SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szempillanövesztő szérumok, tényleg veszélyesek?

Dr. Ozsváth Mária [cikkei] - 2014-06-23
Manapság divat lett a szempilla hosszabbítás. Nők milliói álmodnak hosszú, fekete, vastag pillákról. Számos cég kínál tartós megoldást erre anélkül, hogy bármilyen festéket vagy műpillát használnának. Folyamatosan felmerül azonban a kérdés, hogy mennyire biztonságosak ezek a termékek?

A szempillanövesztők rövid története

A szempillanövesztő szérumok csak néhány éve léteznek. Az anyag – amely képes meghosszabbítani és megvastagítani a pillákat – eredetileg egy zöldhályog kezelésére szolgáló szemcsepp hatóanyaga volt. A készítményt használó páciensek, miután beszámoltak arról a jótékony mellékhatásról, hogy pilláik hosszabbak és erősebbek lettek, a szert forgalmazó cég úgy döntött, piacra dob egy szempillanövesztő szérumot ezzel az „áldásos” hatóanyaggal.

A szérum sikerén felbuzdulva több olyan készítmény is megjelent, amelyek szintén tartalmazták a bimatroproszt nevű „növesztő szert”, amely a prosztaglandinok (hormonszerű lipidek) csoportjába tartozik.

Mellékhatások

Noha az eredeti bimatroprosztot tartalmazó készítményeket csak vényre lehetett kapni, sorra dobták piacra az olyan, olcsóbb termékeket, amelyek nem voltak orvosilag szabályozva, viszont tartalmaztak prosztaglandion-analóg anyagokat.

Vizsgálatok rámutattak arra, hogy nemcsak a bimatroprosztnak, hanem más prosztaglandin-analóg anyagnak is számos mellékhatása létezik. Ezek közé tartozik például

  • az elsötétedő írisz jelensége, (amely nem visszafordítható)
  • szem környék elsötétedése
  • a homályos látás
  • szem irritáció, viszketés és fájdalom stb.

Hazai helyzet

Magyarországon a bimatroproszt tartalmazó szempillanövesztő szérumokat nem lehet kapni, viszont vannak olyan termékek a forgalomban, amelyekben megtalálható valamilyen prosztaglandin-analóg anyag.

Az más kérdés, hogy ma már bármit meg tudunk rendelni az internetről, így számos szempillanövesztő szérum közül is válogathatunk. Köztük akadhatnak olyan kétes összetételű készítmények is, amely akár eddig ismeretlen problémákat is okozhatnak.

Hogyan válasszunk hát?

Javasolt azoknak a termékeknek a használata, amelyek olyan természetes összetevőket vesznek alapul, melyek segítenek a szempillák hosszabbá tételében és erősítésében is. Ezek az anyagok lehetnek például:

  • glikoproteinek, (amelyek stimulálják a szőrtüszőket)
  • B5 pro-vitaminok, (amelyek erősebbé teszik a pillákat és védenek a károsodástól)
  • hialuronsav, (amely serkenti a vérkeringést és ez által a szempillák növekedését).

Ha nem vagyunk biztosak egy kiválasztott szérum biztonságosságában, akkor mielőtt alkalmazni kezdenénk azt, tájékozódjunk az összetétele felől! Ne sajnáljuk az időt arra, hogy egy-egy bonyolultnak tűnő elnevezésnek alaposabban is utánanézzünk, hiszen szemünk egészsége lehet a tét!


Kép: Wikimedia Commons

Dr. Ozsváth Mária


Dr. Ozsváth Mária
Szemész

Dr. Szem Egészségközpont


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/545-79-40
               06-20/980-54-72
Honlap: http://www.alternativszemdr.hu
             http://www.gloriamentis.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja