SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi várható az albérletpiacon a covid-válság után?

Családinet [cikkei] - 2021-08-19
A tavalyi évet felforgató koronavírus-járvány legnagyobb vesztese kétségkívül a hazai albérletpiac volt. 2020-ban a pandémia alatt a tulajdonosoknak kellett versenybe szállniuk a bérlőkért, így rekordszámú kiadó ingatlan került a piacra, a kereslet pedig egyre csak fogyott. Az árak mélypontra süllyedtek, az első hullám alatt 6%-ot zuhantak a fővárosi bérleti díjak. Egy hazai ingatlanhirdető- és kereső portál a járvány utáni albérletpiaci helyzetet, valamint a kiadó lakáspiac jövőjét vizsgálta meg.

Albérletpiac a covid-válság után

A covid-válság erőteljesen és negatívan érintette a hazai albérletpiacot. A fővárosi bérleti díjak a két évvel ezelőtti mélypontra süllyedtek, mivel mind a rövid – jellemzően turisztikai célú –, mind a hosszú távú albérletek iránti kereslet visszaesett. A piacon rekordszámúra nőtt a kiadó ingatlanok száma, hiszen nagyon sok lakástulajdonos kénytelen volt a hosszú távú lakáskiadást választani a 2020-as turisztikai szezon elmaradása miatt. Másrészt a felsőoktatásban tanuló hallgatók zöme hazatért szülővárosába, hátrahagyva az addig bérelt lakásokat, csupán egy részük igyekezett az albérletet – kompromisszumok árán – fenntartani.

Emellett a munkaerőpiaci viszonyok sem kedveztek egyik félnek sem. A bérlők nagy részét érintő munkahelyi nehézségek miatt a lakástulajdonosok jelentős bevételtől estek el, mégis igyekeztek megtartani bérlőiket. A kereslet visszaesésének és a kínálat rekordszintű bővülésének hatására egy évvel ezelőtt már 100 ezer forint alatti bérleményt is lehetett találni a fővárosi albérletpiacon.

A kiadó ingatlanok havi átlagos négyzetméter árának alakulása 2021. január és július között a kiemelt egyetemi városokban (Ft/m2)

 

Akár kétszámjegyű is lehet az áremelkedés az egyetemi városokban

Az elmúlt fél évben jellemzően a bérlők voltak jobb pozícióban, hiszen az eddigi évekhez mérten jelentősen olcsóbban lehetett kiadó lakáshoz jutni. Azonban szakemberek szerint szeptemberben jelenléti oktatás veszi kezdetét. Ez a felsőoktatásra is vonatkozik, ám az őszi hónapok nagy bizonytalanságot tartogathatnak a bérlők számára.

A fővárosi bérleti díjak január óta 3,8%-kal nőttek, de még jelenleg is a 2018-as szinten vannak. Az átlagos négyzetméterár 3300 forint, aminek értelmében a kisebb lakások akár 100 ezer forint alatti bérleti díj ellenében költözhetők.

A szegedi kiadó lakások esetén az átlagos négyzetméterár 2300 forint. A napfény városában január óta csaknem 17%-kal drágult a bérelhető ingatlanok átlagos négyzetméter ára. Szegeden a kiadó lakások zöme 70 és 85 ezer forint ellenében kerülnek kiadásra.

A legnagyobb vidéki egyetemi városban, Debrecenben jelenleg 2470 forint az átlagos négyzetméterár. Az idén már 9,7%-os az áremelkedés a kiadó ingatlanok esetén, átlagosan 70 és 90 ezer forint között találhatunk már tágas albérletet.

 

Mi várható az ősszel?

A felsőoktatási intézményekben tanuló, lakáskereső diákok miatt augusztusban az egyetemi városokban megindulhat az áremelkedés, de ők még így is kedvezőbb pozícióban lesznek a bérbeadókkal szemben a hatalmas kínálat miatt. Azonban szakemberek szerint rövidtávon már nem jelentkezik jelentős drágulás az albérletpiacon, de nagy valószínűséggel emelkedő négyzetméter árak várhatók az év második felében a járvány alakulásától függően.

Nyitókép: Max Vakhtbovych fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja