Kapcsolódom, tehát vagyok
Amikor vásárolunk egy egyszerű "kütyüt", teljesen nyilvánvaló, hogy kapunk hozzá egy több oldalas használati útmutatót. Közben pedig itt van a világ legbonyolultabb "műszere": a nő. És itt van hozzá a férfi. Kezelési kézikönyvet azonban nem kapunk egyikhez sem. Legalábbis úgy érezhetjük, hogy a lapok teljesen üresek.
Ma már számtalan lehetőség kínálkozik arra, hogy ezt az üres - mondhatnám azt is - TISZTA lapokkal teli kézikönyvet feltöltsük a számunkra fontos információkkal. Jó befektetés lehet, ha ismereteket szerzel a párkapcsolatról, a társad tulajdonságairól, szükségleteiről és gondolkozásáról.
De még ezt is megelőzi a kérdés: ismered-e önmagad? Tudod-e, mire vágysz, mitől félsz, mi esik nehezedre és mi az, ami lázba hoz? Tudod-e? S ki mered-e mondani magadnak? És Neki?
Segíthet a közös úton, ha tisztában vagyunk magunkkal és ezt őszintén ki is tudjuk fejezni a másik felé.
Mindannyian jövünk valahonnan, hordozzuk a múltunk terheit, sebeit, feldolgozatlan élményeit. Ha ezekkel nem vagyunk tisztában, elnyomjuk magunkban, nem engedünk teret neki, könnyen csaphatjuk be magunkat a felszínen igaznak vélt, de valójában lehet, hogy hamis vágyakkal. Vágyakkal, melyek a rohanó mindennapokban gyorsan elvárásokká válhatnak, s máris ott találhatjuk magunkat a boldogtalan életünkben. A párunk ugyanis nem akar majd ennek megfelelni. Gondoljunk csak vissza az iskolás éveinkre: ami kötelező, azt utáljuk. Imádtunk olvasni, de ha az olvasókönyvet vagy a kötelező olvasmányokat kellett elővenni, minden hajszálunk égnek állt. Számtalan ilyen példát tudnánk még mondani mindannyian.
Hogyan érhetjük el tehát, hogy a másik félnek is kedve legyen ahhoz, ami az én valódi igényem (és nem elvárásom)? Ne kényszerítsük rá az "olvasókönyvet", de csináljunk kedvet neki az "olvasáshoz"! Hadd "olvasson", amit csak akar! A lényeg az "olvasáson" van, nemde?
Az önismeret és a párkapcsolati ismeretek olyan eszközöket nyújthatnak számunkra, melyek segítenek megoldani az ilyen és ehhez hasonló nehézségeket. A másik, nem kevésbé fontos hozadéka az ismereteknek, hogy a lehetséges problémák egy része meg sem jelenik, amely gyakorlatilag egyfajta megelőzést jelent. Mennyivel szebb és könnyebb lehet az utunk, ha a gondok jelentős része elő sem jön a közös életünk során. Nem áltatnék senkit: mindig lesznek megoldandó feladatok, de nagyon nem mindegy, hogyan közelítünk hozzájuk.
Nem trendi manapság az érzelmekről beszélni, miközben az egész életünknek ez a mozgatórugója. Ennek megélése és kifejezésre juttatása minden jól működő kapcsolat alapja.
S amit még jó, ha tudunk: mindig van választás. A lehetőség a miénk. Élhetünk úgy, ahogy megszoktuk, de legyünk nyitottak arra, hogy észrevegyük, ha a kapcsolatunk nyújtotta biztonságérzet tartós unalomba fordul. Lehet, hogy "kicsit" fájdalmas és némiképp időigényes megszerezni az ismereteket önmagunkról, a párunkról és a kapcsolatunk működési mechanizmusairól, de mindenképpen megéri.
Mit is veszíthetünk tulajdonképpen, ha félünk érezni? Ha félünk változni és változtatni? Ha félünk kilépni a komfortzónánkból? Mindent. A családot, a gyermekeinket, az egzisztenciánkat, az önbizalmunkat, az érzelmi biztonságunkat, gyakorlatilag az életünket.
Játékgyakorlat:
Amikor este otthon találkoztok, kérdezzétek meg egymástól, hogy vagytok. De ne csak úgy ímmel-ámmal. Erre a pár percre adjátok oda egymásnak a legmélyebb figyelmeteket, ha van rá mód meg is érinthetitek egymást és nézzetek egymás szemébe! Az is elég, ha felváltva meghallgatjátok egymást teljes odaadással. Ha kedvet érzel magadban (vagy ő fejezi ki erre vonatkozó igényét), miután ő mindent elmondott, fejezd ki, te hogyan érzed magad attól, ami vele történt, amiért úgy érzi magát, ahogy. Ezután cseréljetek, s most az adja odaadó figyelmét, aki eddig beszélt.
Ez a cikksorozat Czink Tomi, az Aranykulcs a Boldog Élethez Alapítvány és a TELJES BOLDOG CSALÁDÉRT egyesülés útmutatása. Célunk, hogy gondolatokat ébresszünk, önismereti, párkapcsolati, gyermekvállalási ismereteket adjunk a mindennapi élethez. További információk a Facebook oldalakon.
Szerző: Czink Tomi gondolatébresztői alapján, Szilágyi Zsuzsa
Közösségi hozzászólások: