SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy hónap apaszabadságot vezettek be Ausztriában

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-04
Szeptembertől igényelhető Ausztriában a gyermekgondozási pótszabadság apák részére. A férfiak ebben az időszakban egységesen 700 euró támogatásban részesülnek.

Júliusban szavazta meg az osztrák parlament a minden érintett által igénybe vehető egyhónapos apai pótszabadságot. A lehetőség az egynemű párok, a nevelőszülők és a nem vér szerinti gyermeket nevelők előtt is nyitott, feltétel azonban, hogy az újszülöttel egy háztartásban éljenek.

Az apák ez idő alatt fizetetlen szabadságot kapnak, és egységesen napi 22,6, összesen 700 euró illeti meg őket. A szabadságigényt legalább három hónappal korábban jelezni kell a munkáltató felé, és az időtartama alatt, illetve egy hónappal előtte és utána védettek a munkahelyükön, vagyis nem lehet elbocsátani őket.
 

Apaszabadság Európa többi részén

Az osztrák parlament ezzel egy előremutató, de koránt sem példa nélküli intézkedést hozott. Az Európai Unió országaiban különféle módon állnak a kérdéshez:

Svédország: Nincs külön apai és anyai szabadság. Összesen 240 szabadnap jár a gyermek születése után, amelyből minimum 90-et kötelező a másik szülőnek kivenni, különben elvész.

Hollandia: Összesen öt szabadnap jár az apáknak.

Bulgária: Az apák a gyermek 6 hónapos kora után maradhatnak otthon vele az anya beleegyezésével.

Portugália: Csak „szülői” szabadság létezik, amelyet az anya és az apa is igényelhet. 100 napos távollét esetén a teljes fizetés, 150 napos esetén a bér 80 százaléka jár. A szülői szabadság ideje 30 nappal megnő, ha megosztva veszik igénybe.

Nagy-Britannia: 1-2 hét szabadság jár az apáknak, és két plusz szabadnap, amikor elkísérhetik a párjukat a nőgyógyászati vizsgálatokra.

Az Európa Parlament jelenleg a minden tagországra kötelező legalább tíznapos apai pótszabadság bevezetését fontolgatja.
 

Apaszabadság Magyarországon

Noha hazánkban az elméleti lehetőség megvan rá, hogy az apák jelentősen kivegyék részüket a gyermekgondozásból, ezzel gyakorlati okokból kevesen élnek.

1982 óta megengedett az apáknak is az, hogy gyesre menjenek, ezzel mégis a mai napig csak egy nagyon szűk, értelmiségi réteg él. A GYED extra, amelynek célja a kisgyermekes anyák visszasegítése a munka világába, szintén gyakran fordítva sül el. Mivel a gyedet mindkét szülő igénybe veheti, és lehetőség van teljes állásban dolgozni mellette, gyakori, hogy a férj veszi fel – már csak azért is, mert az ő fizetése eleve magasabb, így a család is jobban jár – miközben az anya továbbra is otthon van a gyerekekkel.

A túlnyomó többség számára így marad az újszülött után járó ötnapos pótszabadság, ami már népesedéspolitikai szempontból sem a legszerencsésebb: a statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy ahhoz, hogy több gyermek szülessen, nem elsősorban több pénzre, hanem igazságosabb munkamegosztásra van szükségük a pároknak.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: reneasmussen / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja