SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

26 tipp, amivel spórolhatsz a rezsiköltségen

Németh Noémi [cikkei] - 2022-07-20
Úgy tűnik, az elkövetkezendő időszakban muszáj lesz spórolnunk mindazon, amin tudunk. Cikksorozatunk első részében arra gyűjtöttünk ötleteket, hogy hogyan csökkenthetjük a rezsi költségeit.
26 tipp, amivel spórolhatsz a rezsiköltségen

2022. 07. 13-án a kormány energia-vészhelyzetet hirdetett ki az országban, és egy 7 pontból álló intézkedési tervet fogadott el. Ennek részeként augusztus 1-jétől csak a lakossági átlagfogyasztás mértékéig biztosítják a rezsicsökkentéssel limitált gáz- és áramárat a lakosság számára.

Utánaszámoltunk, mennyivel fogja ez az intézkedés megnövelni egy átlagos háztartás költségvetését: Spórolnunk kell, ha nem akarunk többet fizetni - utánaszámoltunk, mennyivel dobja meg a gáz- és az áramszámlát a kormány intézkedése

Megdöbbentő számokat kaptunk, ezért olyan tippeket gyűjtöttünk össze, amik segítségével sokat spórolhatunk a számlákon. Találsz köztük olyan ötleteket, amik minimális odafigyelést igényelnek, és olyanokat is, amikhez sajnos akár több százezer Ft-os beruházás is szükséges (pl. új gépek) - hosszú távon azonban megtérül az áruk. 2022. végéig még igényelhető az Otthonfelújítási támogatás, amellyel többféle géphez, berendezéshez is olcsóbban juthatunk (pl. bojlercsere, fűtési rendszer felújítása, napelem létesítése, stb.).
 

Így csökkentheted a rezsiköltségeket

Spórolás a villanyszámlán

1) Ha eddig nem figyeltél rá, mostantól ne felejtkezz meg arról, hogy soha ne égjenek a lámpák feleslegesen. Sokan egész este égetik a villanyt minden szobában, érdemes mostantól azonnal lekapcsolni, ahol épp nincs szükség rá.

2) Szerezz be néhány gyertyát, kislámpást, amibe mécsest tehetsz. Természetesen nem arra biztatunk, hogy mostantól egész este gyertyafénnyel világíts, de néha kifejezetten hangulatos lehet! Például egy pihentető fürdő, vagy vacsora közben - ha például gyerekek nélkül maradtok, egy gyertyafényes közös vacsora felér egy romantikus randival. Filmezés mellé pont elegendő a gyertyás hangulatvilágítás, érdemes lecserélni ilyenkor a kislámpát, amit filmnézés közben szoktatok használni.

3) Érdemes lecserélni az égőket energiatakarékos változatra.

4) Semmi ne legyen áram alá helyezve, amit épp nem használsz, ugyanis ami a konnektorba be van dugva, az akkor is fogyaszt, ha épp nem is működik (töltő, nyomtató, TV, lámpák, kávéfőző, mikró, stb.). Ha túl macerás ennyi csatlakozót kihúzni minden nap, érdemes beszerezni olyan elosztót, amit egy gombnyomással ki tudsz kapcsolni.

5) A légkondi sokat fogyaszt: amikor nem vagytok otthon, soha ne járasd feleslegesen, például akkor, amikor épp nem vagy otthon. Érdemes helyette más módszerekkel kísérletezgetni - ha minden ajtót, ablakot becsuksz és leereszted a redőnyöket, valószínű, hogy nem 40 fokos lakásba érkezel majd haza.

6) Ha vásárolsz valamilyen elektronikus berendezést, mindig nézd meg, mennyit fogyaszt! Egy-egy kis gép nem is gondolnád, milyen sokat eszik: érdemes megkeresni a pénztárcabarátabb alternatíváit, még akkor is, ha esetleg többe kerülnek - hosszú távon megtérül az áruk, hiszen nagyon sokan spórolhatunk a fogyasztásukon. 

Hűtők és fagyasztóládák esetében mindenképp érdemes ezt szem előtt tartani, hiszen azok 0-24 működnek majd. Érdemes az A+++ energiaosztályúak közül választani.

7) Érdemes lecserélni a régi villanybojlert egy korszerűbbre, energiatakarékosabbra. Ha erre nincs lehetőség, akkor sokat segíthet egy vízkőtelenítés is (szakember segítéségével) - ha már valóban régi a bojlerünk, akkor valószínű, hogy teljesen el van vízkövesedve. Ilyen állapotban sokkal többet fogyaszt, ráadásul kevésbé hatékony, mint fénykorában.

8) Az elektronikus eszközökön használjuk az energiatakarékos üzemmódot, amikor lehet (pl. TV). Ha nincs ilyenünk, akkor csak vegyük lejjebb a hang- és fényerőt, amikor épp nem nézzük, de még nem kapcsoljuk ki (pl. reklám alatt). A fényerőt tévénézés közben is csökkenthetjük (olyan mértékben, ami még nem zavaró), ezzel is csökkentve a fogyasztást.

Tévézés után mindig áramtalanítsuk a készüléket, ugyanis a készenléti (stand-by) üzemmódban is folyamatosan fogyaszt.

9) Ha elutaztok otthonról, állítsátok át a hűtőt Eco friendly üzemmódba - ha van rá lehetőség -, ez minimálisra csökkenti az energiafogyasztást.

10) Olvaszd le a fagyasztód gyakrabban! Ha már el van jegesedve, akkor a hűtőszekrényed energiafogyasztása a normális többszörösére nő. Ugyanez történik akkor, ha a hűtő szellőzőnyílása el van tömődve, vagy le van takarva valamivel. Figyelj oda a megfelelő szellőzésre és a gyakori leolvasztásra - amellett, hogy kevesebbet fogsz fizetni az áramért, a hűtőszekrényed is sokkal tovább fogja bírni a strapát, így később kell majd beruháznod egy új darabra.


Így spórolhatsz a fűtésen és a gázon

11) Állítsd lejjebb a hőfokot, ha megoldható: ha nem ragaszkodunk hozzá, hogy "bugyiban lehessen rohangálni a lakásban télen is", melegebb otthoni öltözettel sokat csökkenthetünk a számlánkon.

12) Ajánlott felújítani a ház szigetelését, ha szükséges - nagyon sokat számíthat ugyanis a fűtés szempontjából, hogy mennyire szigetelt az otthonunk. Már létezik belső szigetelés is, érdemes utánajárni a lehetőségeknek.

13) A régebbi épületekben még konvektorokkal fűtenek, itt a falon keresztül távozik a hő egy része. Ezt olyan hungarocellből és alumíniumból készült szigetelő lapokkal csökkenthetjük, melyeket csak fel kell ragasztani a fűtőtest mögé. Érdemes bevonni műanyag szigetelőanyaggal, ún. csőhéjjal a kazánból kiinduló szabadon futó fűtéscsöveket is.

14) A kiszökő meleg ellen új nyílászárókkal is sokat tehetünk: a régi ablakokat, ajtókat érdemes modernebbekre cserélni. 

15) A régi fűtőberendezéseket, kazánt, stb. érdemes lehet újabb, hatékonyabb darabokra cserélni.

16) Tartsd csukva a szobák ajtaját, hogy ne szökjön ki a meleg a hűvösebb terekbe (pl. a folyosóra, ahol amúgy sem tartózkodik sokáig senki).

17) Ne szellőztess sokáig - sokan órákon át bukóra nyitják az ablakot, hogy átszellőzhessen a lakás. Érdemes ehelyett teljesen kitárni az ablakokat pár percre, így sokkal gyorsabb és hatékonyabb a szellőztetés.

18) Ne hagyd teljesen kihűlni a falakat! Ha huzamosabb ideig nem vagytok otthon, akkor is menjen a fűtés, de egészen alacsony hőmérsékletre állítva. A teljesen kihűlt falakat sokkal nagyobb energiával lehet felmelegíteni, mintha állandóan melegen tartanánk a szobákat.

19) Vedd alacsonyabbra a melegvíz hőmérsékletét, ha megoldható: 60 fok tökéletesen megfelel. Éjszakára pedig - ha olyan a kazán -, le is lehet állítani a vízmelegítést a fűtéssel együtt. Mosogatásnál, fogmosásnál forró víz helyett használj langyosat vagy hideget.

20) Minden hűtőszekrény meleget termel. Ha a szokásosnál néhány cm-rel távolabb húzzuk a faltól, ez az energia is hasznosul, mert így a felmelegített levegő keringeni tud.
 
21) Automatizáld a fűtést, ha megoldható. Az egyszerűbb kazánok csak éjszakára állítják le a fűtést, ellenben a modernebbek már programozhatóak. Beállítható, mely időpontokban menjen a fűtés és mikor nem, illetve nappalra takarékos üzemmódra lehet állítani őket. Javasolt a szakaszos fűtés.

Egy javaslat a fűtés programozására: 5:30-kor, fél órával a rendszeres felkelés időpontja előtt bekapcsol, 7:30-kor munkába induláskor leáll. 16:00-kor beindul, hogy mire 17 órára hazaérkeztek, kellemesen meleg legyen. 22:30-kor éjszakai üzemmódra áll a rendszer: hűvösebb szobában különben is jobban alszunk.

22) Főzés közben mindig használj fedőt: így jóval hamarabb felforralhatod a vizet, vagy megfőzheted az ebédet, mint nélküle. Akár gáz-, akár villanytűzhelyed van, mindenképp spórolhatsz ezzel az egyszerű mozdulattal.


Spórolás a vizen

Bár a vízszámlát nem érinti a változás, érdemes megfogadni a következő pontokat, mert minimális odafigyeléssel ezen is spórolhatunk.

23) Zuhanyozás, fogmosás, mosogatás közben figyelj rá, hogy soha ne folyjon feleslegesen a víz! Tusolás közben kevesen szokták elzárni, pedig amíg szappanozzuk magunkat, teljesen feleslegesen ömlik a víz.

24) Ne indíts el mosást addig, amíg nem telik meg teljesen a mosógép, és használj alacsonyabb hőfokú programot, amikor csak lehet.

25) Szerezz be egy víztakarékos perlátort! Ez az a kicsi, fém alkatrész, amely minden csap végén megtalálható: levegővel dúsítja fel a vizet, így az többnek tűnik és erősebb sugárban jön, mint egyébként. De nem mindegy, hogy ez a kis alkatrész mennyire hatékony. Egy átlagos csapon percenként 13 liter víz halad át - ha igazán víztakarékos perlátort veszel, ezt a számot lecsökkentheted 2-6 literre/perc. Minimális befektetéssel így meglepően sok vizet - és pénzt - spórolhatsz! 

26) Ha valami csöpög, ne halogasd, azonnal javítsd meg, különben egy nap alatt rengeteg víz fog elcsordogálni teljesen feleslegesen.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja