Az igazi szépség nem a tökéletességben, sokkal inkább a tökéletlenségben rejlik. Ez a szemlélet napjainkban egyre népszerűbb és különböző belsőépítészeti trendek, például az industrial vagy vintage stílus, az upcycling trend vagy a Vabi-sabi japán koncepciója tükröződik benne. Az a felismerés, hogy a kevesebb gyakran több, és nem kell mindennek makulátlannak lennie, a belsőépítészet szerves részévé vált. A régi tárgyak újrahasznosítása nemcsak értékes erőforrásokat kímél meg, hanem lehetővé teszi, hogy személyre szabjuk saját terünket. A Pelargonium for Europe (PfE) szakértői ezt szem előtt tartva gondolták újra a különböző muskátlis dekorációkat.
Újrahasznosított fali dekoráció
A muskátli élénk színű virágaival nemcsak cserepekben és balkonládákban kitűnő dísz, ezek a könnyen gondozható növények falakon is remekül mutatnak. Régi ásók például kiváló rusztikus tartóként szolgálnak a virágcserepeknek, a muskátli virágainak üde színvilága pedig izgalmas kontrasztot alkot a rozsdásodó fémmel és a kopott téglafallal.
Akár egy régi kerítésből is varázsolhatunk gyönyörű kertet: egy kőfal tetejére rögzítve cserép és kaspó tartóként szolgálhat. Kampókkal a kerítés rácsaihoz rögzíthetjük őket, majd muskátlikat és fűszernövényeket ültethetünk el bennük.
Patinás muskátli palánták
Kopott, málló, hámló festékkel fedett vagy durva, időjárás miatt megkopott felületek: ezek a patinás növénytartók láttak már jobb napokat, de pont ebben rejlik a szépségük. Egy üres fal előtt, csekély dekorációval a muskátli természetes szépségét is kiemelhetjük.
Egy ehhez hasonló visszafogott kompozíció lehet egy fémkeretben lévő tál, amit éppenhogy beborít a moha. A tál és a keret is rozsdáját szépen kiegészítik a muskátli finom fehér virágai.
Újrahasznosított muskátli állvány
Túl sok bútor, túl kevés hely? Nem probléma. A bútorokat nemcsak egymás mellé, hanem egymásra is helyezhetjük. Minél inkább eltérőek a bútorok, annál egyedibb lesz az eredmény. Képzeljünk el három különböző asztalból álló állványt, ami rengeteg helyet kínál egy világos télikertben a különböző színű és méretű, könnyen ápolható cserepes muskátlinak.
Tipp: Az állvány helyének kiválasztásakor tartsuk szem előtt, hogy a muskátlinak sok napfényre és melegre van szükségük a virágzáshoz.
Forrás: Pelargonium for Europe
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Közösségi hozzászólások: