Drogfüggőség
A kábítószer-függőségnek két nagy csoportja van: a fizikai / testi / függőség, és a pszichikai függőség. Ezek gyakran együtt jelentkeznek, átfedik egymást. A függőség és a drogos által átélt folyamat szerves része a tolerancia. Ez alatt a rendszeresen használt szerhez történő hozzászokást kell érteni. Vagyis: a rendszeresen használt droghoz a szervezet hozzászokik, s az azonos hatás eléréséhez mind nagyobb adagra van szükség. Az adag emelésével a függőség is mélyül. Egy rendszeres heroinfogyasztó a halálos adag többszörösét is képes tolerálni.
Fizikai függőség: Az ilyen függőséget okozó kábítószerek rendszeres fogyasztása esetén a szervezet hozzászokik a folyamatosan fogyasztott anyaghoz. Ha megszűnik a szer bevitele, megvonásos állapot alakul ki, a test bizonyos sejtjei, szervei nem a megfelelő, a megszokotthoz képest más minőségben és mértékben látják el korábbi funkciójukat. Klasszikus példa erre a morfin, ami úgynevezett euforizáló anyag. Ugyanazokhoz a receptorokhoz kapcsolódik, mint az endofrin. Az endofrin az agyalapi mirigy hátsó lebenyében termelődő, a boldogságérzetért, hangulatért, a fájdalomérzet gátlásáért, az ébrenlétért felelős, hormonszerű vegyület. A tartós morfinbevitel alatt a szervezet nem vagy csak kevéssé termel endofrint. Morfinelvonás esetén azonban hiányzik a szervezetnek az endofrin, hiánya depresszióhoz, apátiához / végletes közöny / vezet, még nehezebbé téve a mesterséges stimulációról / izgatás / való leszokást, fokozva a pszichés függőség kialakulásának veszélyét.
A fizikai függőség legtöbb esetben megszüntethető egy 3-4 hetes méregtelenítéssel, orvosi felügyelet mellett. Ez az élmény iszonyú fizikai és lelki terhelést jelent a gyógyulni vágyónak! Gyógyszeres és fizikoterápiás kezelést alkalmaznak.
Pszichés függőség: a drog által generálódott / létrehozott / élmények újbóli kívánalmából erednek. A drogos élményei nagy részét, a droghoz fűződő élmények teszik ki és ezeket gyakran nagyobb élményként élik meg, mint a valós életben szerzett élményeket.. A drogok képesek az érzéseket oly mértékben felnagyítani, hogy a legkisebb élmény is frenetikus /"észbontó"/ magasságba emelkedhet. Pszichikai függőséget nehéz kimutatni, és nagyon összetett, sok befolyásoló tényezője van. A drog hatása, a drogos szubkultúra, a drogos álmok, a szleng, a környezet mind befolyásolja a psziché alakulását.
A legtöbb szintetikus anyag csak pszichés függőséget okoz, testi függőségük szinte elhanyagolható.
A pszichés függésre nincs gyógyszer, megszüntetésére hosszú terápiára van szükség, hatalmas a visszaesés lehetősége, különösen, ha egyedül kell megbirkóznia vele a betegnek.
Közösségi hozzászólások: