SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudtad, hogy nem kötelező fényképet csatolnod az önéletrajzodba?

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-08-02
Tévhit, hogy az önéletrajzot fénykép nélkül sehol nem fogadják el - elvileg nem kötelező csatolni, sőt, van, ahol egyenesen tilos.

Na, még egyszer: NEM kötelező.

A már szinte hagyománynak számító hozzállás mind az álláskeresők, mind a munkaadók részéről az, hogy a fénykép elmaradhatatlan tartozéka egy önéletrajznak; szinte már beidegződés egy munkakeresőnél, hogy ha nem csatol fényképet az önéletrajzához, egész biztos olvasatlanul landol majd az amúgy kifogástalan CV-je a HR-es lomtárában. 
Ugyanígy van olyan (nem a profik közé tartozó) személyzetis szakember, aki vizuális alapokra is helyezi a szelektálást, nem utolsó sorban azért is, mert egy gyakori névvel rendelkező pályázóról így - érthető okból - a közösségi oldalakról is szeretne információkat szerezni. Ez ugyan valóban megkönnyíti a munkájukat, de legalább ugyanennyire befolyásolja is őket.

Viszont a nyugat-európai trend szerint ez nem szükséges; sőt, az Egyesült Államokban tilos: félreértésekre, diszkriminációra adhat okot, mivel téves benyomást kelthet.
 

Egy kísérletben több, mint 5000 életrajzot küldtek el mintegy 2600 aktív hirdetésre.

Három csoportba sorolták az önéletrajzokat:

  • vonzó nők és férfiak
  • átlagos vagy előnytelenebb külsejű emberek
  • fotó nélküliek

Az eredmény igen érdekes lett: amíg férfiként előnynek számított a jóképűség, addig nőként hátrányos volt a dekoratív külső még azokon a munkahelyeken is, ahol tényleg munkaköri elvárás az ápolt és kulturált megjelenés, ezért álláskereső nőként inkább ajánlott a fotó elhagyása, és a férfiak közül is csak azoknak javasolt a fénykép csatolása, akik (az ellenkező nem szerint is tényleg) jóképűek.

Az életkor alapú szűrésnek is egy fénykép a legjobb eszköze - Magyarországon sajnos erős a kor szerinti diszkrimináció is, így a 40 év feletti álláskeresők számára sem ajánlott a fotóval ellátott CV-vel való jelentkezés; számukra inkább a relevancia és a tapasztalat kiemelése fontos.

Ami azonban a legmeglepőbb: a munkáltatók sem járnak ezzel jól.
Hiszen mi történik olyankor, ha a PR-osok két hasonlóan megfelelő jelölt közül a számukra fénykép alapján szimpatikusabbat választják? Diszkriminálnak. És bár nálunk nem jellemző (még - de ki tudja, ki akar ebből tőkét kovácsolni), viszont külföldön számos esetben indítottak és nyertek is meg pert olyan munkavállalók, akiknek bíróság adott igazat abban, hogy a külsejük miatt nem alkalmazták őket.

De még ha ez nem is történik meg, akkor is szakmaiatlannak hat, ha (azon a kevés számú munkakörön kívül, ahol tényleg lényeges a megjelenés) a külsőddel próbálsz pozitívabb benyomást kelteni.

Kijelenthetjük hát, hogy épp itt az ideje, hogy a fényképes önéletrajzok nyugdíjba vonuljanak. De ha mindenáron fotót akarsz az önéletrajzodhoz csatolni, jó minőségben tedd - egy telefonnal lőtt, alacsony felbontású selfie csak ronthat az esélyeiden.

Indexkép: maxpixel

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja