SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kik a prepperek? A túlélés mindenre elszánt harcosai

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2022-08-04
"Addig javítsd a tetőt, míg süt a nap!" - hirdeti az a három-négymillió prepper, akinek gondolkodása középpontjában a váratlan helyzetekre való felkészülés áll. Nem összeesküvés elméletek gyártása a céljuk, inkább egyfajta nézőpont, beállítódás, lelki indíttatás a túlélő életmódjuk lényege. Olyan készenléti állapotban élnek, mint egy minden órás kismama, hátizsáknyi felszerelésük többnyire ott áll az ajtó mellett bekészítve, fejükben stratégiai és taktikai tervek sorakoznak minden eshetőségre.

Kik azok a prepperek?

A mindennapi és a kritikus stressz és a szorongás mértéke csökkenthető, ha viselés helyett tettekben, cselekvésben, tervekben gondolkodunk. A prepperek számára minden válságos helyzetre létezik forgatókönyv, legyen az szökőár, pusztító árvíz, vagy zombitámadás. Ha kidolgozott rutin működés áll készenlétben, a jövő sosem lehet számukra bizonytalan. Egy jól felkészült prepper azt is tudja, hogy a világ bármely pontján az ott legvalószínűbb eseményre kell leginkább felkészülni, de azok közül is mindig a legpusztítóbbra.

A túlélés gondolata egész életüket átitatja, de nem uralkodik rajta.

A készülődés (prepare) ősgondolata a hidegháború idejéből, Amerikából származik, ahol látványos megoldásokat is hozott a bunkerépítések terén. A magyarországi prepper mozgalom kevésbé törekszik ilyen mértékű figyelemre, és a bunkerépítés sem vált köztük fő tevékenységi iránnyá. Ha shtf esemény történik (shit hits the fan, azaz eldurvul a helyzet) a magyar prepper többnyire a néprajzi alapú gondolkodáshoz fordul segítségért és tudásért, csöndes és elszánt marad.
 

Milyen tudással és eszközökkel kell rendelkeznie a preppernek?

A kellőképp felkészült túlélő a lehető leggyorsabban és a teljes felszereléssel együtt képes elhagyni a lakását. Rendelkezik legalább három havi élelemmel arra a helyzetre, ha be kell zárkóznia a falai közé, természetesen ivóvízzel és víztisztító apparátussal is, még jobb egy saját kút. A túlélés céljára rendszeresített BOB hátizsákok oldalzsebes, nagy teherbírású, további rekeszekkel bővíthető menekülőzsákok, melyekben a ruházat mellett bőrtokban kés, esőköpeny, kulacs, bicska konzervnyitóval, tájoló, fertőtlenítő, öngyújtó, varróeszközök és elsősegélycsomag kap helyett. Szükség lehet ezeken kívül műanyag zacskókra, gyertyára, horgászhorgokra, sípra, zseblámpára, és cserélhető kis súlyú eszközökre, mint aranytárgyakra, kávéra vagy cigarettára.

Nem elég azonban megvenni a kegytárgyakat, attól még senki nem lesz igazi túlélő. Ami igazán felkészültté tesz egy reménybeli prepper-t, az a tudása, a felhalmozott ismeretei a természetben való eligazodás terén.

A prepper nemcsak konzerveket és higiéniai papírt halmoz, hanem a tudását is folyamatosan bővíti.

Véleményük szerint a mai nagyvárosok élhetetlen közegek, ha bármi fennakadás történik a szolgáltatásban, hamar összeomolhat a rendszer. Szemükben a nagyváros olyan, mint egy nagybeteg haldokló test, amit különböző csöveken át táplálnak, más csatornákon keresztül pedig a salakanyagot tüntetik el – egy önfenntartásra képtelen, kiszolgáltatott, ziháló organizmus.

A prepper szerint a közművekre való ráutaltság kiszolgáltatottá teszi az emberiséget, a városok pedig rengeteg energiát emésztenek fel, és óriási negatív hatásuk van az élő környezetre. 

A felkészült túlélő az ismereteit is halmozza, nem csak a konzerveket. Önvédelmi módszereket, testharcot, csapdaépítési technikákat tanulnak. Egészségüket és erőnlétüket szinten tartják. Vetőmagot gyűjtenek, tárolnak, húszféleképp tudnak hasznosítani egy tampont (sebkötözés, vízszűrés, éleszték tűzgyújtáshoz), tudnak halcsapdát készíteni egy PET-palackból, menedéket építeni, vadcsapást olvasni, fúvócsövet használni, bárhol bivakolni (szabadban aludni).


Nem várják ölbe tett kézzel, hogy a társadalom összeomoljon a szemük előtt 

Nekik nem is kell szembenézniük a jövő bizonytalanságával, mert számukra minden vész esetére van előre megírt forgatókönyv. Találkozópontok, kommunikációs csatornák, földbe ásott rejtekhelyek, és számos más eszköz segítségével nem csak magukat, de másokat is készülnek megmenteni, közösségeket hoznak létre, és tudásmegosztó találkozókat szerveznek.  

A túlélés lehetősége egy megváltozott világban a prepperek szerint a megszerzett tudás függvénye. Nemcsak drága dizájnolt felszerelésekről szól a történet (már titán fogpiszkálót is árulnak a szakboltok), hanem olyan ismeretekről is, melyek az általuk vélt jövőben komoly értéket képviselnek majd, ahol a bölcsesség csereeszköz és túlélési zálog lehet. Kellenek olyan tudásbirtokosok, akik tanultak sebkötözést, tudják, hogy hogyan lesz csirke a tojásból, hogy kell folt-takarót varrni, vagy hogyan lehet sufni-tuningolni egy sátorkéményt.

Lehet azt gondolni, hogy őrült téveszme gyártók és -élvezők, de egy paranoid karakter is lehet egyszer túlélő.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja