Tudomány kontra Isten (Cikkíró pályázatra beküldött írás)
Sallai Enikő Jutka [cikkei] - 2011-04-28
Ismét nagyot alkotott az orvostudomány, hazavihették szülei, a mindössze 350 grammal világra jött kisbabát, több hónapos kórházi kezelést követően, a jelek szerint egészségesen, károsodás nélkül.
Az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen fejlődött az orvostudomány, és a technika. Ezt a tudást, az egészségügyben is használjuk. Gondoljunk csak a lombikbébi programra, hány párnak adott esélyt saját babára.
A genetikai kutatások, és kísérletek, már azt is lehetővé teszik, hogy megválasszuk leendő gyermekünk nemét, de akár a szeme színét is meg tudnánk határozni. Egyelőre ez még nincs gyakorlatban, hiszen nincs engedélyezve, és komoly ellenállásba ütközne, akár a próbálkozás is. Valljuk be, ijesztő ez a jövőkép, gyermeket gyártani, mint egy árucikket, legyen jó zenei érzéke, és kék szeme, és vörös haja, ne legyen hízásra hajlamos, és természetesen okos is legyen.
Ugyanakkor van egy másik oldala is a dolognak. Ezzel a technikával ki lehet szűrni a betegségeket. És ez megfontolandó. Ha képesek vagyunk rá, miért ne tegyük? Mert ez beavatkozás a teremtésbe, ami Isten jogköre. Feltételezve, hogy Isten kezeiben van a sorsunk, elmondhatjuk azt is, ő adott nekünk értelmet, ő segített minket hozzá ehhez a tudáshoz, hisz ha ellenére lenne, tehetne ellene. Egy feltételezésre alapozzuk a fejlődésünket? Ez alapján, maradhattunk volna, abban a hitben is, hogy a Föld lapos, vagy nem kéne beadni a védőoltásokat, vagy megmenti egy életet, a lélegeztetővel, és a végtelenségig lehet folytatni a sort.
Természetesen egyetértek azzal, hogy, ne gyártsunk tökéletes gyerekeket, túl nagy üzlet lenne belőle, és elveszne pár emberi érték, ez a generáció még nem áll készen ekkora változásra, de nem értek egyet azzal, hogy nem lehet törvényesíteni például az örökölhető betegségek kiszűrését, olyan esetben, ahol valamelyik szülő beteg, vagy hordozója egy olyan kórnak, ami nagy eséllyel örökölhető. Miért lenne bűn ezt kiszűrni? És adni egy esélyt, az új életnek, hogy azt nem viszi tovább. Képesek vagyunk kiszűrni például a skizofréniát, a cukorbetegséget, a szívbetegségeket, olyan kórokat, amire nincs gyógymód, és nem tudjuk megelőzni sem. Nem is lenne bonyolult szabályozni, hiszen lombik esetén alkalmazható, és csak abban az esetben adnának engedélyt rá, ha bizonyíthatóan, örökölt betegség van a családban.
Isten pedig, elég hatalmas ahhoz, ha azt a sorsot szánja a gyermeknek, hogy beteg legyen, megoldja másképp, a későbbiekben, van elég kór amit elkaphat. De logikusan nézve a kérdést, ez is egyfajta megelőzés. Miért lenne bűn, felhasználni a megszerzett tudást?
Családinet hozzászólások:
HozzĂÂĂÂszĂÂÄšÂlĂÂĂÂsok
LEGOLVASOTTABB
Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat
Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.
Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint
Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.
A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága
A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.
A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia
Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.
Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel
Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.
Közösségi hozzászólások: