SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudomány kontra Isten (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Sallai Enikő Jutka [cikkei] - 2011-04-28
Ismét nagyot alkotott az orvostudomány, hazavihették szülei, a mindössze 350 grammal világra jött kisbabát, több hónapos kórházi kezelést követően, a jelek szerint egészségesen, károsodás nélkül.

genetikaAz elmúlt évtizedekben ugrásszerűen fejlődött az orvostudomány, és a technika. Ezt a tudást, az egészségügyben is használjuk. Gondoljunk csak a lombikbébi programra, hány párnak adott esélyt saját babára.

A genetikai kutatások, és kísérletek, már azt is lehetővé teszik, hogy megválasszuk leendő gyermekünk nemét, de akár a szeme színét is meg tudnánk határozni. Egyelőre ez még nincs gyakorlatban, hiszen nincs engedélyezve, és komoly ellenállásba ütközne, akár a próbálkozás is. Valljuk be, ijesztő ez a jövőkép, gyermeket gyártani, mint egy árucikket, legyen jó zenei érzéke, és kék szeme, és vörös haja, ne legyen hízásra hajlamos, és természetesen okos is legyen.


Ugyanakkor van egy másik oldala is a dolognak. Ezzel a technikával ki lehet szűrni a betegségeket. És ez megfontolandó. Ha képesek vagyunk rá, miért ne tegyük? Mert ez beavatkozás a teremtésbe, ami Isten jogköre. Feltételezve, hogy Isten kezeiben van a sorsunk, elmondhatjuk azt is, ő adott nekünk értelmet, ő segített minket hozzá ehhez a tudáshoz, hisz ha ellenére lenne, tehetne ellene. Egy feltételezésre alapozzuk a fejlődésünket? Ez alapján, maradhattunk volna, abban a hitben is, hogy a Föld lapos, vagy nem kéne beadni a védőoltásokat, vagy megmenti egy életet, a lélegeztetővel, és a végtelenségig lehet folytatni a sort.

Természetesen egyetértek azzal, hogy, ne gyártsunk tökéletes gyerekeket, túl nagy üzlet lenne belőle, és elveszne pár emberi érték, ez a generáció még nem áll készen ekkora változásra, de nem értek egyet azzal, hogy nem lehet törvényesíteni például az örökölhető betegségek kiszűrését, olyan esetben, ahol valamelyik szülő beteg, vagy hordozója egy olyan kórnak, ami nagy eséllyel örökölhető. Miért lenne bűn ezt kiszűrni? És adni egy esélyt, az új életnek, hogy azt nem viszi tovább. Képesek vagyunk kiszűrni például a skizofréniát, a cukorbetegséget, a szívbetegségeket, olyan kórokat, amire nincs gyógymód, és nem tudjuk megelőzni sem. Nem is lenne bonyolult szabályozni, hiszen lombik esetén alkalmazható, és csak abban az esetben adnának engedélyt rá, ha bizonyíthatóan, örökölt betegség van a családban.

Isten pedig, elég hatalmas ahhoz, ha azt a sorsot szánja a gyermeknek, hogy beteg legyen, megoldja másképp, a későbbiekben, van elég kór amit elkaphat. De logikusan nézve a kérdést, ez is egyfajta megelőzés. Miért lenne bűn, felhasználni a megszerzett tudást?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja