SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Környezettudatosabbnak mutatjuk magunkat, mint amilyenek a valóságban vagyunk...

Családinet [cikkei] - 2011-08-09
Saját bevallása szerint a magyar lakosság 67%-a gyűjti szelektíven a csomagolási hulladékokat, 43%-a pedig a hulladékká vált italos kartondobozokat is külön válogatja - derül ki az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés és a Stop.hu magyar lakosság szelektív hulladékgyűjtési szokásait vizsgáló közös kutatásából.

Magyarországon ugyan évről-évre nő a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége, a lakosság mégis átlagosan évente csupán 8-10 kg hulladékot gyűjt vissza fejenként, mely jócskán az Európai Unió 20 kg / fő / év átlaga alatt marad. Ehhez az is hozzájárul, ami a felmérés eredményéből is kiderül, hogy a megkérdezettek 52%-ához nem jut el elegendő információ a környezetvédelem e területéről. A felmérésben résztvevők 57%-ánál még mindig népszerű kifogásnak számít a gyűjtőszigetek hiánya vagy távolsága, noha a gyűjtőpontok mára közel 8 millió fő számára érhetők el közvetlenül. A tejek és gyümölcslevek csomagolására szolgáló italos kartondobozok szelektív gyűjtését szorgalmazó IKSZ adatai szerint az elmúlt évben forgalomba került dobozoknak mindössze 17,7%-a gyűlt vissza újrahasznosításra. Ez alapján a magyar lakosság mindössze egytizede gyűjtötte szelektíven ezt a csomagolást, miközben a kutatás adatai szerint közel minden második lakos (43%) állítja magáról, hogy él a környezetvédelem ezen mindennapi, egyszerű módjával.

grafikon1

Ki mit gyűjt külön és miért nem?

tejesdobozAz Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés és a Stop.hu internetes portál 2011. április és május hónapban végzett közös online felmérést 1.400 fő bevonásával, annak érdekében, hogy képet kapjon a magyar lakosság szelektív hulladékgyűjtési szokásairól.

A felmérésben megkérdezettek háztartásaiban leggyakrabban előforduló csomagolási hulladéktípus a műanyag palack (91,3%), a felmérésben résztvevők mindössze 83,7%-ban gyűjti vissza szelektíven. Az italos kartondoboz a felmérésben megkérdezett háztartások 80%-ában fordul elő és 43%-ban vissza is gyűjtik, az üveg 79,8%-ositaloskarton_gyujtosziget gyakorisággal fordul elő, melynek 76%-át gyűjtik szelektíven. Alumíniumdoboz a felmérésben résztvevő háztartások 79%-ában előforduló csomagolóanyag, melynek mindössze 41,4%-át gyűjtik szelektíven a megkérdezettek.

A lakosság 19%-át még mindig az a tévhit tartja vissza a hulladék szelektív gyűjtésétől, hogy a különválogatott típusokat úgyis összeöntik a többi hulladékkal, 3%-ot pedig az, hogy nincs rá ideje.
 
A megkérdezettek 57%-a még mindig azért marad távol a szelektív gyűjtéstől, mert hiányolja vagy túl távol esőnek ítéli a gyűjtőszigeteket, míg 20% azért nem vesz részt benne, mert körülményesnek ítéli a hulladék otthoni különválogatását. Összességében a válaszadók 52% ítélte meg úgy, hogy nem jut el hozzá elég információ a szelektív hulladékgyűjtésről.

A hulladék érték

Ma már a lakosság 99%-a tisztában van azzal, hogy a szelektíven visszagyűjtött anyagokból újra termékek készülnek, így visszajutnak az anyagok körforgásába. A környezettudatos szemléletváltozás megmutatkozik az IKSZ és Stop.hu felmérésének eredményében is, hiszen a résztvevők 49%-a gyűjti szelektíven a hulladékot azért, mert így hozzájárul a különböző anyagok újrahasznosításához, 31% azért, mert így nem szennyezi környezetét, 12% azért, mert így csökkenti ökolábnyomát, 7% pedig azért, hogy ezzel segítse a nyersanyagokkal való takarékoskodást.

grafikon2

A tudás megvan, már csak a gyakorlaton kell szépíteni

Az italos kartondoboz a háztartásokban az egyik leggyakrabban előforduló csomagolás típus. A kérdőívet kitöltők 53%-ának háztartásában 2-5 darab, 27%-ának 5-10 darab, 8%-nál 10-15 és 3%-nál 15-nél több italos kartondoboz fordul meg hetente.

A kérdőívet kitöltők 53%-ának háztartásában 2-5 darab, 27%-ának 5-10 darab, 8%-nál 10-15 és 3%-nál 15-nél több italos kartondoboz fordul meg hetente. Ez átlagosan heti 5 db italos kartondobozt jelent, egy évre vetítve tehát összesen 260 darabot háztartásonként. A kutatásban résztvevők, saját bevallásuk szerint, fejenként 148 darab tejes vagy üdítős dobozt gyűjtenek évente szelektíven, ám ez a szám a valóságban háztartásonként mindössze 17 darab, ami azt bizonyítja, hogy a lakosság környezettudatosabbnak vallja magát, mint amennyire a valóságban az.

A kiemelkedő mennyiség nem meglepő, mivel a felmérés eredménye szerint a friss tejek 66%-a, az UHT tejek 93%-a, a gyümölcsleveknek pedig 71%-a jut el a fogyasztókhoz ebben a csomagolóanyagban, hiszen az, összetételének köszönhetően, a külső behatásoktól elzárva őrzi meg tartalma minőségét.

Az IKSZ és a Stop.hu kutatásában megkérdezettek 94%-a jól tudja, hogy az italos kartondoboz újrahasznosítható hulladéktípus, sőt, 45% azt is helyesen tudta, hogy ez a csomagolás 75%-ban papírból áll. Ennek ellenére mindössze 43% azok aránya, akik szelektíven gyűjtik ezt a csomagolóanyagot, a felmérés eredménye pedig még így sem áll összhangban a gyakorlattal: az IKSZ adatai alapján mindössze a lakosság tizede gyűjti szelektíven az italos kartondobozokat.

"2010 végén már mintegy 8 millió embernek volt lehetősége az italos kartondobozok szelektív gyűjtésére, de csak 10%-uk gyűjtötte valóban külön ezt a hulladéktípust" - mondta Baka Éva, az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés ügyvezető igazgatója. "Magyarországon a forgalomba kerülő 9-10.000 tonna italos kartondoboznak csak 17,7%-a gyűlik vissza szelektíven, míg az Európai Unió átlaga 2009-ben 35% volt" - tette hozzá a szakember.

A felmérésben megkérdezettek 94%-a tudta, hogy az italos kartondobozok újrahasznosíthatók. Ennek során olyan újrapapír termékeket gyártanak belőle, mint hullámkarton (a felmérésben résztvevők 70%-a tudta), újra italos karton (38% tudta) vagy akár épületi belső válaszfal (32% tudta), de olyan hétköznapi termékek is, mint szalvéta, toalett papír, törlőkendő (20% tudta) vagy tojástartó (68% tudta) és jegyzetfüzet (19% tudta).

Kérjük, ne feledje: TAPOSSA LAPOSRA!

 

További Információ:  www.italoskarton.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja