SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kreatív ötletek a konyhában

Családinet [cikkei] - 2010-04-19
 [X]

Süt, kavar, habot ver, és még csak 5 éves. Az óvodás gyerekek már lelkesen vetik bele magukat a konyha titkos laboratóriumába, ha lehetőséget kapnak tőlünk.

Jamie Oliver, az ismert brit szakács, aki folyton ott sürgött-forgott szülei körül kis családi vendéglőjükben, szinte a konyhában nőtt fel. Amikor először látott egy darab tésztát a kétszeresére kelni, teljesen megbabonázta a látvány. Nem csoda, hogy korán elkötelezett rajongója lett a konyhai tudományoknak.

Ötletes konyhaValóban, egy 4-5 éves gyermeket bátran meg lehet kérni apróbb feladatokra: - Hozz ide egy tojást! - Segíts lisztet szitálni! - Tépkedd szét a salátaleveleket!

Iskoláskorú gyermekeinket pedig már a tevékenységek nagy részébe bevonhatjuk. Bátran fűszerezhet, bundázhat húst, facsarhat citromot és göngyölhet palacsintát. Csak bízz benne, és adj számára lehetőséget!

Ha azonban csemetéd még nem mutat érdeklődést a konyhai munkálatok iránt, de ott sertepertél körülötted, engedd át a konyhaasztal sarkát egy Ötletes konyhakis sóliszt gyurmázáshoz! Ebből elkészítheti saját muffinjait, tortáját, amiket aztán minyonpapírba rakhat, majd színes festékkel, gyöngyökkel díszíthet. Később bizonyára kedvet kap az igazi elkészítéséhez is.



Adhatsz neki bab -és kávészemeket, száraztészta halmokat is. Ezekből apró figurákat állíthat össze, vagy képeket készíthet belőlük. Csak egy keret kell köré, és máris kész a konyhai dísz.

Óvodás korban a konyhai alapanyagok, például a zöldségek megismerésének remek módja, ha zöldségnyomdát készítesz neki. Mindössze néhány összehajtott konyhai papírtörlő vagy nagyméretű szivacs kell. Ezeket itasd át hobbifestékkel, és kezdődhet a zöldségdarabolás. A krumpliból egy kis faragással számtalan formát készíthetsz (virág, csillag, szív), de kipróbálhatjátok, milyen lenyomatot ad egy kis brokkolifej vagy hagymahéj, petrezselyemlevél vagy épp egy répaszelet. Gyermeked pedig nyomdázás közben szinte észrevétlenül megtanulja a zöldségek nevét, s hogy melyikből milyen ételt készíthet.

Ne keseredj el tehát, ha egyelőre nem tudtad felkelteni gyerkőcöd kíváncsiságát a sütés-főzés varázslatai iránt! Hidd el, egy kis játékkal, közös élményekkel előbb-utóbb te is sikeresen becsalogathatod a konyhába!

Indexkép: www.foter.com
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja