SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A maximalizmus nehézségei

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2022-06-21
A maximalizmus sok gondot okozhat az életünkben, ha nem csípjük nyakon időben és nem tereljük egészséges mederbe. A maximalisták nagyobb eséllyel válnak depresszióssá, sokkal többet idegeskednek az átlagosnál és a szuicid hajlam is erősebb lehet bennük az átlagosnál. Sokak számára a maximalizmus egyet jelent a nagy eredményekkel. az átlagember nem gondol arra, milyen pusztító lehet a maximalizmus.

A maximalista számára a rendezett külsőség nem elég. Mindig mindenből még tökéletesebbet akar és sohasem érez elégedettséget, ami miatt folyamatosan kimerültnek érzi magát. "Mindent vagy semmit" gondolkodás jellemző rájuk és minden pillanatukat átjárja a hibázástól való bénító félelem. Azt gondolják magukról, hogy csak akkor értékesek, ha újabb és újabb eredményeket érnek el, különben értéktelennek érzik magukat. A nőkre ez sokkal inkább jellemző, mint a férfiakra.

A "mindent vagy semmit" gondolkodás meglepő módon tud felbukkanni például az étkezési zavarokban. Az anorexiások éppen úgy küzdenek vele, mint a bulimiások vagy a túlsúlyt cipelők. Ostorozzák magukat, ha esznek egy süteményt, mert nem tartották be a diétájukat és ha már úgysem sikerült tökéletesnek lenni aznap, akkor esznek még egyet. ennek a helyzetnek nincs eleje, nincs vége, mindent vagy semmit.

A perfekcionistáknál gyakrabban fordul elő a krónikus, vagy látszólag ok nélküli kimerültség, vagy megmagyarázhatatlan fájdalmak a testben. A maximalistának soha sincs ideje önmagára. Úgy gondolja tökéletes anyának kell lennie. Tökéletes főnöknek kell lennie és beosztottként is csak a tökéletes az elég jó. Ez a fajta gondolkodás óriási nyomás alá helyezi a testet, ami aztán szívbetegségekkel, gyomorpanaszokkal és egyéb változatos tünetekkel reagál erre. Az önismeretünk növelésével könnyebb megoldásokat találni a maximalizmus enyhítésére.


Lehet-e segíteni valahogy a maximalistának?

Többféle megközelítés is lehetséges. Azt hiába mondjuk el neki, hogy nem kell tökéletesnek lennie. Ez nem használ. Koncentráljuk az erősségeire, arra, hogy mit szeretünk benne és ezeket hangsúlyozzuk. Ezzel tudjuk őt segíteni, hogy átlendüljön egy konkrét problémás helyzeten. A maximalisták kedvenc szava a „kell”. „Nekem mindenben a legjobbnak kell lennem!” Ilyenkor kérdezzük meg őket, miért kell a legjobbnak lenniük és mutassunk számukra egy új nézőpontot. Ha például egy kerti partit rendez akkor segítsük abban, hogy pozitív dolgokra koncentráljon: mindenki jól érezze magát, legyen bőséges választék enni, inni valóból és ne azon aggódjon, mi nem ízlik majd a vendégeknek vagy hogy lesz majd, akinek nem ízlik a saláta, amit készített, vagy sótlan lesz a pogácsa, amit sütött.

Vannak maximalisták, akik a mindent vagy semmit-ből a semmit felé orientálódnak. Inkább hozzá se kezdenek azokhoz a dolgokhoz, amitől félnek. A hibázástól való félelmük feloldásában segíthetünk azzal, hogy rámutatuk a problémára és megoldási lehetőségeket vonultatunk fel vele kapcsolatosan.

Nyitókép: depositphotos

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja