Az Óceán Műanyag Projekt
A probléma méretét jól érzékelteti, hogy csak a Csendes-óceán északi részében minden évben legalább 24.000 tonna műanyagot nyelnek le a halak. (Ez a mennyiség 480 millió 2 literes műanyag flakonnak, vagy 132 kék bálna súlyának feleltethető meg.)
Az Óceán Műanyag Projekt
Az egyik legnagyobb öko mosószergyártó és tisztítószergyártó (az ECOVER) nevéhez fűződő projekt célja, hogy minél nagyobb mértékben csökkenjen az óceánokban található műanyag hulladék mennyisége. Ennek haszna abban nyilvánul meg, hogy egyfelől megmenekülnek az értelmetlen haláltól az érintett területeken élő a halak, emlősök, másfelől az emberek elé is egészségesebb (kevesebb „mikroműanyagot” tartalmazó) élelmiszer kerül.
A környezetvédelmi és egyúttal egészségügyi hatásokkal is bíró problémát - a tengerek, óceánok rendszeres tisztításával, műanyag szennyeződések kihalászásával igyekszik orvosolni a cég.
Az óceán tisztításához már meglévő felszereléssel rendelkező halászhajókat bíznak meg, amelyek egy-egy halászás alkalmával 2-8 tonna műanyagot is képesek összeszedni az óceánból, amit később a rendhagyó halászatot megrendelő cég újrahasznosít.
A halászott műanyag szemétből és alapanyagból úgynevezett „Óceán flakonokat” gyártanak, amelyek 10%-a az óceánokból összeszedett műanyag szemétből készül, a fennmaradó 90% pedig egyéb forrásból származó műanyag újrahasznosításából születik. A flakonokba öko, tehát környezetbarát mosogatószer kerül.
Ígéretből sikeres kísérleti projekt
A most megvalósult csomagolás innovációra még 2013-ban utalt a cég. Akkor azt ígérték - és egyúttal vállalták -, hogy hamarosan egy új, rendhagyó újrahasznosításon alapuló csomagolás technikát dolgoznak ki. Az Óceán Plasztik Projekt néven futó program most, 2014-ben ért révbe. A tervek szerint idén 1 tonna óceánból kihalászott műanyag szemetet használnak majd fel flakongyártásra, jövőre ezt a mennyiséget szeretnék 3 tonnára emelni.
A közeljövőben a projekt fontos célkitűzése az is, hogy szélesítse a halászati hálózatot és fejlessze az újrahasznosítási hátteret, továbbá hogy megkönnyítse az óceánból származó műanyag szemét gyártókhoz való eljutását. Jelenleg ugyanis ezek újrahasznosítása, felhasználása - számos gyártó számára - túl nagy erőfeszítést igényel.
Tom Domen, a cég Fenntarthatósági Innovációs Managere hisz abban, hogy ez a projekt is segít majd a kormányok és más nagyobb befolyással bíró szervek figyelmét felhívni az „Óceán-szemét” problémára. A cél az, hogy a műanyag szemetet visszajuttassuk a vízből oda, ahonnan elindult, a fogyasztókhoz. Úgy véli: azon a ponton már túl vagyunk, hogy olyan csomagolást készítsünk, ami kevésbé rossz. Olyat kell készíteni, ami jó, hasznos a világ számára.
Forrás: http://www.ecoverwebaruhaz.hu
Infó az Ecoverről:
Az Ecover a világ egyik legnagyobb öko mosószer- és tisztítószergyártó cége. Termékei gyártásához csak természetes (növényi és ásványi) alapanyagokat használ. A termékek így vegyszermentesek, antiallergének, csomagolásuk 100%-ig újrahasznosítható, a termékek előállítása kapcsán nem végeznek állatkísérleteket.
Közösségi hozzászólások: