SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Októberben indul a Szenior Akadémia új évada

Családinet [cikkei] - 2024-09-18
Ősszel tíz ingyenes, online előadással várja főként a nyugdíjas korosztályt a Semmelweis Egyetem Szenior Akadémia előadássorozata. Október 7-től heti rendszerességgel, hétfőnként 18 órától az egyetem vezető professzorai, kutatói mutatják be az orvostudomány legújabb eredményeit és a leggyakoribb betegségekre vonatkozó új ismerteket, új eljárásokat.

Dr. Merkely Béla rektor a Semmelweis Egyetem jelene, jövője címmel tartja meg október 7-én a szezonnyitó előadást. Az ezt követő októberi alkalmakon szó lesz az időskori hangképzési és nyelési zavarokról, az addikciók pszichoterápiás kezeléséről és a hematológiai betegségek gyógyításának új lehetőségeiről is.

Novemberben az előadók beszélnek majd a családgondozás új trendjeiről és a civilizációs betegségek korai prevenciójáról, a stroke-ellátás újdonságairól, a hazai tüdőtranszplantációs programról, és az is kiderül, hogy a hajhullás, illetve a kopaszság az öregedés feltétlen velejárója-e.

December 2-án az onkológia új lehetőségeibe pillanthatnak be az érdeklődők, a december 9-i évadzáró alkalmon pedig az EEG-ről, valamint a neuroesztétikai kutatásokról beszél majd a kurzus szakmai vezetője, dr. Nagy Zoltán.

dr. Nagy Zoltán

A professor emeritus elmondta, hogy a rendezvénysorozaton résztvevők témajavaslatait időről időre beépítik a következő évad programjába, így többek között a szív- és érrendszeri-, mozgásszervi- és daganatos betegségekkel, valamint az egészséges életmóddal foglalkozó prezentációkat minden évben kiemelt érdeklődés övezi.

A szakmai vezető hozzátette, a regisztrálók száma évről évre nő. Tavaly rekord érdeklődést tapasztaltak: az őszi szemeszterre háromezren regisztráltak, az egy előadáson online jelenlévők legmagasabb létszáma pedig hétszáz fő volt.

A hallgatók fele vidékről kapcsolódik be a programokba, az érdeklődők zöme a hetvenes éveiben járó nők közül kerül ki, de a fiatalabbak is szívesen hallgatják meg az előadásokat.

A Szenior Akadémiára a részvétel ingyenes, ugyanakkor a programsorozatra egyszeri, online regisztráció szükséges az alábbi felületen. A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.

Fotó: Semmelweis Egyetem – Kovács Attila

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja