SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

6 tipp, hogyan készüljünk fel a fűtésszezonra

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-10-29
 [X]

Többféle fűtési rendszer közül választhatunk, egy dolog azonban mindegyikre igaz: rendszeresen törődni kell vele.

2016 óta a kémények ellenőrzése ingyenes és kötelező is. Ez az elsőként elvégzendő és legfontosabb teendő, ugyanis a nem megfelelő állapotú kémény növeli a szénmonoxid mérgezés esélyét. Ez leginkább azokban a lakásokban fontos, ahol nyáron pihen a rendszer; ez alól a kombinált cirkófűtés kivétel, mert az ilyen típusú rendszernél a melegvíz szolgáltatás miatt a kémény nyáron is használatban van, de természetesen akkor is ellenőriztetnünk kell a kéményünket, ha ilyen típusú a fűtésünk.

Ha gázkonvektorunk van, a kazánra is kell figyelni, a vizsgálatot érdemes szakszervízzel megcsináltatni. A gázvezetékeket és az ehhez kapcsolódó berendezések vizsgálatát viszont már törvény szabályozza, ami annyit jelent, hogy csak az erre jogosult személy végezheti el. Ha ez nem teljesül, akár ki is kapcsolhatják ingatlanunkat a rendszerből.
 

Mi az, amit mi tehetünk?

  1. Elsőként: tartsuk tisztán a radiátorokat. Egy olyan radiátor, amelynek bordái között áll a por, kevésbé hatékony.
  2. Légtelenítsük a fűtési rendszert! Ha alul meleg, de felül hideg a radiátorunk, egész biztos, hogy ez vele a baj. Régebbi típusú radiátornál szakembert kell hívnunk, de az újabb készülékek rendelkeznek szeleppel, mellyel megoldható a levegősödés problémája.
  3. A fűtési rendszer másik, alapvetően fontos eleme a víznyomás. Zárt rendszer esetén ezt a nyomásmérőn ellenőrizhetjük, ennek 1-2 bar közötti értéket kell mutatnia. Ha ennél kevesebb, akkor rá kell tölteni, ha magasabb, akkor érdemes szerelővel megnézetni az okot.
  4. Nyílt rendszernél a vízszintet kell ellenőrizni, hogy a tágulási tartályban legyen elég víz, mert annak hiánya esetén levegő kerülhet a rendszerbe.
  5. Ellenőriztessük a nyílászáróink szigetelését - anyagilag nagyon kedvezőtlen, ha ezek rossz állapota miatt egész télen az utcát fűtjük.
  6. Végül: tanácsos beszereltetni egy jó minőségű szén-monoxid vészjelzőt. Számtalan módszerrel spórolhatunk a téli fűtésen - ez ne legyen köztük, mivel adott esetben akár életmentő is lehet.

Fűtésszezon - idős emberek


Mi az, amit érdemes szakemberre bízni?
 

  • A fűtőberendezés állapotának felmérését, a rendszerhez kapcsolódó csövek, vezetékek ellenőrzését.
  • A hőcserélő állapotának vizsgálatát.
  • Az égő tisztítását.
  • A hőátadó felületek tisztítását.
  • A füstgáz mérését, a huzat ellenőrzését.
  • A tömörségi vizsgálatot.


Mit kockáztatunk, ha elhanyagoljuk a fűtésrendszerünket?
 

  • Még ha rendeltetésszerűen is használjuk a fűtőberendezést, annak alkatrészei idővel elkopnak vagy beszennyeződnek - ennek ellenőrzése és cseréje szakember feladata. Ha nem vizsgáltatjuk meg rendszeresen, baleset- és életveszély alakulhat ki otthonunkban.
  • A rendszeres karbantartás hiánya pénztárcánkat is egyre jobban meg fogja terhelni. Egy rossz állapotú készülék nem csak veszélyes, de sokba is kerül: csökkent hatásfoka miatt kevesebb hőt termel, így évről évre egyre többet és többet kell majd fizetnünk a fűtésért, s az is előfordulhat, hogy még így sem sikerült úgy kifűtenünk a lakást, mint az előző években.
  • Az elhanyagolt fűtőrendszer akár életveszélybe is sodorhatja családunkat. A szén-monoxidot nem véletlenül nevezik csendes gyilkosnak - színtelen, szagtalan, csak a fellépő rosszullét figyelmeztet a veszélyre. A tünetek ráadásul nagyon hasonlítanak egy átlagos rosszullétre: kezdetben fejfájás, hányás, aluszékonyság jelentkezik. Mire olyan súlyossá válik a helyzet, hogy gyanút fognánk, sokszor már késő.

Az E.ON Otthonangyal Parázs teljes körű szolgáltatása leveszi a terhet a vállunkról - a minősített szakemberek által végzett rendszeres gázkészülék karbantartás véget vethet annak a bizonytalan érzésnek, mely sok családban üti fel a fejét minden télen: vajon elég biztonságos-e a fűtési rendszerünk?

Indexkép: geograph.org.uk

Advertisement

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja