SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hölgyek zöldben - Mosás - folttisztítás

Török Monika [cikkei] - 2006-05-03
Ahelyett, hogy enzimes mosószereket használnál, a foltot folttisztítóval távolítsd el még mosás előtt. Minden ajánlott szert próbálj ki a szövet kis darabkáján. Ha valamelyiknél az anyag színe megváltozik, azt azonnal semlegesíteni kell. A savas hatású szereket (ecetet, citromot) lúgossal (szódabikarbónával, ammóniával), míg a lúgos hatásúakat savasakkal lehet közömbösíteni.
Hölgyek zöldben - Mosás - folttisztítás

A bogyós gyümölcsök nyomát eltüntetheted, ha a foltot azonnal tejbe vagy savóba áztatod. Akkor is kijön, ha szappanos vízben mosod, majd bedörzsölöd citromlével, ezután öblíted.

A frissen lecseppentett fehérbor szódavizes átöblítéssel hamar kijön. Vörösbor foltjára azonnal szórj sót. Tejben vagy savóban is áztathatod.

A fűfoltot többszöri glicerines dörzsöléssel ki lehet venni.

A golyóstoll-tinta friss foltját alkoholba mártott szivaccsal dörzsöld ki, majd hideg vízben öblítsd.

Az illatszer maradványait dörzsöld be glicerinnel, hagyd állni 3-4 órát, majd szappanos hideg vízben mosd ki.

Az izzadtságszagú ruhadarabot áztasd langyos vízben, amelybe egy csésze ecetet vagy egy maroknyi szódabikarbónát tettél. A verejtéked kémhatásától függ, hogy melyik lesz hatásos.

A kávéfoltot tojássárgával kevert langyos vízzel dörzsöld. Az is jó, ha először hideg vízzel, aztán ecettel kimosod, végül kiöblíted a ruhát.

A mustárfoltot glicerines ronggyal dörgöld. Hagyd állni, aztán mosd ki szappannal és hideg vízzel.

A penészfoltra önts erős szappanos oldatot és sót, tedd ki a napfényre a ruhát és tartsd nedvesen, amig szükséges.


A rágógumit dörzsöld jéggel, míg megkeményedik, majd szedd le.

A rozsdafoltos ruhát áztasd savanyú tejben, vagy citromlében, és dörzsöld be sóval, majd tedd ki tűző napra száradni. Csak ezután mosd ki.

Csempéről, lavórról rozsdafoltot kifacsart citrom héjával tüntetheted el.

A rúzsfoltot hideg tejszínnel vagy főzőmargarinnal dörzsöld, majd mosószódával mosd ki.

A vérfoltos ruhát hideg, sós vízben áztasd tíz percig, majd mosd ki szappannal. Ha régebbi a folt, keverj össze keményítőt és hintőport, esetleg keményítőt és lisztet egy kis vízzel. A pépet hagyd rászáradni a foltra, majd keféld ki.

A viaszfoltos ruhát tedd a mélyhűtőbe, két óra múlva a viaszt könnyen leszedheted.

A zsírfoltra önts lobogó, forró vizet, aztán szórj rá száraz szódabikarbónát, és sikáld ki.

A bezsírosodott prémet felmelegített búza- vagy zabkorpával szórd be, majd keféld ki. Többször is ismételheted.

Forrás:
HuMuSZ - Hulladék Munkaszövetség (www.humusz.hu) és
Könczey Réka - S. Nagy Andrea: Zöldköznapi kalauz

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja