SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szelektív hulladékgyűjtés szabályai

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-26
 [X]

Ma már szerencsére egyre többek számára természetes, hogy az újrahasznosítható anyagokat külön gyűjtik és a megfelelő szelektív hulladékgyűjtőbe dobják, a többség azonban a jó szándék mellett mégsem végzi ezt tökéletesen. Ha valóban védeni szeretnénk a környezetünket, és támogatni a fenntartható fejlődést, a következőkre érdemes odafigyelni.

Ha sikerül megfelelően csoportosítanunk a különböző anyagokat, azok újrahasznosításra kerülnek, ami azt jelenti, hogy a belőlük készült termékek a megszokottnál jóval kevesebb terhelést jelentenek a környezet számára. Az utóbbi időben egyre több cég ismerte fel mindennek a fontosságát – hazánkban ennek egyik úttörője a Vénusz étolajt gyártó cég, amely a kartonok és a címkék mellett ma már a palackokat is újrahasznosított műanyagból készíti.


Szelektív hulladékgyűjtés: hogyan fogjunk hozzá?

Célszerű otthonunkban több szemetest is tartani, mindegyiket más anyag gyűjtésére. Amikor megteltek, vigyük őket a legközelebbi hulladékgyűjtő szigetre, vagy ha kaptunk, a saját szelektív hulladéktárolónkba. Tartsuk azonban észben, hogy hova mit kell dobni, és melyek azok a dolgok, amelyek sajnos nem újrahasznosíthatóak.


Papír (kék gyűjtőedény)

Mi kerülhet bele? Újságpapírok, füzetek, könyvek, kartondobozok, kiöblített tejes és gyümölcsleves dobozok, csomagolópapír.

Mit nem lehet újrahasznosítani? Zsírral szennyezett anyagok (pl. pizzás doboz), használt szalvéta, piszkos papír zsebkendő.


Műanyag (sárga gyűjtőedény)

Mi kerülhet bele? Ásványvizes és üdítős PET palackok összenyomva és lecsavart kupakkal, kimosott tejes és joghurtos poharak, szatyor, tiszta háztartási fólia,

Mit nem lehet újrahasznosítani: Margarinos doboz, bármi, amin ételmaradék található, nejlonharisnya, CD- és videókazetta, fogkefe, műanyag játékok.

Szelektív hulladék - PET palack


Fém (szürke gyűjtőedény, esetenként a sárga gyűjtőedény a műanyag hulladékkal együtt)

Mi kerülhet bele? Üdítős doboz, alufólia, konzervdoboz, fémkupak

Mit nem lehet újrahasznosítani: Ételmaradékkal szennyezett konzervdobozok


Fehér üveg (fehér gyűjtőedény)

Mi kerülhet bele? Befőttes üvegek, italos üvegek

Mit nem lehet újrahasznosítani? Törött tükör, ablaküveg, villanykörte, hőálló üvegtál, orvosságos üvegek, szemüveg, neoncső


Színes üveg (zöld gyűjtőedény)

Mi kerülhet bele? Boros és sörös üvegek

Mit nem lehet újrahasznosítani? Orvosságos üvegek, porcelán, kerámia

A hulladék szelektív gyűjtését nem lehet elég fiatal korban elkezdeni. Amelyik gyerek ebbe nő bele, annak már a kezdetektől természetes lesz, hogy a különböző anyagok számára külön szemetest tartunk fenn, és büszke lesz magára, amikor már egyedül is el tudja dönteni, mit hova dobjon.
Kisfiúk rendszerint örömmel várják a kukás autót, amely a hét ugyanazon napján, ugyanabban az órában szokott érkezni, ilyenkor beszélgethetünk arról, hogy hova megy a szemét, mi lesz vele. Ha a gyűjtőszigetre hordjuk a szemetet, nagy élmény lehet a kisgyermeknek, ha ő dobálhatja be egyenként a nyílásba a dolgokat – ezzel pedig fel is gyorsítja ezt a felnőttek számára meglehetősen monoton elfoglaltságot.

Szelektív gyűjtősziget

Mindez már nagy előrelépés, azonban akkor tud bezárulni a kör, ha a továbbiakban odafigyelünk arra is, hogy a boltban is újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokból készült termékeket válasszunk.

A Vénusz étolaj élen jár ebben: kartonpapírjaik 100%-ban, legtöbb flakonjuk 50%-ban újrahasznosított alapanyagból készül, amelyet piktogram jelez az oldalukon. Az 1 literes, 2 literes és 5 literes kiszerelésű termékeik címkéje FSC tanúsítvánnyal rendelkezik; ez azt jelenti, hogy a papír, amelyből készült, fenntartható erdőgazdálkodásból származik.

Gyűjtsük tehát szelektíven a hulladékot, és tanítsuk meg erre mielőbb a gyermekeinket is, hogy számukra a környezetvédelem ezen módja felnőve is természetes lehessen.

További információ: www.venusz.hu/fenntarthatosag

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja