SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyaként luxus a magunkra fordítható idő?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-04
Napi tíz perc. Kutatások szerint ennyi ideje van naponta egy nőnek magára. És ez még mindig több, mint amennyit a gyerekével beszélget, mert az hét perc naponta. Hova megy el a többi? Mi kéne ahhoz, hogy ez változzon?

A nők magukra fordítható idejéről – vagyis inkább annak hiányáról – jelent meg egy cikk a Guardianban. Szerzőjének saját bevallása szerint négy hónapjába telt, mire készen lett az írással, ugyanis valami mindig megszakította a folyamatot: hol a gyerekeit kellett menedzselni, hol a háztartás vette el az időt, hol pedig frissen megözvegyült édesanyja lelkét ápolta.

A történelem folyamán ez soha nem volt másképp. Az elmélyülést kívánó alkotómunka nem azért vált férfi privilégiummá, mert az erősebbik nem alkatilag alkalmasabb az ilyenre, hanem azért, mert a nőknek egyszerűen soha nem adatott meg, hogy hosszabb összefüggő időt töltsenek el valamivel. Nem is mindenki dédelget olyan hatalmas ambíciókat, mint a regényírás, a zeneszerzés vagy bármilyen tudományos felfedezés: sokaknak már az is elég lenne, ha nyugalomban kitakaríthatnák a lakást, vagy főzhetnének valami kreatívat.

A legnagyobb akadály talán az, hogy a nők gyakran maguk is elhiszik, hogy nekik nem jár a nyugalom. Megszólják azt az anyát, aki a játszótéren könyvet olvas vagy másokkal beszélget; ridegnek és más nyakán élősködőnek tartják azt, aki rendszeresen igénybe veszi a nagymama vagy a bébiszitter segítségét; aki pedig úgy adja bölcsődébe a gyerekét, hogy közben otthon van, azt egyenesen máglyára küldik (ez utóbbi gyakorlattal valóban lehet vitatkozni, de a körülmények ismerete nélkül ekkor sem érdemes elhamarkodott véleményt alkotni.)

Alkati dolog, kinek mennyi csendre van szüksége maga körül. Az extrovertált személyiségűeket a sokáig tartó egyedüllét inkább frusztrálni szokta, egy introvertáltnak azonban létszükséglet. Itt érdemes tisztázni egy népszerű tévhitet: az introvertált ember nem embergyűlölő, gátlásos vagy magányos, egyszerűen ahhoz, hogy fel tudjon töltődni, rendszeresen csendre van szüksége. Ha egy ilyen anya azt kéri, jusson neki napi 15 perc, amikor senki nem szól hozzá, különben felrobban, nem önző vagy hisztis. Számára ennyi csend ahhoz kell, hogy ne veszítse el a józan eszét.

A kisgyermekes nők számára azonban ezek a percek rendszerint lopottak. Ülnek a homokozó szélén, alibiből gyúrják a sársütit, és közben remélik, egy darabig még nem jön arra senki. Reggel felkelnek fél órával a család előtt, így nyugodtan megihatják a kávéjukat, és közben játszhatnak egy passziánszot a gépen. Az indokoltnál mindig pár perccel tovább maradnak a vécén. Megengedik, hogy a gyerek megnézzen még egy Bogyó és Babócát – és közben úgy érzik, éppen most tesznek benne helyrehozhatatlan károkat azzal, hogy a képernyő elé engedték őt.

Először az anyáknak kéne elhinniük, hogy a magukra fordítható idő nem kiváltság és nem bűn, hanem olyan dolog, amihez éppúgy joguk van, mint bárki másnak. Ha nem egymást szólnák meg, amiért néha igényük van egy kis elmélyülésre, hanem inkább segítenének a barátnőjüknek és a családtagjaiknak. Ha kimondanák az igényeiket és mernének ehhez támogatást kérni. Akkor talán a környezetük szeme is felnyílna, és egyre több férjnek, nagyszülőnek lenne természetes, hogy a kisgyerekes anya nem a 24 órás háztartási robot szinonimája.

A Guardian cikkében felmerül a kérdés: vajon hány nagyszerű zenemű nem készült el, hány vers maradt megíratlanul és hány életmentő tudományos felfedezés várat még magára pusztán amiatt, hogy a nőknek nem volt, és igazán a mai napig sincs lehetőségük ezeket megalkotni?

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Engin_Akyurt / pixabay

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja