SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Miért kiabálsz könnyebben, ha sietned kell?

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2013-06-14
Ha eddig azt hitted, Te vagy a hibás - vagy a gyereked - abban, hogy a reggeli indulásnál könnyebben pattannak a húrok, és hamarabb emeled fel a hangod vagy veszíted el a türelmed, érdemes továbbolvasnod, jön a (legalább részleges) feloldozás! :)

Kicsit tudományos leszek, de csak rövid ideig, ígérem. Ez a rész azonban nagyon fontos ahhoz, hogy eljussunk a – felmentő – következtetésig.

Idegrendszeri oka van annak, hogy bizonyos helyzetekben nehezebb a másik helyzetébe képzelnünk magunkat. Alapvetően erre szolgálnak a tükör-neuronok, ezekkel úgymond egymásra tudunk hangolódni egyes szituációkban.

Kutatás mutatta ki, hogy a feladatközpontú hálózat (task positive network) működésbe lépése esetén – amikor valamilyen analitikus feladaton dolgozunk, vagy amikor problémamegoldó üzemmódba kapcsolunk -, ez a hálózat kizár minden más lehetőséget, és az új lehetőségeket is ignorálja.

Az ún. társas hálózat (social network) felelős azért, hogy meg tudjunk birkózni bizonyos társas szituációkkal, mint pl. amikor vitatkozunk: közben különböző hálózatok aktiválódnak, köztük a tükör-neuronok hálózata is, amelyek segítenek elképzelni a másik fél helyzetét. Hihetetlen módon annyira rá tudunk hangolódni egymásra, hogy még bizonyos érzelmek elfojtása miatti feszültséget is képesek vagyunk érzékelni, sőt mi több, átvenni!
Erre bizonyíték az a kísérlet, amikor egy érzésekre igen erős hatással bíró filmről beszéltek a kísérlet résztvevői. Egyikük feladata az volt, hogy adja ki az érzéseit, a másiké, hogy fojtsa el őket. Előbbi beszélgető igen kellemetlenül érezte magát a beszélgetés közben, míg az, akinek el kellett fojtania az érzéseit, fizikai tüneteket is produkált pl. megnőtt a vérnyomása. Ami megdöbbentő, hogy a vele beszélgetőnek is megnőtt a vérnyomása a beszélgetés közben, annak ellenére, hogy magát az érzést nem vette az antennáival közvetlenül.

Kis kitérő: ezért sem érdemes eljátszani a gyerek előtt, hogy minden rendben, ha épp majd felrobbanunk, mivel érzékelni fogja, hogy amit mondunk, és ahogyan viselkedünk az nincs összhangban, sőt, az általunk produkált fizikai tüneteket is remekül leképezi.


Visszatérve az eredeti gondolatmenethez, hogy tovább borzoljam a kedélyeket: a problémamegoldásért felelős hálózat bekapcsolása, úgymond kikapcsolja a társas hálózat működését. Ezért nagyon nehéz egy analitikus feladat vagy egy probléma megoldása közben társas üzemmódban is lennünk, mivel e két hálózat egymástól szinte teljesen függetlenül működik, és általában amikor egyik előtérbe kerül, a másik háttérbe húzódik.

Ugyanakkor mindkét hálózatra szükségünk van, hogy megbirkózzunk érzésekkel, nyitottak legyünk az új ötletek felé – amelyek segítenek megoldani a problémákat, és amelyekhez nem elég az analitikus gondolkodásmód…

Ezek után tehát, ha legközelebb azon kapod magad, hogy reggel csak arra fókuszálsz, hogy jussatok már ki az ajtón, aztán be az oviba/iskolába/munkába, akkor tudd, hogy a problémamegoldó rendszer lépett működésbe, háttérbe szorítva a társast, amely segít a gyereked szemszögéből is megnézni a reggeli rohanást…

Az érzelmek elfogadása önmagában és önmagáért való. Azért érdemes alkalmazni, mert ettől mindenkinek jobb lesz, a gyerkőcnek is, és így nekünk is. Ha a célunk eléréséhez választanánk eszközül, van egy olyan gyanúm, hogy nem lesz 100%-os a sikerráta.

Érdemes figyelni magunkat egyes „nehéz” helyzetekben, mennyire tudunk kapcsolni a problémamegoldás és a másikra figyelés között. Néha könnyebben megy, néha úgy érezhetjük, lehetetlen ennél jobban, jobbat tenni… Azt közben ne tévesszük szem elől, hogy nem vagyunk tévedhetetlenek, és néha elég lehet, ha észrevesszük, mit szeretnénk elkerülni, vagy nem mondunk ki valamit, mert érezzük, hogy nem kellene. A gyereknevelés hosszú távú „munka”, egy napra egy feladat épp elég.


Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja