Melegvíz a napsütés erejével – Hogy fogjunk hozzá, mennyibe kerül?
A megújuló energiaforrások egyik legjelentősebbike a napenergia, amelynek Földet érő része több ezerszerese a jelenleg felhasznált energiának, évente 60 milliárd tonna kőolajjal egyenértékű.
Hazánkban évente 2100-2300 órát süt a nap, amit nem használunk ki szinte egyáltalán.
A napenergiát már a tervezésnél is érdemes figyelembe venni, hiszen jó tájolással, üvegezéssel, hatékony szigeteléssel mindenféle kiegészítő eszköz nélkül felhasználható fűtésre.
A napenergia felhasználására ma két típusú műszaki berendezést választhatunk: a napkollektort és a napelemet. A napkollektor vizet melegít, amit felhasználhatunk a háztartásban vagy fűtésre. A napelem áramot termel, ami rendszerint egy akkumulátorban tárolódik és felhasználható a nem napsütéses időszakokban is.
A napelem használata áramtermelésre ma Magyarországon csak az árammal el nem látott területeken lehet gazdaságos. A napkollektorok beruházása azonban már ma is néhány éven belül megtérülhet. A szomszédos Ausztriában 2 millió négyzetméter napkollektorfelület működik a háztartásokban.
A korszerű napkollektorok olyan, kb. 2x1 méteres tepsikből állnak, amelyekben vörösréz vagy műanyag csövek kígyóznak szerpentinszerűen alulról felülre, alul egy bevezető, felül kivezető csatlakozóelemmel. A tálcákat jégverésálló és szelektív üveglap fedi, amely csak a napsugárzás hosszú, azaz hőhullámait engedi a csőkígyóhoz, a rövidebb fénysugarakat többé-kevésbé visszaveri. A naptáblákat az épületek délre néző tetőhéjazatára vagy annak a helyére szerelik. A csövekbe nem vizet, hanem fagyálló folyadékot kell tölteni, hogy télen is használható legyen a kollektor.
Ha napenergiát használunk a melegvíz előállítására, akkor kettős rendszert kell felépítenünk. Szükséges egy hagyományos vízmelegítő, vagyis gáz- vagy villanybojler és egy szolár bojler (ami előállítható akár egy hagyományos villanybojlerből is), mely a napkollektorral melegíti a vizet. Ha a napenergia nem tudja előállítani a kívánt hőfokú vizet, akkor a szabályozás bekapcsolja a hagyományos melegítést is. Egy négy tagú család melegvízellátásához kb. 4 nm kollektorfelületet és egy 200 literes melegvíztárolót ajánlatos beépíteni. A teljes rendszer beruházási költsége 600-700 ezer forint, ha már meglévő rendszerünket bővítjük napkollektorral, akkor 300-500 ezer forint. A napkollektor az éves melegvíz-szükséglet 60-70 százalékát tudja biztosítani gyakorlatilag üzemeltetési költség nélkül. A beruházás 8-15 év alatt térül meg, élettartama 20-25 év, ezt követően igényel jelentősebb karbantartást.
Hogy mit teszünk a környezetünkért, ha napkollektort használunk? 1 m2 napkollektor működése kiváltja 75 liter tüzelőolaj felhasználását, valamint megelőzi évi 200 kg széndioxid és 2,5 kg kéndioxid termelődését.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: