SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Drogfüggőség

[cikkei] - 2004-06-13
A kábítószer-fogyasztásnak, a közvetlen egészségkárosító hatáson kívül van egy még rettenetesebb következménye: a függőség kialakulása.
Drogfüggőség

 A kábítószer-függőségnek két nagy csoportja van: a fizikai / testi / függőség, és a pszichikai függőség. Ezek gyakran együtt jelentkeznek, átfedik egymást. A függőség és a drogos által átélt folyamat szerves része a tolerancia. Ez alatt a rendszeresen használt szerhez történő hozzászokást kell érteni. Vagyis: a rendszeresen  használt droghoz a szervezet hozzászokik, s az azonos hatás eléréséhez mind nagyobb adagra van szükség. Az adag emelésével a függőség is mélyül. Egy rendszeres heroinfogyasztó a halálos adag többszörösét is képes tolerálni.

  Fizikai függőség: Az ilyen függőséget okozó kábítószerek rendszeres fogyasztása esetén a szervezet hozzászokik a folyamatosan fogyasztott anyaghoz. Ha  megszűnik a szer bevitele, megvonásos állapot alakul ki, a test bizonyos sejtjei, szervei nem  a megfelelő, a megszokotthoz képest más minőségben és  mértékben látják el korábbi funkciójukat. Klasszikus példa erre a morfin, ami úgynevezett euforizáló anyag. Ugyanazokhoz a receptorokhoz kapcsolódik, mint az endofrin. Az endofrin az agyalapi mirigy hátsó lebenyében termelődő, a boldogságérzetért, hangulatért, a fájdalomérzet gátlásáért, az ébrenlétért felelős, hormonszerű vegyület. A tartós morfinbevitel alatt a szervezet nem vagy csak kevéssé  termel endofrint. Morfinelvonás esetén azonban hiányzik a szervezetnek az endofrin, hiánya depresszióhoz, apátiához / végletes közöny / vezet, még nehezebbé téve a mesterséges stimulációról / izgatás / való leszokást, fokozva a pszichés függőség kialakulásának veszélyét.
  A fizikai függőség legtöbb esetben megszüntethető egy 3-4 hetes méregtelenítéssel, orvosi felügyelet mellett. Ez az élmény iszonyú fizikai és lelki terhelést jelent a gyógyulni vágyónak! Gyógyszeres és fizikoterápiás kezelést alkalmaznak.


 Pszichés függőség: a drog által generálódott / létrehozott / élmények újbóli kívánalmából erednek. A drogos élményei nagy részét, a droghoz fűződő élmények teszik ki és ezeket gyakran nagyobb élményként élik meg, mint  a valós életben szerzett élményeket.. A drogok képesek az érzéseket oly mértékben felnagyítani, hogy a legkisebb élmény is frenetikus /"észbontó"/ magasságba emelkedhet. Pszichikai függőséget nehéz kimutatni, és nagyon összetett, sok befolyásoló tényezője van. A drog hatása, a drogos szubkultúra, a drogos álmok, a szleng, a környezet mind befolyásolja a psziché alakulását.
 A legtöbb szintetikus anyag csak pszichés függőséget okoz, testi függőségük szinte elhanyagolható.
  A pszichés függésre nincs gyógyszer, megszüntetésére hosszú terápiára van szükség, hatalmas a visszaesés lehetősége, különösen, ha egyedül kell megbirkóznia vele a betegnek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja