SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mobbing- hogyan tegyük tönkre munkatársainkat?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-08-04
Szinte mindenki belekeveredett már egy-egy munkahelyi konfrontációba, de ki gondolná, hogy léteznek olyanok, akik már sportot űznek ebből a tevékenységből? Pedig léteznek ilyen emberek…

 

Egy alkalmazott általában a főnökével szemben táplálja a legnagyobb félelmeket, hiszen ő az, aki dönt a fizetéséről, az előléptetésről, a szabadságról, és még sorolhatnánk. Igyekszünk mindannyian megfelelni az elvárásoknak, miközben főnökünk talán fizetésünkhöz képest aránytalanul sok feladatot bíz ránk, melynek elvégzése után még egy kiadós leszidást is bezsebelhetünk – függetlenül a munka minőségétől.

Ezen felül persze kaphatunk még plusz munkát, melyet hazavihetünk- de természetesen ezért semmilyen külön juttatásban nem részesülünk. Ugye ismerősen hangzik?

 

Hát ez a mobbing. Bár a jelenség régóta megfigyelhető, talán még nem is hallottuk ezt a kifejezést. Pedig meglepődve vettem észre, hogy például Németországban már külön Internetes segélyközpontok léteznek a mobbing „áldozatai” számára. A központ hasznos tanácsot ad mindenkinek, hogyan kerülhető el a konfliktushelyzet, illetve hogyan dolgozhatjuk fel a magánéletünkre is kiható eseményeket.

 

De ami még érdekesebb: régen csak a főnöktől volt okunk félni –hiszen sok ember, ha vezető pozícióba kerül, visszaél hatalmával, és kihasználja a tőle függésben élő embereket. Ma már a kollégáktól legalább ennyire kell tartanunk, hiszen az esetek negyedénél ők okozzák a problémát. A jelenséget leginkább a multi cégek dolgozóinak körében, illetve olyan munkaköröknél figyelték meg, ahol teljesítményorientált munkát végeznek. Itt a verseny hevében gyakran bántalmazzák a hasonló feladatot végző kollégát. A bántalmazás szerencsére nem fizikai megnyilvánulásként értendő.

 

Miután megnéztem a tipikusan mobbing kategóriába sorolható konfliktushelyzetek leírását, rá kellett jönnöm, hogy ezek egyáltalán nem egyedi esetek!

Tehát néhány konkrét példa:

 

  • A kollégák az ebédszünetben kellemesen elbeszélgetnek, amikor a kiszemelt kolléga odalép, kínos csend lesz. [Itt kezdődik a kirekesztés.]
  • Lenéző pillantások, az íróasztalát a lehető legtávolabbi sarokban helyezik el.
  • Minden helyzetben igyekeznek nevetségessé tenni a kiszemelt kollégát.
  • Értelmetlen, vagy megoldhatatlan feladatok sorát bízzák rá.
  • Folyamatos kritika; a külső megjelenés-, magánélet-, munka- rendszeres lehordása.

 

És ez csak néhány példa a Leymann-féle esettanulmány által megállapított 45 viselkedésmód közül. Mindenesetre, ha valaki hasonló helyzetbe keveredik, annak nincs könnyű dolga, hiszen legtöbbször a munkatársak kollektíven, mindent latba vetve kínozzák a kiszemelt „áldozatot”. Ez nem más, mint a diszkrimináció egy modern formája.

 

Persze Nyugaton már felismerték ezt a tényt, s akadt már néhány munkáltatónak problémája a "mobbing" miatt. Kérdés, hogy hazánkban van-e megoldás a hasonló esetekre.

 

De mégis mivel magyarázhatjuk ezt a jelenséget? Agresszióval? Irigységgel? Az együttérzés képtelenségével, vagy egyszerű rosszindulattal? Talán még azok sem tudják a választ, akik közreműködtek már hasonló esetben…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja