SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A családállítás segítségével letehetjük az örökölt terheket

Nagy Edit [cikkei] - 2023-10-18
Bert Hellinger német pszichoterapeuta forradalmian új módszert hozott létre, amelyet a családállítás néven ismerünk. Ez a megközelítés arra összpontosít, hogy feltárja és megoldja a családi rendszer problémáit, amelyek gyakran az ősi mintákban, traumákban és reakciókban gyökereznek. Hellinger szerint az egyén problémái és nehézségei gyakran azokra a tudattalanul átvett mintákra vezethetők vissza, amelyeket a családi és más kapcsolatokból örökölünk.

Ezek a mélyen gyökerező minták és reakciók olykor évtizedekre vagy akár generációkra vezethetők vissza, és gyakran nem tudatosak. Az ilyen minták és reakciók lehetnek akár örökölt sorsok, tabuk vagy elfojtott érzelmek, amelyek hatással vannak az egyén életére és boldogságára.

A családállítás megértéseket hozhat

A családállítás egy olyan terápiás módszer, amelynek során lehetőség nyílik a résztvevőknek arra, hogy mélyebben megértsék és feldolgozzák ezeket az örökölt terheket és reakciókat. A terápia során a résztvevők érzelmileg belehelyezik magukat a családtagjaik helyzetébe és érzéseibe, hogy megértsék az érzelmi dinamikát és a kapcsolati rendszereket.

Az egyik alapvető célja az állításnak, hogy új perspektívából láttassa a problémákat és a családi kapcsolatokat. A terápia során a résztvevők gyakran ráébrednek korábbi, nem működő mintákra és viselkedési sémákra, lehetőségük van ezeket felismerni és megváltoztatni. A terapeuta segítségével a résztvevők megpróbálják megtalálni azokat a megoldásokat és alternatív viselkedési mintákat, amelyek elősegítik a családi harmónia visszaállítását és a személyes fejlődést.

Egyéni és csoportos formája is van

A családállítás lehet csoportos vagy egyéni. A csoportos állítások során a résztvevők másokkal oszthatják meg tapasztalataikat és támogathatják egymást az új perspektívák megtalálásában. Az egyéni terápia lehetőséget nyújt a mélyebb, személyes munkára és az egyéni problémák feltárására.

A családállítás egy olyan megközelítés, amely segíthet a korábbi generációktól örökölt terheket letenni. Azok számára, akik készek szembenézni a családjuk történetével és a saját érzelmeikkel, ez a terápiás módszer lehetőséget kínál a személyes fejlődésre és a boldogabb, egészségesebb élet elérésére. Az átvett terhek és minták feloldásával a résztvevők képesek lehetnek új utakat találni és újraépíteni a családi kapcsolatokat, megteremtve ezzel a harmóniát és a békét az életükben.

A családállítás törvényei

Bert Hellinger által kifejlesztett családállítás módszerének alapjaiban rejlik az a meggyőződés, hogy a családi lélekben szigorú törvények uralkodnak, melyeket "szeretet rendjének" nevezünk. Ezek a törvények olyan alapelveket foglalnak magukban, amelyek az életünk során meghatározó szerepet játszanak, és a családi rendszer működését irányítják. Amikor ezeket a törvényeket megsértjük vagy figyelmen kívül hagyjuk, az generációkon keresztül negatív hatással lehet a családtagokra és az életünkre.

A kötődés törvénye

A kötődés törvénye azt állítja, hogy a családi kötődés alapvető fontosságú mind a testvérek, szülők, nagyszülők és dédszülők között. Minél közelebb van valaki a rokoni kapcsolatok központjához, annál erősebbek ezek a kötelékek. Emellett a társkapcsolatok is fontosak lehetnek, melyek a felmenők házassága előtt voltak jelentősek az életükben. Még ha ezek a kapcsolatok már régen megszűntek is, hatásuk és rendszerük jelen lehet a családi dinamikában. Az előző generációk elengedése lehetővé teszi az utódaik megszületését és a jelenlegi családi rendszer kialakulását.

A hely törvénye

A hely törvénye azt hirdeti, hogy minden családtagnak megvan a saját helye a családi rendszerben, amit a családba való érkezés sorrendje határoz meg. Az elsődleges helyet a szülők foglalják el, mivel ők érkeztek először a rendszerbe, majd a gyerekek következnek. Amikor ez a rend felborul (például amikor a gyerekek beavatkoznak a szülők ügyeibe vagy szerepüket változtatják meg), az érintett családtag más helyet foglal el a generációs ranglétrán. Addig, amíg nem találja meg újra a helyét, az életét nem tudja teljesen kibontakoztatni és boldog életet élni.

A törvények hatása és megértésük

A Hellinger-féle családállítás segítségével az emberek lehetőséget kapnak arra, hogy megvizsgálják és megértsék ezeket a törvényeket, valamint azok hatását az életükre és a családjukra. A törvények tiszteletben tartása és az elfogadásuk lehetővé teszi a harmónia visszaállítását a családi rendszerben és az egyéni boldogulást. Az életünk során megtanult törvények és szabályok újra értelmezése lehetőséget teremt a változásra és a sorsunk irányítására, ami mélyebb megértést és örömtelibb életet hozhat.

Az odatartozás joga

A család minden tagjának joga van ahhoz, hogy hivatalosan is a család részének tekintsék. Ezt a jogot nem veszik el még azoktól sem, akiket a család valósággal kizár vagy akik elvesztését a család nehezen viseli (például egy korán elhunyt gyermek esetében, amelyre az emlékezés tabu lehet). A családállítás azt hirdeti, hogy senkit nem szabad megfosztani az odatartozás jogától, még azokat sem, akiket a család valamilyen okból tabuként kezel, vagy akiknek sorsát másként akarjuk bemutatni, mint ahogyan az valójában történt. Az odatartozás jogának megtagadása negatív hatással lehet az érintett családtagok életére és boldogságára.

Az adás és elfogadás törvénye

Az adás és elfogadás törvénye a családállítás egyik alapelve, mely azt hirdeti, hogy az élet és az életenergia áramlása a nagyobb generációból a kisebb felé irányul. Ez a törvény hangsúlyozza az idősebb, tapasztaltabb generációk szerepét abban, hogy az életenergiát továbbadják a fiatalabb, kevésbé tapasztalt generációknak. Az adás-elfogadás törvénye nem csak az életenergia áramlására vonatkozik, hanem az érzelmi kapcsolatokra is. Ebben az értelemben az adás és az elfogadás olyan kulcsfontosságú elemek, amelyek nélkül a családi dinamika nem működhet harmonikusan. Az érzelmi kapcsolatok csak akkor áramolhatnak szabadon, ha megvan az elfogadás és a bizalom a családtagok között.

Az odatartozás joga és az adás-elfogadás törvénye mélyebb megértést nyújtanak a családi rendszer működéséről és az életenergia áramlásáról. A családállítás módszerének segítségével az emberek lehetőséget kapnak arra, hogy felfedezzék ezeket a törvényeket, és megtanulják tiszteletben tartani és alkalmazni azokat az életükben. Ez a megértés és alkalmazás lehetővé teszi a családi rendszer harmóniájának helyreállítását és az egyéni boldogulást. Az odatartozás és az adás-elfogadás törvényeinek tiszteletben tartása segíthet abban, hogy az életünk a megfelelő irányba haladjon, és harmonikus kapcsolatokat építsünk a családunkban és a környezetünkben.

Az adok-kapok egyensúlya

Az adok-kapok egyensúlyának fenntartása kulcsfontosságú a családi kapcsolatok harmonikus működéséhez. Az, "aki kap, az adós lesz" elv szerint, ha valaki a családban túl sokat kap a többiektől, az felboríthatja az egyensúlyt, és negatív hatással lehet a kapcsolatokra. Ugyanakkor az is fontos, hogy ne hagyjuk, hogy valaki túl sokat adjon anélkül, hogy kapna cserébe. Az egyensúly fenntartása a családtagok között akkor tartható fenn, ha mindenki hajlandó adni és elfogadni is másoktól. A családállítás segítségével az egyensúlytalanságokat felismerhetjük és megoldhatjuk, hogy megerősödjön a kölcsönös adakozás és elfogadás.

A kiegyenlítődés törvénye

A kiegyenlítődés törvénye azt állítja, hogy a családi rendszer lelkiismerete törekszik az egyensúly fenntartására és a harmonikus működésre. Ha valami sorscsapás történik az egyik családtaggal, például kiközösítés, egy szeretett személy elvesztése, betegség vagy más nehézség, az utána született családtagok hajlamosak ugyanúgy viselkedni, mint az előző generáció tagjai. Ennek oka, hogy tudattalanul azt hiszik, hogy ők folytatják majd a nehéz sorsot vagy követik az előző családtagot a nehézségekbe. Ez a lelki kötődés átörökítheti generációkon keresztül a nehézségeket, és negatívan befolyásolhatja a családi dinamikát és az egyének boldogságát. A családállítás során lehetőség van ezeket a tudattalan fogadalmakat és kötődéseket felismerni és feloldani, hogy helyreálljon az egyensúly a családi rendszerben.

Az adok-kapok egyensúlya és a kiegyenlítődés törvénye megmutatja, hogy mennyire összetett és mély a családi kapcsolatok világa. A családállítás segítségével ezeket a törvényeket alkalmazva lehetőségünk van a családi dinamika javítására és az egyéni boldogulásunk helyreállítására. Az életben az egyensúly és a kölcsönös adakozás és elfogadás kulcsfontosságúak ahhoz, hogy harmonikus és boldog kapcsolatokat építsünk a családunkban és a környezetünkben.

Nyitókép: depositphotos

Nagy Edit


Nagy Edit
védőnő, babamasszázs oktató és családi rendszerállító

Elérhetőségeim:
Email: nagyedit@csaladmentor.hu
Honlap: www.csaladmentor.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja