordul, vállalnia kell a szülő szerepét.

Tovább nehezíti a helyzetet a másik fél, hiszen a másik szülőnek is joga van látni gyermekét. Ez esetben a mostohaszülőnek el kell fogadnia, hogy mindig lesz egy harmadik fél, aki beleszól a gyermek nevelésébe, a családi életbe.

Hogyan kezeljük a helyzetet?

Nincs pontos útmutató, hogyan kell közeledni egy mostohagyerekhez, vagy éppen hogyan lehet jól teljesíteni a mostohaszülő szerepét. Mindenesetre nyitottságot, önzetlenséget és odaadást igénylő feladat. Ha a másik szülő látni szeretné a gyermeket, nem lehet nemet mondani, és bizony a közös nyaralást, a hétvégéket és a mindennapokat is közösen kell megbeszélni, ami mindhárom félnek, és a gyermeknek is megterhelést jelenthet.

Az érzelmek elfogadása

Nem egy mostohaszülő ott rontja el a gyermeknevelést, hogy túlzottan elkényezteti őt. A mostohaszülők sokszor úgy gondolják, kötelességük ajándékokkal elhalmozni, dicsérni partnerük gyermekét, hogy az úgy érezze, mintha saját szülei lennének mellette. Valójában ez egyáltalán nem jó megoldás, főként akkor nem, ha a szülőknek később közös gyermeke is születik. A mostohagyermeknek nem ajándékokkal, engedékenységgel kell bizonyítani, hogy mostohaszülője szereti őt.

Sokan úgy érzik bűn, vagy legalábbis elfogadhatatlan, ha képtelenek mostohagyermeküket sajátjukként szeretni, pedig természetes, hogy egy idegen gyermeket nem fogadunk első pillanatban sajátunkká. Időt kell hagyni egymás megismerésére, az érzelmek fejlődésére, így a későbbiekben egy kötetlen, jó kapcsolat alakul ki mostohaszülő és gyermek között.

Mostohaanyák és mostohaapák

Általában a nők reagálnak szélsőségesen az új helyzetre. Az anyai ösztönből adódóan képesek azonnal sajátjukként szeretni bárki gyermekét, de ha még nem készültek fel az anyaságra, egy gyermek akár el is riaszthatja őket az új kapcsolattól. A férfiak általában tisztában vannak saját igényeikkel, elvárásaikkal, ugyanakkor nehezebben közelednek egy idegen gyermekhez.

Általánosságban elmondható, hogy mindkét nemnek akadnak problémái az új helyzetben. Olykor a mostohagyermek sem reagál pozitívan az új családtagra, s ez a párkapcsolatra is hatással lehet, hiszen a szülő elsősorban gyermekét védi. Mindkét fél esetében fontos a kölcsönös alkalmazkodás, s a gyermekkel való törődés.

Építsünk kapcsolatot

Fontos, hogy a leendő szülő egy kis időt egyedül is eltöltsön mostohagyermekével. Ez segíthet egymás jobb megismerésében, és a kölcsönös szeretet kialakulásában. A mostohaszülőnek nem szabad magára vennie, ha a gyermek nem fogadja azonnal a szívébe. Főként akkor fordulhat elő, ha a válás nem régen zajlott, s a gyermek nemhogy egy új családtag befogadására nem készült még fel, de még a válást sem sikerült kihevernie.

Kapcsolódó termékek

Fischer Eszter: Modern mostohák-A páromnak gyereke van
Vekerdy Tamás A pszichológus újra válaszol
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja