SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Nem vagyunk egyformák

Artmüller Ágnes [cikkei] - 2010-12-02
Szakértőnek lenni a CsaládiNeten egyrészt nagyon megtisztelő, másrészt óriási felelősség. Akik kérdeznek tőlem, a bizalmukba fogadnak, és én minden erőmmel azon vagyok, hogy ne csak segíteni próbáljak, de különösen vigyázzak arra, hogy ne ártsak.

Már a korábbi cikkemben is dicsőítettem a közhelyek bölcsességét, de most is kénytelen vagyok még egyet megemlíteni: mindenki magából indul ki. Amikor valaki elmeséli a fájdalmát nekem, óhatatlanul is a saját érzéseim jutnak eszembe, így természetesen a saját tapasztalataimat tudom csak elmondani, a saját megoldásaimat gondolom a legjobbnak, hiszen nálam ezek működtek. Vagy épp a saját rossz döntéseimről tudok mesélni, és óvni az illetőt attól, hogy ő is besétáljon a kérdéses zsákutcába. Persze mindig igyekszem leszögezni, hogy ezek nekem működtek, és nem feltétlenül ez a megoldás minden problémára.

Ugyanakkor évek óta írok az interneten, és pontosan tudom, hogy a szövegek saját életre kelnek, amint kilőttem őket a hálóra. Átmennek egy komoly szűrőn: az olvasón. Bármi, amit én mondani akartam, egy picit más lesz mindenkinek, mert a szöveg nem azt jelenti többé, amit én leírtam, hanem azt, amit ő olvasott. Tekintve, hogy milyen sokfélék vagyunk, igen változatos lehet hát az eredmény is, bármily egyértelműnek is tűnt nekem, amit mondani akartam.

Kényes téma jutott nekem, hiszen arról írok, hogyan dolgozzuk fel a veszteséget, hogyan éljük túl, amit első blikkre nem is lehet túlélni, a gyerekünk elvesztését. De valójában azt hiszem, inkább arról írok, hogy én hogyan éltem túl, és közben szívből remélem, hogy segítenek a tapasztalataim másoknak is. Olykor úgy érzem, sikerül, máskor elbizonytalanodom, hogy ami nekem működött, másnak talán nem használ, ne adj’ Isten még árt is.



Egy ismerősöm hívta fel rá a figyelmemet a napokban, hogy szerinte túlságosan hiszek a saját „módszeremben”, és hiába mondom el sokszor, hogy ezek csak ötletek, nem feltétlenül követendő példák, mégis árthatok vele másoknak, hisz oly sokfélék vagyunk. Az egyik példája az volt, hogy mindenkit óvtam a gyógyszerektől, holott az sokak szerint átmeneti megoldást nyújthat a tragédiák idején. Alaposan végiggondoltam, amiket mondott, de ennél az egy példánál határozottan éreztem, hogy én erről nem tudok mást mondani. Egyszerűen nem lenne hiteles, ha én, aki annyira hiszek a lélek erejében, annyira károsnak tartom a nyugtatókat és altatókat, azt javasoljam bárkinek, hogy ha úgy érzi, szedjen gyógyszert. Nem tudok leírni olyasmit - és nem is akarok - amiben nem hiszek.

Nem vagyunk egyformák, a fájdalmunk, a veszteségünk, a körülményeink is mások. De én próbálok mindig arra koncentrálni, ami közös. Emberek vagyunk, akik nehéz időszakokon mennek/mentek át. Legyen bármennyire másmilyen a másik, én akkor is a kezemet fogom nyújtani felé, mert hiszek abban, hogy ha szeretettel fordulunk egymás felé, tudunk jó megoldásokat találni a nehéz helyzetekre is. Sőt, ha esetleg megoldást nem is, de legalább annyit megtudunk a világról, hogy van benne valaki, aki meghallgatott, figyelt, próbált segíteni. Szerintem már ettől is kicsit jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben.

Ez a cikk most meglehetősen személyes hangvételűre sikeredett, de úgy gondoltam, magunk között vagyunk, és Veletek igazán megbeszélhetek bármit, nem igaz? Együtt bármit megvitathatunk, megoldhatunk, és nem is számít igazán, hogy mennyire nem vagyunk egyformák…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja